سفارش رپورتاژ آگهی: 09128237336

حسن میرزاخانی: نرخ بیکاری استان مرکزی از میانگین کشور پایین‌تر است

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مرکزی با بیان اینکه نرخ بیکاری استان از میانگین کشور پایین‌تر است، گفت: نه تنها با بحران کارگری و اشتغال مواجه نیستیم بلکه در برخی شهرهای استان، کمبود نیروی کار، گزارش شده‌ است.

به‌گزارش کارآفرینی پرس به نقل از تسنیم، حسن میرزاخانی ظهر امروز در کنسرسیوم آموزش و مهارت و امضای تفاهم‌نامه همکاری با کارخانجات سطح استان اظهار داشت: غالب صنایع استان در گذشته درگیر مسائل ناخواسته‌ای شدند که برون‌رفت از آنها کار دشواری بود و مسائل کارگری فراوان، اشتغال‌های ناقص، تولید کم یا در حد صفر را در برخی از صنایع بزرگ استان شاهد بودیم.

وی افزود: مسائل کارگری استان و شهر اراک به عنوان پاشنه آشیل امنیت استان تلقی می‌شد و مشکلات فراوانی را در این حوزه شاهد بودیم مانند سفارش‌هایی که کارفرمایان به صنایع استان داده بودند و معطل باقی مانده بود و از طرفی بی‌اعتمادی کارفرمایان به صنایع بزرگ استان از جمله مشکلات صنایع بزرگ استان بود که طبیعتاً بحث اشتغال را تحت تأثیر قرار می‌داد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مرکزی تصریح کرد: با تدبیر نماینده ارشد استان روند کار و تولید و اشتغال در صنایع بزرگ استان تغییر کرد و صنایع پایین‌دستی با رونق صنایع بزرگ رونق پیدا کرد و اکنون در شرایطی هستیم که نه تنها با بحران کارگری و اشتغال مواجه نیستیم بلکه در برخی شهرهای استان، کمبود نیروی کار، گزارش شده‌ است که این نتیجه فعالیت و بازگشت واحدها به چرخه تولید است که با همت دانشگاهیان رقم خورده است.

میرزاخانی عنوان کرد: نرخ بیکاری استان از میانگین کشور پایین‌تر است و در پاییز سال گذشته 8.1 درصد بود و اکنون به 6.1 دهم درصد رسیده و تا پایان سال این رقم کمتر خواهد شد، تلاش برای بهبود کسب و کار استان به کاهش نرخ بیکاری و افزایش نرخ مشارکت اقتصادی در استان کمک بسیاری داشت، اما اکنون نرخ مشارکت در استان مرکزی از میانگین کشوری به علت بافت جمعیتی مسن، پایین‌تر است و برنامه‌ریزی‌هایی برای افزایش نرخ مشارکت در دستور کار قرار دارد.

وی ادامه داد: هم اکنون شرایط بازار کار در استان شرایط مناسبی است و در برخی از شهرستان ها مانند ساوه و زرندیه به صفر نزدیک هستیم و صنایع استان  و شهرستان‌ها مجبور شدند بخشی از نیروی کار خود را از شهرستان‌ها تأمین کنند و بار نرخ بیکاری شهرستان‌های اطراف استان را به دوش بکشیم و به کاهش نرخ بیکاری شهرستان‌های اطراف استان کمک داشته باشیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مرکزی بیان کرد: شورای عالی اشتغال در دو سال اخیر  برای استان هدف‌گذاری شده است که در هشت ماهه گذشته نیز نرخ هدف گذاری محقق شده و حتی از نرخ هدف‌گذاری شده پیشی گرفتیم و امیدواریم این نرخ افزایش داشته باشد و کاهش نرخ بیکاری کمک داشته باشد.

میرزاخانی خاطرنشان کرد: امضای تفاهم‌نامه همکاری با کارخانجات سطح استان اتفاق خوبی است و امیدواریم با برنامه‌ریزی دقیق و اجرای دقیق تفاهم‌نامه به هدف بزرگ صنایع و تربیت نیروی کار ماهر و آموزش دیده و فنی برای صنایع استان دست پیدا کنیم، ما در معاونت استانداری برای اجرای دقیق این تفاهم‌نامه آماده همکاری هستیم.

استان مرکزی در پنج سال آینده به 30 هزار نیروی انسانی و تکنسین و مهندس نیاز دارد

مهرداد احمدی نیز در این آیین اظهار داشت: دانشگاه فنی و حرفه‌ای امیرکبیر، تنها دانشگاه دولتی است که وظیفه آن تربیت تکنسین و مهندس در جامعه دانشگاهی است، استان مرکزی در پنج سال آینده به 30 هزار نیروی انسانی و تکنسین و مهندس نیاز دارد که باید آموزش لازم برای این قشر تدارک شود.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان مرکزی یکی از برنامه‌های خود را به روزرسانی دانشگاه برشمرد و افزود: اکنون صنایع به برخی رشته‌ها نیاز دارند و در مقابل لازم است برخی رشته‌ها از دوره‌های آموزشی خارج شوند، 65 شرکت تولیدی، صنعتی و انجمن در این استان برای کنسرسیوم تخصصی مهارت آموزی و اشتغال دانشگاه فنی و حرفه‌ای اعلام آمادگی کرده‌اند.

به‌گزارش تسنیم، پایان مراسم تفاهم‌نامه بین دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان مرکزی با 23 واحد صنعتی استان امضاء شد.

انتهای پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
تسنیم

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا