معرفی یک شرکت دانش‌بنیان فعال در حوزه ساخت تجهیزات پیشرفته صنایع هوایی

تنها رسانه اختصاصی برخط موتورسیکلت در ایران

مظفری: امروز «شرکت فناوران ابزارساز آریا» به‌عنوان یکی از پیمانکاران اصلی و قابل اعتماد در صنعت هوایی کشور مطرح است.

به گزارش پایگاه خبری کارآفرینی پرس، با توجه به وضعیت تحریم‌های اعمال شده نسبت به ایران، شرکت‌های دانش‌بنیان تاثیر بسیار زیادی در اقتصاد، توسعه تکنولوژی، ایجاد نوآوری، خودکفایی و جلوگیری از خروج ارز دارند. اغلب این شرکت‌ها طی چند سال گذشته توانسته‌اند نیازهای داخلی را مرتفع کنند و چرخ صنعت را بچرخانند.

یکی از این شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در شهرک صنعتی لیا استان قزوین «فن‌آوران ابزارساز آریا» است که زمینه‌ی اصلی فعالیت این شرکت تولید سرو مکانیزم‌های الکتروهیدرولیک مورد استفاده در سامانه‌های پروازی و هوایی است.

دکتر ابراهیم مظفری مدیر عامل این شرکت در مصاحبه با خبرنگار کارآفرینی پرس گفت: این سیستم‌ها مجموعه‌هایی بسیار پیشرفته هستند که به‌عنوان قلب هدایت و کنترل در سامانه‌های ناوبری هواپیما‌ها، هلیکوپترها و محصولات مشابه مورد استفاده قرار می‌گیرند. تنها سازندگان این مجموعه‌های بسیار پیشرفته کشورهای توسعه یافته‌ای هستند که معمولاً مسلط به تکنولوژی صنایع هوایی هستند ولی در این بخش، شرکت فناوران ابزارساز آریا با تجربه چند ساله، تلاش، پشتکار و انجام فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی خوشبختانه امروز در نقطه‌ای قرار دارد که می‌تواند در حوزه طراحی و ساخت این سیستم‌های پیشرفته گام مهمی بردارد. در ادامه مشروح این گفتگو را می‌خوانید.

کارآفرینی‌پرس: آیا تمام مراحل طراحی و ساخت این سیستم‌ها در مجموعه شما انجام می‌شود؟

مظفری: کلیه مراحل طراحی، ساخت، مونتاژ و انجام تست‌های بسیار سختگیرانه و آزمون‌های خاصی که در این مجموعه‌ها در استانداردهای بین‌المللی تعریف شده به‌طور کامل در شرکت فناوران ابزارساز آریا انجام می‌شود. البته ناگفته نماند که بخشی از این آزمون‌ها و تست‌های مرتبط با کل سامانه‌ی پرنده در سازمان‌ها و صنایع مرتبط خارج از مجموعه‌ی این شرکت دانش‌بنیان انجام می‌شود. برای تحویل‌گیری به لطف خدا می‌توان گفت که در کشور ما بخش عمده‌ای از این آزمون‌ها قابل اجرا است و ما می‌توانیم بگوییم که امروز در نقطه‌ای هستیم که مطابق با استانداردهای بین‌المللی قابلیت طراحی، تولید، مونتاژ، تست و صحه‌گذاری عملکرد این مجموعه‌ها را در داخل کشور داریم.

کارآفرینی‌پرس: محصولات شما در چه نوع هواپیماهایی استفاده می‌شود؟

مظفری: سرو مکانیزم‌های الکتروهیدرولیک در انواع سیستم‌های پروازی و پرتابی مطرح کشور به‌طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند و به‌دلیل استراتژیک بودن و فن‌آوری بسیار بالایی که در این محصولات وجود دارد، از جمله مواردی هستند که در بحث تحریم‌های کشور ما، کشورهای غربی و صاحبان تکنولوژی به‌طور خیلی جدی دسترسی ایران را به این محصولات محدود کرده‌اند تا در واقع از این طریق بتوانند ضربه‌های بزرگی به بحث حمل‌ونقل و جابه‌جایی مسافران در بخش نظامی و دفاعی به کشور ما وارد کنند که با توکل به خداوند در این روزها می‌توانیم بگوییم که نگرانی‌های بزرگی که در این حوزه وجود داشته، کم‌کم در حال برطرف شدن است و امیدهای جدیدی حتی برای ارتقای این سامانه‌ها در کشور ما به‌وجود آمده است.

کارآفرینی‌پرس: تولید این سیستم نسبت به نمونه خارجی آن چه مزیتی دارد؟

مظفری: عمده‌ترین مزیت‌های این محصول نسبت به نمونه‌های مشابه خارجی عبارت است از:

  1. قیمت تمام شده و قیمت فروش این محصول که در بعضی از نمونه‌ها، ما حتی تا ۵۰ درصد قیمت نمونه خارجی کاهش قیمت را داریم.
  2.  مزیت بعدی بحث بومی بودن فناوری طراحی و ساخت این مجموعه‌هاست که به مشتری‌های ما کمک می‌کند که در واقع در روش‌های صحیح استفاده از این محصول به اطلاعات و تکنیک‌های خوبی دسترسی پیدا کنند و همچنین در واقع بحث اورهال، تعمیر و نگهداری و خدمات پس از فروش این محصول است که به‌دلیل بحث‌های جدی که در مقوله تحریم‌های ایران مطرح بوده می‌توان گفت یک مزیت بسیار برجسته و قابل تامل برای مشتریان ماست.

کارآفرینی‌پرس: آیا در حال حاضر از این سیستم در هواپیماهای داخلی استفاده می‌شود؟

مظفری: خوشبختانه امروز شرکت فناوران ابزارساز آریا به‌عنوان یکی از پیمانکاران اصلی و قابل اعتماد در صنعت هوایی کشور مطرح است و می‌شود گفت در پروژه‌های مهم تحقیقاتی صنعتی و تولیدی صنعت هوایی همواره به‌عنوان یکی از سازندگان و طراحان اصلی مشارکت دارد و در بسیاری از محصولاتی که امروز در کشور به سرانجام می‌رسد، این شرکت در بخش سرو مکانیزم‌های الکتروهیدرولیک فعالیت‌های چشمگیری دارد.

کارآفرینی‌پرس: چه انتظاری از مسئولان دارید؟

مظفری: متاسفانه امروزه سطح انتظارات همه صنعتگران و تولیدکنندگان کشور از مسئولان در پایین‌ترین سطح و مقدماتی‌ترین سطح متوقف شده است. به‌عنوان مثال، همین بحث قطعی برق که امروز گریبان‌گیر کشور شد، در یک شیفت کاری ۸ ساعته قطعی برق ۲ تا ۳ ساعته باعث می‌شود که ۳۰ الی ۴۰ درصد زمان تولید به‌طور کامل از بین برود. این مشکلی است که خیلی جدی کشور را تهدید می‌کند.

مسئله بعدی که می‌شود مطرح کرد، نحوه برخورد عجیب نظام بانکی با بخش صنعت و تولید کشور است که مثال‌های متعددی در این حوزه می‌توان مطرح کرد که مهم‌ترین آن بحث دریافت وام و نحوه عجیب ارزیابی وثیقه ملکی تولیدکننده است.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
خبرنگار
وحید مخلصی
منبع
کارآفرینی پرس
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا