اعلام جزییات نظام جدید ارزیابی و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، جزییات معیارهای ارزیابی «شرکت‌های دانش‌بنیان » و «کالاها و خدمات دانش‌بنیان» در نظام جدید ارزیابی و حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان را اعلام کرد.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از ایرنا، فرایند ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان با تصویب نظام جدید ارزیابی و حمایت از شرکتها و موسسات دانش‌بنیان وارد فاز جدیدی شده است. با تکیه بر تجربیات حاصل از یک دهه اجرای قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و با ۶ ماه مطالعه فشرده، توجه جدی به اثرگذاری و میزان رشد شرکت‌ها در اولویت ارزیابی شرکتهای دانش بنیان قرار گرفته است.

طبق نظام ارزیابی جدید، کالاها و خدمات دانش‌بنیان مورد تایید بر مبنای معیارهایی که ناظر بر بخش‌های مختلف تولید تا میزان دانش فنی و … است، مورد سنجش قرار می‌گیرند.

بر اساس اعلام معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری در مرحله تولید، کالاهای ارائه شده باید در حال تولید بوده یا حداقل در مقیاس آزمایشگاهی (با قابلیت بررسی فنی)‌ ساخته شده باشند. احراز معیار مرحله تولید برای خدمات مورد ارزیابی از طریق مستندات مثبته فروش انجام می‌شود.

در سطح فناوری نیز محصولات ارائه شده باید در حوزه فناوری‌های برتر باشند به این معنا که دانش فنی طراحی و ساخت یا دانش فنی فرآیند تولید محصول از متوسط سطح فناوری‌های موجود در کشور بالاتر بوده و دستیابی به آن مستلزم انجام تحقیق و توسعه توسط یک تیم فنی خبره باشد. محصولات دارای سطح فناوری قابل پذیرش، در قالب فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان توسط دبیرخانه تدوین و منتشر می‌شود.

در صورتی که شرکت دانش بنیان، مجری پروژه «مهندسی، پیمانکاری و ساخت» (EPC) باشد، اگر حداقل پنج درصد از قیمت قرارداد پروژه در بخش طراحی مفهومی و تفصیلی حائز همه معیارهای ماده (۱) بوده و حداقل ۱۰ درصد از تجهیزات خریداری شده از شرکت‌های دانش‌بنیان تامین شده باشد، خدمات شرکت متقاضی تایید می‌شود.

شرکت دانش بنیان باید حداقل در یکی از موارد «طراحی زیرسیستم اصلی کالا و خدمت»، «طراحی یکپارچه‌سازی کالا و خدمت» و «طراحی فرآیند (یا تجهیزات) تولید کالا و خدمت، مشروط به پیچیده بودن این فرآیند (یا تجهیزات تولید)» تسلط دانش فنی و طراحی داشته باشد.

دبیرخانه می‌تواند شرط تسلط بر دانش فنی را با توجه به حوزه فناوری از طریق تعدادی از نشانگرهای اثبات کننده دانش فنی سنجش این موارد در ارتباط با محصول مورد ارزیابی را با معیارهایی چون «هزینه‌کرد تحقیق و توسعه»، «تعداد نیروی انسانی فعال در حوزه تحقیق و توسعه شرکت»، «برخورداری از مشتری تخصصی پایدار (تعداد مشتری، مدت و تناوب فروش به هر کدام)»، «میزان جذب سرمایه از شرکت‌های بزرگ»، «میزان سرمایه‌گذاری در تیم‌های فناور و شرکت‌های دانش‌بنیان»، «انعقاد قراردادهای همکاری فناورانه با سایر شرکت‌ها یا دانشگاه‌ها»، «داشتن ثبت اختراع بین‌المللی تایید شده نهایی (گرنت‌ شده)» و «دارا بودن استانداردهای تخصصی و تاییدیه‌های عملکرد» بسنجد.

به گزارش ایرنا، آیین نامه جدید ارزیابی و حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان از روز سه شنبه سوم مردادماه اجرایی شد.

روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهور هفته گذشته در نشست خبری با تشریح نظام جدید ارزیابی و حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان اعلام کرد که در یک مطالعه نزدیک به ۶ ماه با مشارکت حدود ۱۰۰ شرکت دانش‌بنیان، آیین نامه ارزیابی و حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان تغییر اساسی یافت. تلاش شد در آیین نامه جدید نقاط قوت تقویت و نقاط ضعف برطرف شود تا در حوزه اقتصاد دانش بنیان تغییرات اساسی را شاهد باشیم.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
ایرنا
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا