تشریح طرح هر ایرانی یک شغل

تنها رسانه اختصاصی برخط موتورسیکلت در ایران

گزینه دولت سیزدهم برای وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی از طراحی برنامه‌ای تحولی برای این وزارتخانه خبر داد وگفت: این برنامه مبتنی بررهیافت ایران توانمند طراحی شده است.

به گزارش پایگاه خبری کارآفرینی پرس به نقل از آنا، حیب الله گل محمدی بااشاره به گستردگی مخاطبین و ذینفعان خدمات “وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی” افزود: متاسفانه این وزارت خانه تا امروز ماموریت خود را بدرستی انجام نداده است.

وی با تبیین وظایف وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی افزود: از جمله وظایف این وزارت خانه فراهم آوردن یک شغل پایداربرای هرایرانی است. مشاور معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اهمیت امنیت شغلی کارگران، اظهار داشت: وزیر کار اولین فردی است که در مقابل بیکاری افراد و تبعات ناشی از آن مسئول است چرا که نتوانسته است با برنامه‌ای درست و مدون امنیت شغلی را برای افراد فراهم کند.

وی با اشاره به اینکه این مسئله در مورد مشکلات کارفرمایان نیز صادق است، تصریح کرد: باید میان دولت، کارگر، کارفرما، رابطه‌ای عاطفی، حمایتی، تضمینی دوسویه برقرار باشد تا کارفرمایان به ادامه کارخود امیدوار باشند و کارگران هم امنیت شغلی داشته باشند.

گل محمدی در تشریح برنامه هرایرانی یک شغل پایدار گفت: برای اجرای این برنامه در نظر داریم تا با بهره گیری از منابع بانکی از تولید کنندگان حمایت و سرمایه گذاران را به سمت تولید کنندگان سوق دهیم.
وی افزود: تدوین الگوهای فرابخشی تربیت نیروی انسانی متناسب با نیاز بازار کار و توجه ویژه به آموزشهای مهارت آموزی اشتغال ، کارآفرینی و آماده‌سازی جوانان برای ورود به بازار کار از دیگر برنامه‌هایی است که در این سیر تحولی در نظر گرفته شده است.

این استاد دانشگاه با انتقاد از رویکرد مدیریت جزیره‌ای اظهارداشت: بایستی تمام بخشهای دولت برای رفاه مردم با یکدیگر در تعامل و هماهنگ باشند. همچنین تعامل با سایر کشورهای موفق جهان و استفاده از ظرفیت‌های بین المللی در خصوص توسعه اشتغال و رفع چالشهای این حوزه در برنامه تحولی وزارت کار در نظر گرفته می شود.

وی افزود : در این راستا تامین اشتغال از یک سو و تقویت تعاملات دیپلماتیک با بهره گیری از توان وزارت خارجه از سوی دیگر محقق و فضا برای استفاده حداکثری از ظرفیت بازارهای هدف آسیای مرکزی و تمام کشورهای همسایه برای صادرات تولید کنندگان فراهم شود. گل محمدی خاطر نشان کرد: ایجاد اتحادیه‌های کارفرمایی و کارگری منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای با رویکرد حل مسئله از دیگر برنامه‌هایی که برای تحول در این وزارت خانه تعریف شده است.

وی با تاکید بر اجرای توسعه سهم بخش تعاون در فضای فعالیت‌های اقتصاد کشور و اجرای درست اصل 44 گفت: هدایت این بخش به سمت روستاها موجب گسترش مشاغل بومی و ایجاد منابع پایدار خواهد شد و حمایت همه جانبه از این بخش ظرفیت ایجاد درآمد ارزی پایدار را نیز دارا است. رئیس ستاد مردم نهاد ایران توانمند با انتقاد وابستگی اقتصادی کشور به نفت وعدم توجه به دیگر حوزه‌های اقتصادی گفت: با خروج از بنگاه داری بانک تعاون و دیگر بانکهای تابعه ، می توانند عهد دار حمایت از تعاونی‌ها برای حرکت به سمت توسعه تولید باشد.
وی افزود: توانمندسازی اقشار متوسط و کم درآمد جامعه با ایجاد شبکه عظیم تعاون در سطوح مختلف شهری، روستایی و عشایری تعاونی‌ها می‌تواند موجب احیای 25 درصد اقتصاد کشور در این حوزه شود.

وی حرکت تعاونی‌ها به سمت روستاها را موجب توزیع متناسب منابع در جای جای کشور و تمرکز زدایی دانست و گفت: ظرفیت بخش تعاون آنقدر بالا است که می‌توانیم علاوه بر تامین نیازهای داخلی شرایط را برای صادرات محصولات این حوزه نیز فراهم آوریم.

گزینه دولت سیزدهم برای وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: نگاه به داخل و احیای اقتصاد درونزا در راستای منویات مقام معظم رهبری برای توسعه اقصاد کشورکه اشتغال پایدار هم به دنبال دارد. گل محمدی افزود: برای اینکه از ظرفیت‌های داخلی استفاده کنیم باید مردم را پای کار بیاوریم و با سهام دار کردن آنها در داخل تعاونی‌ها مدیریت اقتصاد کشور را به مردم واگذار کنیم.

گزینه دولت سیزدهم برای وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه بایستی نقش اساسی در تصدی گری‌ها از سوی مردم ایفا شود، اظهار داشت: در برنامه آیت الله رئیسی در وزارت رفاه با نظارت مردمی اصل اساسی را دارد. گل محمدی با اشاره آیه 5 سوره مائده گفت: تعاون یک اصل کلی اسلامی است و بزرگترین نهادهای اقتصادی و بانک‌ها در جهان امروز براساس اصل تعاون بنیان گذاشته شده‌اند اما در کشور مورد غفلت واقع شده است.

مشاور معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه انسجام بخشی کارگران می‌تواند، تضمین کننده امنیت شغلی کارگران باشد، افزود: قراردادهای شرکتی برای کارکنان همان دور زدن قانون است موجب ایجاد رانت و فساد می‌شود که با همراهی نمایندگان مجلس به دنبال برچیده شدن این قراردادها هستیم. گل محمدی گفت: حمایت از تشکیل و توسعه تشکلهای صنفی واقعی کارگری و کارفرمایی به صورت منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای و مشارکت نمایندگان این تشکلها در تصمیم سازی‌های کلان در برنامه‌های طراحی شده برای تحول در این وزارت خانه به خوبی دیده شده است.

وی افزود: آمار بیکاری که اکنون اعلام می‌شود با واقعیت‌های جامعه همخوانی ندارد، خیلی از افرادی که در این امار شاغل شناخته می‌شوند، شغلی ندارند و کارهای موقتی کوتاه به منزله شغل محسوب نمی‌شود. افراد شاغل باید در پایان ماه فیش حقوقی داشته باشند و حقوق ماهیانه دریافت کنند. گل محمدی تاکید کرد: در صورت دریافت رای اعتماد و انتصاب به ” وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی” در پیشگاه خداوند قول می‌دهم برای هر ایرانی یک شغل آبرومند و امنیت زا تامین کنم.

این استاد دانشگاه گفت: در حال حاضر ظرفیت‌های رفاهی در کشورمان پراکنده و هر سازمان و نهادی برای رفاه کارکنان خودش شبکه مخصوص به خود دارد اما این ظرفیت‌ها بایستی به شکل متمرکز درآمده و تمام رفاهیات در سامانه‌ای هوشمند و ملی تعریف شود تا برای همه اقشار مردم قابل استفاده شود. وی با انتقاد از عملکرد سازمان فنی و حرفه‌ای گفت: تدوین الگوهای فرابخشی تربیت نیروی انسانی متناسب با نیاز بازار کار و توجه ویژه به آموزشهای مهارت آموزی اشتغال و کارآفرینی و آماده‌سازی جوانان برای ورد به بازار کار در زمره اصلی‌ترین برنامه‌های پیش روی این وزارت خانه قرار دارد.

وی خاطر نشان کرد: رساندن شرکت شستا به جایگاه اصلی خود با درآمدزایی واقعی و شفاف، از طریق برنامه‌های مدون، انتصاب مدیران سالم و کارآمد و نظارت فساد ستیز بر عملکرد مدیران در برنامه‌های تحولی آینده این کشور است.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه در برنامه‌های خود مانع از خروج منابع صندوق بازنشتگی و تامین اجتماعی خواهد شد، گفت: این امر موجب احیای صندوق‌ها و امیدواری بازنشستگان و تثبیت حقوق افراد خواهد شد.

انتهای پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
آنا
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا