سفارش رپورتاژ آگهی: 09128237336

عبدالمجید مرشدی: شناسایی و ارزش‌گذاری دارایی نامشهود دانش‌بنیان‌ها اجرایی شد

مدیرکل دفتر تامین مالی و سرمایه‌گذاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهوری با اشاره به زیرساخت شناسایی و ارزش‌گذاری دارایی‌های نامشهود گفت: با اجرایی شدن این روند، دارایی‌های های نامشهود در صورت‌های مالی ۱۴۰۲ تعداد زیادی از شرکت‌ها خواهد آمد.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از آنا، عبدالمجید مرشدی، مدیرکل دفتر تامین مالی و سرمایه‌گذاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به رونمایی از زیرساخت شناسایی و ارزش‌گذاری دارایی‌های نامشهود که امروز با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری و وزیر امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، گفت: اگر گذشته زیست بوم فناوری و دانش‌بنیان کشور را بررسی کنیم، تقریبا دو دهه پیش مفاهیم این زیست بوم در حال شکل‌گیری بود که تقریبا مصادف با شکل‌گیری این مفاهیم در سایر بخش‌های دنیا است و امروز انتظار می‌رود این شرکت‌ها همانند نمونه‌های مشابه خود سهم مهمی در تولید ناخالص داخلی کشور داشته باشند.

وی با اشاره به اتفاق نظر صاحب نظران درباره اینکه برای توسعه این شرکت‌ها نیاز به تامین مالی بخش غیر دولتی داریم، تاکید کرد: یکی از مهمترین مسائلی که به ترغیب بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در بخش دانش بنیان کمک می‌کند تعیین ارزش گذاری برای انجام مذاکره و معامله است.

مرشدی افزود: زمانی که کشف قیمت یک دارایی را انجام می‌دهیم، تمام دارایی‌های مشهود و غیر مشهود باید شناسایی شوند، اما بیشترین دارایی شرکت‌های دانش‌بنیان، دارایی غیر مشهود است؛ معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این موضوع را در دستور کار خود قرار داده و در سال گذشته که به نام تولید دانش‌بنیان مزین شده بود ما توانستیم با دستگاه‌های مختلف تعاملی برای تدوین آیین نامه حوزه‌های مختلف در بخش دانش بنیان برقرار کنیم

وی تصریح کرد: تعیین ارزش شرکت‌های دانش‌بنیان موضوعی مرتبط با وزارت اقتصاد بود که دوستان همکاری کردند و آیین نامه‌ای برای سال ۱۴۰۱ به عنوان آیین نامه حمایت از تولید دانش‌بنیان تدوین و موارد مرتبط با وزارت اقتصاد در آن گنجانده شد که مهمترین آن مربوط به سازمان حسابرسی و تدوین دستورالعمل است.

مدیرکل دفتر تامین مالی و سرمایه‌گذاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری تاکید کرد: اولین نکته‌ای که درباره دارایی‌ها وجود دارد، شناسایی آن از بعد حسابداری و مالی است که به سازمان حسابرسی برمی‌گردد. این استاندارد‌ها با ترجمه استاندارد‌های جهانی و تطبیق داده آن با شرایط کشور نوشته شده و استانداردی به عنوان استاندارد حسابداری شماره ۱۷ که مربوط به دارایی‌های نامشهود است به طور کامل نوشته شده، اما در جا‌هایی برای تشخیص اینکه چه هزینه‌ای باید به عنوان دارایی شناسایی شود، ابهام داشت.

وی اضافه کرد: این تعاملات با سازمان حسابرسی برقرار شد و زیرساختی که بر اساس آن دارایی‌های نامشهود این شرکت‌ها قابل شناسایی و ارزش‌گذاری باشد فراهم شده و امروز رونمایی می‌شود.

مرشدی اضافه کرد: در زیست بوم علم و فناوری ما تا امروز این شرکت‌ها و شرکت‌های ارزیاب و ارزشگذار این کار را انجام می‌دادند، اما استاندارد نبود و کاری که ما انجام دادیم این بود که این روند را استاندارد کردیم و با تعیین شاخص برای نحوه ارزش گذاری دستورالعمل نوشتیم که با کمک سازمان حسابرسی انجام شد و مرجع ارزش گذاری این کار انجام شود و در واقع شرکت‌های دانش بنیان وقتی مراجعه می‌کنند می‌توانند از این استاندارد بهره‌مند شوند.

وی، این اقدام را نگاه به آینده و بر مبنای تجارب جهانی برشمرد و افزود: با فراهم شدن این زیرساخت در معاملات بازار سرمایه می‌توان ارزش گذاری دقیقی از این شرکت‌ها داشت و در واقع کاری که انجام دادیم و دو سال تا دو سال و نیم طول کشید و اکنون وارد مرحله اجرا می‌شود.

مدیرکل دفتر تامین مالی و سرمایه‌گذاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: با اجرایی شدن این روند پیش بینی می‌کنیم که در ۱۴۰۳ که صورت‌های مالی ۱۴۰۲ مشخص می‌شود تعداد زیادی از شرکت‌ها دارایی‌های مشهودشان شناسایی شده و در صورت‌های مالی خواهد آمد و بعد از آن مسئله تجدید ارزیابی و ارزش‌گذاری را داشته باشیم.

به گفته وی از هفته آینده، آموزش و اطلاع رسانی به شرکت‌های دانش‌بنیان درباره استفاده از این ساز و کار آغاز خواهد شد.

انتهای پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
آنا

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا