انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان راه‌اندازی خواهد شد

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس گفت: با موافقت اتاق بازرگانی ایران، مجوز ثبت انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان در استان فارس صادر شده است که فراخوان انجام مراحل انتخاب مجمع و هیئت مدیره آن در دو مرحله اعلام می‌شود.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از ایکنا، محمدصادق حمیدیان، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس  امروز، ۲۱ فروردین در جمع مسئولان و مدیران شرکت‌های دانش‌بنیان استان فارس بیان کرد: در حوزه صادرات استان شاهد رشد بوده‌ایم و میزان صادرات استان فارس در سال ۱۴۰۱ معادل یک و هفت دهم میلیارد دلار و در سال ۱۴۰۲ به بیش از دو و چهار دهم میلیارد دلار رسیده است که این رشد مرهون تلاش تمام فعالان حوزه تولید و صادرات استان است.

وی با اشاره به میزان صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان استان افزود: جای خرسندی است که در سال گذشته برخی از شرکت‌های دانش‌بنیان استان توانسته‌اند بیش از ۳ میلیون دلار صادرات داشته باشند و این مایه افتخار استان است.

حمیدیان با بیان اینکه معتقدیم تولیدات دانش‌بنیان ارزش افزوده ناشی از صادرات و ارزآوری خدمات محصولات دانش‌بنیان به مراتب ارزشمندتر و بیشتر از کالاهای خام، نیمه ساخته و یا با ارزش افزوده پایین است،  اظهار کرد: با توجه به توان و ظرفیت موجود استان فارس انتظار این است که سهم شرکت‌های دانش‌بنیان استان نسبت به حجم کل صادرات استان سهم بالاتری را به خود اختصاص دهد.

رئیس اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: استان فارس ۷ درصد عرصه سرزمین و ۶ درصد جمعیت کشور را باید اما سهم فارس در تولید ناخالص داخلی معادل چهار و شش دهم درصد است که فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان استان باید به سمت افزایش کمی این تناسب باشد به گونه‌ای که تولید ثروت و خلق تولید بتواند ارزش افزوده فارس را بهبود ببخشید.

وی با بیان اینکه سرمایه هر کشور نیروی انسانی متخصص آن کشور است، ادامه داد: شرکت‌های دانش‌بنیان استان با وجود پتانسیل‌های ویژه‌ای که دارند، می‌توانند ارزآوری بیشتری برای استان داشته باشند و ضمن ایجاد جهش در حوزه اقتصاد استان به عنوان یک فرصت و مزیت اقتصادی برای استان باشند.

حمیدیان با تاکید بر اینکه اتاق بازرگانی فارس به عنوان پارلمان بخش خصوصی استان آماده همکاری و ایجاد مشارکت و هم‌افزایی بین بخش تولید، صنعت و تولیدات شرکت‌های دانش‌بنیان استان هستیم، افزود: مطالبه بخش اقتصاد و خصوصی استان از فعالان و شرکت‌های دانش‌بنیان استان تلاش در جهت ارزش‌آفرینی و ارزآوری است و در این زمینه آماده همکاری با این شرکت‌ها هستیم.

وی تصریح کرد: یکی از سرمایه‌های اصلی شرکت‌های دانش‌بنیان مشکلات موجود جامعه در حوزه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و غیره است که راهکار برون‌رفت از این مشکلات می‌تواند پایه فعالیت این شرکت‌ها باشد.

رئیس اتاق بازرگانی فارس افزود: امروز جوانان متخصص و خلاقی در شرکت‌های دانش‌بنیان فعال هستند که فعالیت این شرکت‌ها باید به سمت ارزش‌آفرینی و درآمدزایی سوق داده شود.

حمیدیان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ایجاد انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان در استان فارس گفت: با موافقت اتاق بازرگانی ایران، مجوز ثبت انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان در استان فارس صادر شده است که فراخوان انجام مراحل انتخاب مجمع و هیئت مدیره آن در دو مرحله اعلام می‌شود که انتظار داریم فعالان شرکت‌های دانش‌بنیان و موسسات در این حوزه مشارکت حداکثری داشته باشند.

وی بیان کرد: همچنین ما در اتاق بازرگانی دو دوره آموزشی در حوزه ثبت علائم تجاری و نشان‌های جغرافیایی بین‌المللی و مارکتینگ بین‌المللی و منطقه‌ای را با هدف پیشبرد اهداف شرکت‌های دانش‌بنیان برای این حوزه برگزار خواهیم کرد.

انتهای پیام

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
ایکنا

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا