سفارش رپورتاژ آگهی: 09128237336

تخصیص 5000 میلیارد تومان وام قرض‌الحسنه توسط‌ بانک مرکزی به مشاغل خانگی

معاون توسعه کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ایجاد 283 هزار و 190 فرصت شغلی با اجرای طرح مشاغل خانگی از شهریور 1400 تاکنون خبر داد و گفت: امسال 5000 میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه از سوی بانک مرکزی به مشاغل خانگی اختصاص یافت.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از فارس، محمود کریمی بیرانوند، در مورد تعداد اشتغال ایجاد شده از طریق «‌طرح مشاغل خانگی» از ابتدای این طرح، اظهار داشت: آمار اشتغال طرح مشاغل خانگی از شهریور 1400 تا پایان اسفند 1400 نشان می‌دهد، تعداد 58 ‌هزار و 878 شغل و در سال 1401 تعداد 103 هزار و 513 شغل ایجاد شده است.

وی ادامه داد:‌ در سال 1402 از اول سال تا پایان آبان‌ماه، 120 هزار و 807 شغل و در مجموع در دولت سیزدهم تعداد 283 هزار و 190 شغل خانگی در رسته‌های مختلف با اجرای «طرح مشاغل خانگی» ایجاد شده است.

به گفته وی، تعداد اشتغال ایجاد شده مشاغل خانگی از ابتدای سال جاری تا 30 آبان، 120 هزار و 807 نفر بوده که حاکی از تحقق 81 درصدی اهداف طرح است.

* 5000 میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه از سوی بانک مرکزی به مشاغل خانگی اختصاص یافت

معاون توسعه کارآفرینی وزیر تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی در مورد منابع اختصاص یافته از بودجه کل کشور به مشاغل خانگی و میزان جذب منابع اظهار داشت: با انجام رایزنی و نیز همکاری بانک مرکزی، اعتبارات جهت پرداخت تسهیلات افزایش یافته است. در سال 1401 رقم اعتبارات 3000 میلیارد تومان بود که این رقم در سال 1402 به 4000 میلیارد تومان افزایش یافت و اخیراً نیز با تحقق هدف‌گذاری جذب تسهیلات نیمه اول سال، 1000 میلیارد تومان جدید نیز تأمین اعتبار شده که توزیع استانی این اعتبار نیز صورت گرفته است.

وی تاکید کرد، در واقع در سال جاری طی دو مرحله ( مرحله اول 4000 میلیارد تومان و مرحله دوم 1000 میلیارد تومان) و در مجموع مبلغ 5000 میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه از سوی بانک مرکزی به مشاغل خانگی اختصاص یافت.

* 48.5 درصد تسهیلات مشاغل خانگی مرحله اول امسال جذب شد

کریمی بیرانوند در پاسخ به این پرسش که بیشترین رشته‌های مورد تقاضا برای تسهیلات مشاغل خانگی چیست، خاطرنشان کرد، براساس بررسی انجام شده، بیشترین تقاضای صدور مجوز مشاغل خانگی و تسهیلات پرداختی، در رشته‌های قالیبافی، دوخت لباس، پرورش گوسفند و بز، گلیم‌بافی، پرورش‌ مرغ بومی، پرورش زنبور عسل، پرورش گاو شیری، تایپیست، پرورش قارچ خوراکی و تولید محصولات زراعی در گلخانه‌های کوچک خانگی ثبت شده است. 

معاون وزیر کار در مورد این که چه قدر از مشاغل ایجاد شده مشاغل خانگی پایدار است، نیز گفت: رصد پایداری مشاغل خانگی از برنامه‌های جاری دبیرخانه مشاغل خانگی است. داده‌های موجود نشان می‌دهد پایداری مشاغل خانگی پشتیبان، از موفقیت و پایداری بیشتری برخوردارند، لذا در شش ماه دوم سال جاری، در اعطای تسهیلات سهم بیشتری به این نوع مشاغل نسبت به طرح‌های مستقل در نظر گرفته شده است و در حال تکمیل و ایجاد زنجیره‌های ارزش در استان‌ها هستیم.

کریمی بیرانوند در پاسخ به این پرسش که آیا زنجیره در ایجاد مشاغل خانگی رعایت می‌شود، تصریح کرد: در حال حاضر به دلیل اهمیت تکمیل زنجیره ارزش در مشاغل خانگی و اهمیت نقش تعاونی‌ها تأمین نیاز در  تکمیل این زنجیره، برنامه تشکیل تعاونی‌های استانی مشاغل خانگی و همچنین اتحادیه کشوری تعاونی‌های تأمین نیاز مشاغل خانگی در دست پیگیری قرار دارد.

وی در مورد زنجیره مشاغل خانگی گفت: در همین راستا تاکنون تعداد 20 تعاونی استانی مشاغل خانگی ایجاد شده و در سایر استان‌ها در حال پیگیری و تشکیل است. همچنین در این راستا در طی دو سال گذشته بیش از 700 شبکه از زنجیره‌های ارزش راه‌اندازی شده است.

به گفته کریمی بیرانوند، بدهی است پس از تشکیل اتحادیه کشوری تعاونی‌های تأمین نیاز در حوزه مشاغل خانگی زنجیره‌‌های متعددی از طریق تهیه مواد اولیه مناسب، توانمندسازی و ارائه آموزش، کمک به تأمین بازارهای عرضه و فروش محصولات مشاغل خانگی شکل خواهد گرفت.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به این پرسش که چه تعداد از متقاضیان مشاغل خانگی افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی یا بهزیستی و چه تعداد زنان سرپرست خانوار هستند، گفت: تفکیک‌های قشر مخاطب مشاغل خانگی به صورت برش موضوعی است و تفکیک دستگاهی مد نظر نیست. در زمینه تسهیلات پرداختی، صدور مجوز و اشتغال ایجادی در حوزه مشاغل خانگی نیز بیش از 84 درصد به زنان تعلق گرفته است.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
فارس

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا