انتشار چهارمین گزارش وضعیت مالی شرکت‌های دانش‌بنیان

یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان به منظور توسعه اقتصاد دانش‌بنیان کشور اقدام به توسعه سامانه‌های ارزیابی مالی شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد شده در کشور کرده است و امروز طی مراسمی از چهارمین گزارش وضعیت مالی شرکت‌های دانش‌بنیان تولید شده از سوی این شرکت رونمایی می‌شود.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از ایسنا، مصطفی عرب، مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان حوزه اعتبارسنجی شرکت‌های دانش‌بنیان، گفت: این شرکت از سال ۹۷ با حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی، با سهامداری تعدادی از صندوق‌های پژوهش و فناوری که تخصص آنها ارائه خدمات مالی به شرکت‌های دانش‌بنیان است، تشکیل شد.

وی افزود: این شرکت در زمینه ارزیابی اعتباری شرکت‌های دانش‌بنیان سامانه‌هایی را راه‌اندازی می‌کند تا اقدام به ارزیابی اعتبار مالی شرکت‌های دانش‌بنیان صورت گیرد.

عرب، خاطر نشان کرد: ما از سال ۹۷ با بخش‌های مختلف اکوسیستم دانش‌بنیان کشور قراردادهایی را منعقد می‌کنیم تا بتوانیم اطلاعات این حوزه را تجمیع کنیم تا از این داده‌ها بتوانیم سامانه‌ها را توسعه دهیم.

مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان اظهار کرد: تاکنون ما ۴ خدمت اصلی را توسعه داده‌ایم که یکی از آنها سامانه رفتار اعتباری است که در آن وضعیت وام و ضمانت‌نامه‌های شرکت‌های دانش‌بنیان مطرح است که به‌ویژه در صندوق‌های پژوهش و فناوری قابل استعلام است.

وی ارزیابی شرکت‌ها را از دیگر خدمات این شرکت ذکر کرد و یادآور شد: ما در این خدمت شرکت‌ها را ارزیابی موردی می‌کنیم و بر اساس داده‌های به دست آمده اولا پیش‌بینی می‌کنیم که احتمال نُکول ارائه خدمات چه مقدار است؟ یعنی چه میزان تسهیلات ارائه شده به شرکت‌ها ریسک در پی دارد و ریسک ارائه خدمات، طبقه‌بندی می‌شود.

عرب، محاسبه ظرفیت بدهی شرکت‌ها را از دیگر خدمات این شرکت نام برد و گفت: در این قالب محاسبه می‌شود که شرکت‌ها با توجه به اندازه و مقیاس و نوع وثایق آنها تا چه میزان قادر هستند وام و ضمانت‌نامه فعال دریافت کنند.

به گفته وی، ما در این ارزیابی‌ها به نهادهای تسهیل دهنده اعلام می‌کنیم که در قبال چه میزان چک و سفته می‌توان به چه میزان تسهیلات و یا ضمانت‌نامه ارائه داد.

مدیر عامل این شرکت با بیان اینکه ما تاکنون با ۴ بانک‌ و چند سکوی تامین مالی جمعی و تعدادی از شرکت‌های دانش‌بنیان در این حوزه‌ها قراردادهایی را منعقد کرده‌ایم، افزود: شرکت متقاضی دریافت وام و تسهیلات به این نهادها مراجعه می‌کند و این نهادها درخواست آنها را به ما ارجاع می‌دهند و ما ارزیابی اعتباری شرکت‌ها را انجام می‌دهیم و گزارش نهایی را برای نهادهای مالی عرضه خواهیم کرد.

عرب خاطر نشان کرد: خدمت چهارم ما با عنوان «سلامت مالی» نامگذاری شده است. طبق تحلیل‌های ما ۷۱ درصد از شرکت‌های دانش‌بنیان در سیستم بانکی نتوانسته‌اند وام دریافت کنند و شرایط آنها بانک‌پذیر نیست. علت آن است که بیشتر از آنکه بر روی شرکت بودن آنها متمرکز شوند، تمرکز روی دانش‌بنیان بودن آنها شده است.

وی با تاکید بر اینکه شرکت‌داری استانداردها و ادبیات خاص خود را می‌طلبد، گفت: کارکرد خدمات سلامت مالی همانند یک آزمایشگاه است، به این صورت که شرکت دانش‌بنیان به ما مراجعه می‌کند و ما در ۶۰ شاخص وضعیت شرکت‌ها را مورد ارزیابی قرار می‌دهیم و به آنها بازخورد می‌دهیم، به این صورت که به آنها اعلام می‌شود برخی از شرایط خود را بهبود بخشند و وضعیت رتبه و ظرفیت اعتباری آنها بهبود داده خواهد شد.

مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان اضافه کرد: در کنار این ۴ خدمت به صورت سالانه و مبتنی بر اطلاعات جمع‌آوری شده در حوزه اعتبارسنجی، امسال چهارمین سال است که گزارشی را تحت عنوان «گزارش تحلیلی زیست بوم شرکت‌های دانش‌بنیان» تهیه می‌کنیم و در آن به صورت کلان وضعیت شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه‌های مالی را اعلام می‌کنیم. هدف ما از تهیه این گزارش این است که ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان را به نهادهای سیاست‌گذار و تصمیم‌سازی ارائه دهیم.

وی ابراز امیدواری کرد این گزارش بتواند در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان کشور مؤثر واقع شود.

انتهای پیام

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
ایسنا

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا