سفارش رپورتاژ آگهی: 09128237336

درباره حمایت ۵ هزارمیلیارد ریالی از توسعه صنایع خلاق

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری در بازدید و رونمایی از محصولات خانه خلاق و نوآوری «ستاپ»، از حمایت ۵هزارمیلیارد ریالی برای توسعه صنایع خلاق و فناوری‌های نرم و فرهنگی بر بستر صندوق صنایع خلاق خبر داد.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از ایسنا، روح الله دهقانی فیروزآبادی امروز در مراسم رونمایی از دو محصول خلاق شرکت‌های مستقر در خانه خلاق و نوآوری ستاپ با اشاره به انگیزه و تلاش ارزنده فعالان حوزه خلاق و نوآوری گفت: دیدن چنین مجموعه‌هایی اگرچه خیلی بزرگ نیستند، اما دیدن تلاش‌ها و انگیزه‌های سرشار آنان امیدبخش است. نهاد دولتی یا عمومی این هوشمندی را یافته است که متوجه شود فرزند زمان بودن به چه معناست و این که جریان نوآوری را در دل خود رسوخ می‌دهد، امیدبخش است.

وی با بیان این‌که خانه خلاق و نوآوری ستاپ نقطه هدف رسیدن به ۵هزار میلیارد درآمد در طی ۵ سال را هدف‌گذاری کرده که چشم انداز خوبی است، افزود: خانه‌های خلاق و نوآوری، بر اساس میزان رشد و عملکردشان مورد حمایت قرار می‌گیرند و برون‌دادهای این خانه‌ها ارزیابی می‌شود. ستاد توسعه فناوری‌های نرم و صنایع خلاق در معاونت علمی، زمینه را برای رشد و بالندگی شرکت‌های خلاق و شتابدهی کسب و کارهای این حوزه به کمک خانه‌های خلاق و نوآوری فراهم می‌کند. رسیدن به عدد ۵هزار میلیارد ریال در۵ سال توسط این خانه خلاق و نوآوری ممکن است به صورت تصاعدی صورت بگیرد. در گام نخست حمایت ۲۰ میلیارد ریال برای افزوده شدن ۱۰ تیم تخصیص خواهد یافت و نیمی از این مبلغ نیز به عنوان حمایت پژوهانه به این مجموعه تخصیص خواهد یافت.

رییس‌بنیاد ملی نخبگان، شرکت‌های خلاق و خانه‌های خلاق و نوآوری را الگوی موفقی از مردمی‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان و مولدسازی سرمایه‌ها و زیرساخت‌ها دانست و ادامه داد: نهادهایی که می‌خواهند حمایتگری کنند، الگوهای موفق و ارزشمندی در دست دارند. بهره‌مندی از زیرساخت‌ها و امکانات برای کسب و کارهای نوآور از جمله کسب و کارهای خلاق یا دانش‌بنیان همان مولدسازی دارایی‌ها و امکانات و تسهیلات است.

دهقانی فیروزآبادی با بیان این‌که خلاقیت پررنگ‌تر از فناوری، زمینه‌ساز شکل‌گیری شرکت‌های خلاق است، ادامه داد: آن‌چه که امروز به آن احتیاج داریم، نوآوری است و تمام تلاش ها در مسیر تحقق نوآوری صورت می‌گیرد. نوآوری دو بال خلاقیت و فناوری دارد که یکی از بال‌های آن فناوری و بال دیگر آن خلاقیت است. اگر شکل‌گیری نوآوری، به فناوری وابسته باشد، شرکت، محصول یا خدمت دانش‌بنیان شکل می‌گیرد که دستاوردهای این نوآوری، عمدتاً محدود به جامعه خاصی از جمله نخبگان است. اما در مقابل نوآوری‌هایی داریم که متکی به بال خلاقیت هستند؛ این نوع نوآوری‌ها عمومی‌تر و مردمی‌تر بوده و قشر گسترده‌تری از جامعه را درگیر می‌کنند؛ بنابراین، حوزه صنایع خلاق به توسعه نوآوری‌های اجتماعی کمک می‌کند و به مردم این موضوع را می‌رساند که نوآوری صرفا مربوط به دانشگاه و پژوهشگاه و نخبگان نیست بنابراین صنایع خلاق، زمینه‌ساز نقش آفرین کردن مردم در عرصه و نوآوری و اقتصاد دانش‌بنیان به شمار می‌روند.

توسعه نواوری‌های آموزشی و تربیتی در خانه خلاق و نوآوری ستاپ

به نقل از معاونت علمی ریاست‌جمهوری، خانه‌های خلاق و نوآوری زمینه را برای شکل‌گیری شتابدهی و تجاری سازی ایده‌های نوآورانه در حوزه صنایع نرم و فرهنگی از جمله نوشت افزار، بازی و سرگرمی، نوآوری‌های اجتماعی و سایر حوزه ها فراهم می کنند.

در حال حاضر و با حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری بالغ بر ۱۸۰۰ شرکت خلاق ثبت شده اند که ذیل ۱۰۰ خانه خلاق در کشور ساماندهی می‌شوند و به توسعه صنایع خلاق در کنار فناوری‌های پیشرفته که توسط دانش‌بنیان‌ها تجاری سازی می‌شوند، کمک می‌کنند.

ستاپ یک خانه خلاق اختصاصی فعال در حوزه آموزش و تربیت است و به رفع نیازهای خلاق نظام آموزش و یادگیری کشور کمک می‌کند.

در خلال رویدادهای ستاپ، حدود ۱۵۰ تیم حمایت و هدایت شده‌اند و در حال حاضر ۶ تیم در خانه خلاق و نوآوری ستاپ استقرار دارند.

این شرکت‌ها در حوزه گیمیفیکیشن، سرگرمی، سواد مالی برای کودکان و آموزش هوشمند محصولات و خدماتشان را ارائه می‌دهند.

در این خانه خلاق و نوآوری یک استودیوی ضبط ویدئویی هم در نظر گرفته شده است تا شرکت های خلاق مستقر و فعال در حوزه آموزش و تربیت، به تولید محتوا بپردازند.

حمایت هایی در حوزه سرمایه گذاری هم سرمایه گذاری و راهبری تیم ها از حمایت های خانه های خلاق و نوآوری است، همچنین تخصیص فضای کار اشتراکی، منتورینگ و مشاوره از دیگر خدماتی است که به این کسب و کارها ارائه می‌شود.

تیم‌های هدف این خانه خلاق و نوآوری معلمین، مدرسان و نخبگانی هستند که ایده هایشان را در حوزه آموزش ارائه می کنند.

سالانه یک رویداد تحت عنوان رویداد خلاق ستاپ برگزار می شود که مسائل و اولویت‌های بدنه آموزش و پرورش را به تیم‌های داوطلب اعلام می‌کنند.

در قالب این فراخوان، تیم‌ها ایده‌هایشان را ارائه می‌کنند و تیم‌های منتخب پس از طی فرآیند ارزیابی و داوری، از حمایت شتابدهی و منتورینگ بهره ‌مند خواهند شد.

در استودیوی تولید محتوای ستاپ، بالغ بر هزار ساعت تولید محتوا صورت گرفته و دو پروژه ملی محتوایی در این استودیو به تولید رسیده است.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
ایسنا

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا