بازار بزرگ ازبکستان به روی دانش‌بنیان‌ها و ‌استارت‌آپ‌های ایرانی گشوده شد

اولین نشست گروه‌ همکاری‌های‌های مشترک ایران و ازبکستان در حوزه نوآوری و فناوری به ریاست معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهوری اسلامی ایران و وزیر آموزش عالی، علوم و نوآوری ازبکستان در تاشکند برگزار شد.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از ایسنا، این نشست همزمان با هفته نوآوری ازبکستان (InnoWeek 2023) با حضور هیاتی از جمهوری اسلامی ایران که روز چهارشنبه به ریاست روح‌الله دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری راهی تاشکند شده‌اند و مدیران علم و فناوری ازبکستان به ریاست ابراهیم عبدالرحمانف، وزیر آموزش عالی، علوم و نوآوری ازبکستان برگزار شد که طی آن توافقات متعددی در راستای توسعه همکاری‌های علمی فناوری مشترک حاصل شد.

طرفین از جمله توافق کردند که از توسعه همکاری‌های مستقیم بین شرکت‌های دانش‌بنیان دو کشور و پروژه‌های استارتاپی مشترک حمایت کنند. بدین ترتیب استارتاپ‌های ایران و ازبکستان به بازارهای کشور دیگر راه‌ می‌یابند. 

روح‌الله دهقانی فیروزآبادی با بیان این که تلاش‌هایی که ایران در زمینه تبادل فناوری انجام شده، امروز نتایج خود را نشان می‌دهد، اظهار کرد: معتقدم توسعه همکاری‌های مشترک بین ایران و ازبکستان در قالب پروژه‌های استارتاپی مشترک و پروژه‌های زیست محیطی می‌تواند به توسعه دو کشور در آینده کمک می‌کند.

از جنبه‌های مهم این مذاکرات، توافق در زمینه همکاری‌های مشترک در بهبود وضعیت زیست محیطی در منطقه خلیج آرال و در ادامه، افزایش نوآوری‌های زیست محیطی در این منطقه بود. 

براساس تفاهم‌نامه‌های امضا شده در این نشست ‌۶ مجموعه دانش بنیان ایرانی حاضر در نمایشگاه هفته نوآوری ازبکستان در حوزه‌های انتقال دانشجو به ایران، تولید انیمیشن، راه‌اندازی مراکز داده، تولید پهپادهای کشاورزی و تجهیزات پزشکی با طرف‌های ازبکستانی همکاری خواهند داشت.

به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، دهقانی فیروزآبادی که به منظور گسترش همکاری‌های فناوری و نوآوری با ازبکستان به دعوت وزیر آموزش عالی، علوم و نوآوری آن کشور همزمان با هفته نوآوری ازبکستان به تاشکند رفته، همچنین از نمایشگاه بین‌المللی هفته نوآوری بازدید کرد. پاویون جمهوری اسلامی ایران در این نمایشگاه با حضور ۲۵ شرکت دانش‌بنیان بزرگترین پاویون خارجی در این نمایشگاه است.

انتهای پیام 

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
ایسنا

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا