سفارش رپورتاژ آگهی: 09128237336

ایجاد نظام انگیزشی برای بازگشت ارز صادارتی

ایجاد نظام انگیزشی برای بازگشت ارز مهم ترین پیشنهاد کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس در چهاردهمین نشست ستاد مقابله با فقر، فساد و تبعیض برای مقابله با خروج بی بازگشت ارز از کشور بود.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، چهاردهمین نشست ستاد مقابله با فقر، فساد و تبعیض با حضور بابک نگاهداری، رئیس و جمعی از مدیران دفاتر تخصصی این مرکز برگزار شد. 

محورهای این نشست شامل بررسی مواردی همچون عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات، کافی نبودن سرمایه در شبکه بانکی، ضعف در نحوه صدور ضمانت نامه‌های بانکی و بررسی چالش‌های بروز ضعف در فرآیندهای کنترلی در گمرک بود. در این نشست بر این نکته تأکید شد که هر یک میلیارد دلار قاچاق کالا، برابر با از بین رفتن صدهزار فرصت شغلی در کشور است. 

بابک نگاهداری، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در این نشست به رویکرد دولت چین در خصوص مبارزه با فساد اشاره و اظهار کرد: این رویکرد باعث ایجاد اعتماد مردم به حاکمیت شده‌است. 

نگاهداری همچنین بر نقش ستاد مقابله با فقر، فساد و تبعیض و اهمیت در خصوص روند مبارزه با فساد در کشور تأکید کرد. 

کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در این نشست با اشاره به اینکه حدود ۹۰ درصد مبادلات بین المللی از طریق شرکت‌های صوری و کاغذی در فضای بین المللی انجام‌می‌شود. به همین دلیل رصد جریانات ارزی خارج از کشور دشوار است و بازگشت ارز به‌طور کامل انجام نمی‌شود. 

در این نشست پیشنهاد شد تشکیل کارگروهی مطرح شد که فضای ورود و خروج ارز را به‌طور دقیق تری رصد کرده و مانع خروج ارز خارج از قانون شود. 

پیشنهادات تقنینی دیگری مانند ورود قوه قضائیه به این موضوع، ایجاد نظام انگیزشی برای بازگشت ارز نیز در این نشست مطرح شد. 

همچنین یکی از دلایل رجوع بانک‌ها به بانک مرکزی و قرض گرفتن آنها و در نتیجه تولید نقدینگی را، عدم کفایت سرمایه از سمت بانک عنوان شد. علت افزایش قاچاق و افزایش نرخ ارز نیز نبود رقابت در تولید داخلی و انحصار برخی تولیدکنندگان داخلی اعلام شد. 

گفتنی است، مداخله دستوری قیمتی در فروش ارز صادراتی یکی از مهم‌ترین عواملی بود که از سوی کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس به‌عنوان عامل اصلی عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات بیان شد. /

انتهای پیام 

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا