سفارش رپورتاژ آگهی: 09128237336

روح الله دهقانی فیروزآبادی: دانش‌بنیان‌های استادمحور از ظرفیت‌های قانون جهش تولید بهره‌مند می‌شوند

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور اعلام کرد: هسته‌های استادمحور می‌توانند در ایجاد شرکت های دانش‌بنیان نوپا نقش آفرین باشند و از ظرفیت‌های موجود در قانون جهش تولید دانش‌بنیان استفاده کنند.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از ایرنا، روح الله دهقانی فیروزآبادی روز دوشنبه در بازدید از دستاوردها و بخش‌های مختلف پژوهشکده تحقیقات زیست پزشکی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران به نقش راهبردی متخصصان و استادان دانشگاه در رسیدن ایده‌ها و طرح‌های تحقیقاتی به بازار و اقتصاد حوزه فناوری اشاره کرد و اظهار داشت: پیشرفت‌های فناورانه بیش از این که مدیون ساختارها و ساختمان‌ها باشد، مدیون نیروی انسانی متخصص و دارای انگیزه و پشتکار است و هرکجا که افرادی علاقمند و انگیزه‌مند حضور داشته باشند، اتفاقات مهم و اثرگذار محقق می‌شود. استادان دانشگاه به ویژه آنهایی که توانمندی گرد هم آوردن چند دانشجو را دارند، به خوبی می توانند شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا را ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه هسته‌های استادمحور می‌توانند در ایجاد شرکت های دانش‌بنیان نوپا نقش آفرین بوده و از ظرفیت‌های ایجاد شده توسط قانون جهش تولید دانش‌بنیان بهره ببرند، ادامه داد: شرکت‌های دانش‌بنیانی که با محوریت دانشگاهیان و پژوهشگران شکل می‌گیرد، در قالب قانون جهش تولید دانش‌بنیان طی یک بازه پنج ساله مورد حمایت قرار می‌گیرند تا به رشد و بلوغ کافی برسند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: در این پنج سال علاوه بر حمایت‌های معمول، استفاده کامل از ظرفیت های شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی در قالب اعتبار یا گرنت به آنان تعلق می‌گیرد. همچنین بر اساس نظام ارزیابی و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان به شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا در پنج سال اول فعالیتشان معافیت‌های کامل مالیاتی و همچنین بیمه تا پنج نفر از کارکنان تعلق می‌گیرد و این دست حمایت‌ها به کاهش دغدغه‌های پژوهشگر برای توسعه محصول یا به ثمر رساندن فعالیت فناورانه کمک می‌کند.

دهقانی فیروزآبادی به تعریف یک قرارداد همکاری مشترک بین معاونت علمی و پژوهشکده تحقیقاتی زیست‌پزشکی اشاره کرد و گفت: در قالب نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ساخت ایران و برنامه ملی آزمایشگاه ملی، بسته جامع برای تعریف طرح‌های مشخص و فناورانه با محوریت پژوهشکده تعریف خواهد شد.

وی با تشریح حمایت گرنت‌های تحقیقاتی یادآور شد: بسیاری از استادان با یک حمایت کم می توانند به نیازهای تحقیقاتی خود پاسخ بگویند و شاید منابع محدود امکان ایجاد آزمایشگاه‌ها را ندهد اما با تخصیص یک سازوکار مشخص در قالب تخصیص اعتبار برای استفاده از زیرساخت‌های آزمایشگاهی، زمینه لازم برای پیشبرد تحقیقات در اختیاشان قرار بگیرد.

آینده پزشکی و حوزه مطالعات حیوانی

براساس اعلام معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، ‌ محمدرضا مخبر دزفولی رئیس پژوهشکده تحقیقاتی زیست پزشکی با تشریح اقدامات انجام شده در پژوهشکده زیست پزشکی گفت: بسیاری از گام های رو به جلو و پیشرفت‌های حوزه پزشکی انسانی، مرهون انجام فرایندها در حوزه دامپزشکی است و فرایندهای پیوند عضو و تجربیات کسب شده در این عرصه را می توان با توسعه پژوهش‌های پزشکی محقق کرد. حوزه زیست پزشکی همچنین در واکسن، فرآیندهای بالینی، مدل سازی و پژوهش‌های پزشکی حوزه انسانی نقشی جدی ایفا می‌کند.

وی با تاکید بر این که آینده پزشکی متعلق به حوزه زیست پزشکی است و در آینده مرز بین حوزه‌های مختلف پزشکی کم‌رنگ خواهد شد، ادامه داد: در این پژوهشکده چهار گروه تولید فرآورده های بیولوژیک، سلول‌های بنیادی و طب بازساختی، مطالعات حیوانی و اخلاق و حقوق زیستی فعالیت دارند.

رئیس پژوهشکده تحقیقاتی زیست پزشکی افزود: دانشکده دامپزشکی در این نقطه از شهر موقعیت بسیار خوبی برای توسعه فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان این حوزه است که می توان با یک برنامه‌ریزی صحیح و دقیق ظرفیت خلق ارزش را فراهم کرد

بازدید از پژوهشکده زیست‌پزشکی

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور امروز از بخش‌های مختلف پژوهشکده تحقیقات زیست پزشکی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران و دستاوردهای متخصصان این مجموعه پژوهشی بازدید کرد.

دهقانی فیروزآبادی ضمن بازدید از آزمایشگاه‌های زیرمجموعه پژوهشکده تحقیقاتی زیست‌پزشکی از ساختمان در حال احداث برج فناوری‌های زیست پزشکی بازدید کرد. این بنا در۲ هزار و ۴۰۰ متر مربع با ۱۶ هزار متر مربع زیر بنا و ۱۲ طبقه در حال احداث است که سه طبقه آن برای استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان پیش‌بینی شده است.

پژوهشکده تحقیقاتی زیست‌پزشکی با هدف اجرای طرح‌ها و تحقیقات بنیادین در زمینه زیست پزشکی و مطالعات کاربردی در مدل‌های حیوانی در زمینه‌های گوناگون پزشکی و دامپزشکی ایجاد شده است. این پژوهشکده با بهره‌گیری از دانش و تجربه استادان برجسته و شاخص دانشگاه تهران و همکاری با سایر مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی کشور برنامه‌های تحقیقاتی مختلفی را اجرا می‌کند.

به گزارش ایرنا، دهقانی فیروزآبادی امروز از پژوهشکده فناوری‌ها و تجهیزات پیشرفته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز بازدید کرد و از نزدیک در جریان دستاوردهای این پژوهشکده قرار گرفت.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
ایرنا

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا