اعلام ۳ ویژگی «شرکت‌های دانش‌بنیان سطح یک» از نظر معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری با اشاره به اهمیت بخش طراحی و تحقیق و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان، گفت: از نظر من عالی‌ترین سطح شرکت‌های دانش‌بنیان ۳ ویژگی دارد که یکی بنا شدن آن بر تحقیق و توسعه، دیگری ایجاد اشتغال تخصصی و حجم بازار است.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از ایسنا، روح الله دهقانی فیروزآبادی در ادامه سفر خود به استان مازندران از یک شرکت دانش‌بنیان فعال در حوزه صنایع روشنایی در بابلسر بازدید کرد. 

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری ضمن گفتگو با مدیران این شرکت، از کارخانه شرکت و نحوه ساخت چراغ‌ها، بخش R&D، آزمایشگاه فنی مهندسی، بخش طراحی، قالب‌سازی ماشین‌کاری، تزریق پلاستیک، دایکست ریخته‌گری، سالن فلزکاری و سالن نقاشی، سالن مونتاژها بازدید کرد.

این شرکت صنایع روشنایی یکی از شرکت‌های پیشرو صنایع روشنایی در ایران است و یک کارخانه با ۶۰۰۰۰ متر مربع مساحت و با زیربنایی حدود ۱۲۰۰۰ متر مربع در بخش‌های قالب‌سازی، تزریق پلاستیک و ریخته‌گری و …. فعال است. در این شرکت دانش‌بنیان ۸۰۰ نفر فعالیت می‌کنند.

محصولات این شرکت شامل چراغ‌هایی با کاربری‌های اداری/تجاری، صنعتی، ضد انفجار و فضای آزاد است. این شرکت به عنوان اولین تولیدکننده چراغ‌های ضدانفجار در ایران، موفق شده است با دریافت گواهینامه از TÜV آلمان، این چراغ‌ها را تحت لیسانس شرکت آلمانی آدولف شوخ (Schuch, GmbH) تولید کند.

دکتر روح‌الله دهقانی فیروز آبادی در حاشیه بازدید از خط تولید یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه تولید  محصولات روشنایی، گفت: من نام این شرکت دانش‌بنیان را شنیده بودم، ولی تصور نمی‌کردم که عمق طراحی و دانش و عمق تسلط به کار به این حد باشد.

وی با بیان اینکه فعالیت مهندسان جوان این شرکت حیرت آور است، اظهار کرد: قرار گرفتن  مهندسان متخصص این شرکت در کنار اراده‌های مالکان این صنعت، پلتفرم و سکوی تولیدی بی قید و شرطی را ایجاد کرده است که هر سامانه نوری که کشور به آن نیاز داشته باشد، در آن تولید می‌شود.

دهقانی فیروزآبادی با بیان اینکه تولید انواع  روشنایی با هر کاربردی از جمله گلخانه‌ای، صنعت، پتروشیمی و شهری و خانگی را از قابلیت‌های این شرکت دانست و یادآور شد: ‌این شرکت قابلیت طراحی و بازسازی حوزه روشنایی را دارد و به معنای واقعی یک صنعت دانش‌بنیان شکل گرفته که می‌تواند الگویی برای صنایع کشور قرار گیرد.

معاون علمی رئیس‌جمهوری، ویژگی این صنعت دانش‌بنیان را صنعتی دانست که همه اجزای آن در کشور تولید و طراحی شده است و ادامه داد: بزرگترین ابزاری که عاونت علمی برای حمایت از این مجموعه‌ها در اختیار دارد، قانون جهش تولید دانش‌بنیان است؛ چرا که این قانون اجازه توسعه را به مجموعه‌های دانش‌بنیان می‌دهد.

وی، افزودن مجموعه‌های علمی، سرمایه‌گذاری و استفاده از اعتبار مالیاتی را از دیگر ابزارهای حمایتی قانون جهش تولید دانش‌بنیان عنوان کرد و افزود: قطعا معاونت علمی کمک خواهد کرد که مجموعه عظیم این شرکت دانش‌بنیان بتواند نیروی انسانی توانمند خود را حفظ کند، نیروی انسانی جدید را جذب کند و همچنین زیر ساخت‌های طراحی و تحقیق خود را توسعه دهد و کسب و کار خود را در بازار صادراتی بیشتر عرضه کند.

دهقانی فیروزآبادی با اشاره به اهمیت بخش طراحی و تحقیق و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان، گفت: از نظر من عالی‌ترین سطح شرکت های دانش‌بنیان سه ویژگی دارد که یکی بنا شدن آن بر تحقیق و توسعه، دیگری ایجاد اشتغال تخصصی و حجم بازار است.

وی این شرکت را الگویی برای اشتغال دانش‌بنیان دانست که قریب به ۱۰۰ مهندس تحلیل‌گر سیستم‌ها و تجهیزات را جذب کرده است و خاطرنشان کرد: این مجموعه دانش‌بنیان به تمام معنا یک شرکت دانش‌بنیان فناور در تراز سطح یک است.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
ایسنا

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا