فرآیند اعطای اعتبار مالیاتی به شرکت‌های دانش‌بنیان اعلام شد

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

اعتبار مالیاتی براساس ماده ۱۱ قانون جهش تولید دانش‌بنیان به ابزارهای سیاستی معاونت علمی، افزوده شده و شیوه نامه تخصیص اعتبار مالیاتی معاونت علمی ریاست جمهوری ابلاغ شد.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از مهر، اعتبار مالیاتی ابزار جدیدی است که براساس ماده ۱۱ قانون جهش تولید دانش‌بنیان از سال ۱۴۰۲ به جعبه ابزارهای سیاستی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری اضافه شده است.

این ابزار در دو قالب اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه (بند ب ماده ۱۱) و اعتبار مالیاتی سرمایه‌گذاری (بند ت ماده ۱۱) می تواند به عنوان راهکار مکمل برای تامین مالی برنامه‌های معاونت عمل کند. از اینرو لازم است سازو کار مناسب برای به کارگیری این ابزار توسط بخش‌های مختلف معاونت طراحی و پیاده‌سازی شود.

براساس این گزارش، دراین شیوه‌نامه فرآیند اعطای اعتبار مالیاتی به شرکت‌های متقاضی ارائه شده است که بدین شرح است:

۱-زیرمجموعه‌های معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان، شامل همه معاونت‌ها، مراکز و ستادهای توسعه فناوری و ستادهای توسعه اقتصادی دانش‌بنیان بخشی مکلفند بخش قابل توجهی از سبد برنامه‌ها و پروژه‌های موضوعی خود را با استفاده از منابع اعتبار مالیاتی اجرا کنند و باید نسبت مناسبی بین بودجه جاری آن‌ها و اعتبار مالیاتی مدیریت شده توسط آن‌ها وجود داشته باشد.

۲-دبیرخانه اجرایی برنامه اعتبار مالیاتی برای اجرای فرآیند ارزیابی کارشناسی پروژه‌های اعتبار مالیاتی ذیل معاونت توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان تشکیل و فعالیت می‌کند. این دبیرخانه موظف است براساس دستورالعمل اجرایی مصوب شورای راهبردی فناوری ها و تولیدات دانش بنیان مورخ 21 دی ماه 1401 و از طریق شبکه کارگزاران تخصصی و کارشناسان فنی ذیصلاح پروژه‌های اعتبار مالیاتی ارائه شده توسط شرکت‌ها را دسته بندی و ارزیابی کرده و گزارش آن را برای تصمیم‌گیری نهایی به کمیته‌های اعتبار مالیاتی ذکر شده در بند ۳ شیوه‌نامه حاضر ارائه کند.

۳-کمیته‌های اعتبار مالیاتی با عضویت اعضای اعلام شده در جدول زیر تشکیل می‌شود. مبنای این تقسیم بندی سطح آمادگی فناوری ۱(TRL ) مورد نظر برای خروجی پروژه های تحقیق و توسعه معرفی شده توسط شرکت‌های متقاضی برای استفاده از اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه خواهد بود.

تبصره ۱: تصمیمات کمیته های اعتبار مالیاتی با اکثریت ۲ رای از طرف سه عضو معتبر خواهد بود.

۴- جلسات کمیته‌های اعتبار مالیاتی در صورت وجود تقاضا از طرف شرکت ها به صورت هفتگی تشکیل خواهد شد. در بخش اول این جلسات دبیرخانه فهرست پروژه‌های جدید متقاضی استفاده از اعتبار مالیاتی و کارگزار ارزیابی پیشنهادی را برای هریک اعلام می‌کند و در صورت تائید، پروژه‌ها توسط دبیرخانه به کارگزاران ارزیابی ارجاع می‌شوند. در بخش دوم جلسه، پروژه‌هایی که نتیجه ارزیابی کارشناسی آن‌ها آماده شده، برای جمع بندی و تصمیم‌گیری نهایی به اعضای کمیته ارائه خواهد شد.

نتیجه نهایی پروژه ها پس از تصمیم‌گیری در کمیته توسط دبیرخانه از طریق سامانه اعتبار مالیاتی به شرکت‌های متقاضی اعلام می‌شود.

تبصره ۲: اعضای کمیته می توانند برای ارزیابی پروژه ها کارگزار دیگری غیر از کارگزار معرفی شده توسط دبیرخانه معرفی کنند. در صورت ذیصلاح بودن کارگزار معرفی شده و تائید اکثریت اعضای کمیته، پروژه برای ارزیابی به آن کارگزار ارجاع خواهد شد.

۵-در صورتی که اعضای کمیته‌های موضوعی طبق برنامه توافق شده در جلسات هفتگی شرکت نکنند و اکثریت مورد نیاز(۲ رای) برای تصمیم گیری محقق نشود. گزارش جلسه و فهرست پروژه‌ها به همراه نظرات معاونت توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان توسط دبیرخانه به اعضای غایب ارسال خواهد شد. این اعضای باید نظرات خود را حداکثر تا ۳ روز کاری پس از دریافت گزارش ارزیابی، برای نهایی سازی نتیجه ارزیابی پروژه‌ها به دبیرخانه اعلام کنند. در غیر اینصورت نتیجه ارزیابی اعلام شده توسط معاونت توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان به عنوان نظر مورد تائید کمیته محسوب شده و معتبر خواهد بود.

۶-شیوه‌نامه جذب و نظارت برکارگزاران به پیشنهاد دبیرخانه برنامه اعتبار مالیاتی در کمیته‌های موضوعی به تصویب رسیده و کارگزاران تخصصی همکار برنامه اعتبار مالیاتی به تایید کمیته های موضوعی خواهد رسید.

۷-کمیته های اعتبار مالیاتی، میزان اعتبار مصوب در خصوص پروژه‌های تعریف شده توسط بخش‌های مختلف معاونت نظیر ستادهای توسعه فناوری و ستادهای توسعه اقتصاد دانش بنیان را ماهیانه به معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهور گزارش می کنند.

۸-دبیرخانه محتوای ترویجی مناسب را برای معرفی برنامه اعتبار مالیاتی تهیه و پس از تائید کمیته‌های اعتبار مالیاتی منتشر کرده و همچنین در اختیار بخش‌های مختلف زیرمجموعه معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان قرار می‌دهد. دبیرخانه مشاوره و آموزش‌های لازم را به بخش‌های معاونت و شرکت‌ها و سازمان‌های متقاضی معرفی شده توسط آن‌ها ارائه می‌کند.

۹-با توجه به آن که تخصیص اعتبار مالیاتی منوط به ارزیابی و تائید کمیته‌های سه گانه اعتبار مالیاتی است، بخش‌های مختلف معاونت به عنوان مبادی معرفی، موظفند ضوابط و شرایط برخورداری از اعتبار مالیاتی را براساس آئین‌نامه و دستورالعمل اجرایی مصوب و مستندات منتشر شده توسط کمیته‌ها به متقاضیان اطلاع‌رسانی کرده و از هرگونه وعده قطعی قبل از تائید پروژه‌ها توسط کمیته اعتبار مالیاتی اجتناب کنند.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
مهر
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا