سفارش رپورتاژ آگهی: 09128237336

توضیح مجید عشقی درباره برنامه سازمان بورس برای تسهیل و تسریع پذیرش دانش‌بنیان

رئیس سازمان بورس گفت: پذیرش شرکت‌های دانش‌بنیان و راه‌اندازی تابلو این شرکت‌ها در فرابورس پیگیری می‌شود و تسهیل و تسریع فرآیند این پذیرش در برنامه‌های سازمان بورس است.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از صدا وسیما، مجید عشقی پنجشنبه در همایش تامین مالی استان یزد ضمن تشکر از استاندار و سایر نهاد‌هایی که برای برگزاری این همایش تلاش کرده بودند، بیان کرد: در چند سال گذشته اتفاقاتی در کشور ما افتاده که مردم را ترغیب به سرمایه‌گذاری در بورس کرده است. در استان یزد هم خوشبختانه میزان معاملات خوب است و رتبه پنجم در کشور را دارد. در کل کشور حدود ۱۲ میلیون نفر، بصورت مستقیم درگیر بورس هستند که با احتساب سهامداران عدالت به حدود ۵۰ میلیون نفر می‌رسند.

متوسط سواد مالی در کشور ۳۵ درصد است/ ما به دنبال تشویق مردم به سرمایه‌گذاری هستیم، نه صرفا معامله‌گری

عشقی اضافه کرد: آنچه که ما پیگیر آن هستیم و به آن تشویق می‌کنیم ترغیب مردم به سرمایه‌گذاری است. اگر همه را به معامله در بورس ترغیب کنیم آن‌ها را به سمت بازار ثانویه سوق داده‌ایم که تقریبا نتیجه‌ای برای تولید ندارد.

ما باید با افزایش سواد مالی مردم آن‌ها را به سرمایه‌گذاری ترغیب کنیم که حتما برای رسیدن به این امر باید بازار ثانویه بانشاطی داشته باشیم. اخیرا در کل کشور (۳۱ استان) افکارسنجی در روستا‌ها و شهر‌ها انجام داده‌ایم و این افکارسنجی نشان می‌دهد متوسط سواد مالی کشور ۳۵ درصد است و قطعا نیاز به برنامه‌ریزی برای افزایش سواد مالی داریم. متاسفانه استان یزد اندکی پایین‌تر از این متوسط (۳۳.۸۹درصد) قرار دارد.

رئیس سازمان بورس در رابطه با دلیل سفر‌های استانی گفت: دلیل سفر‌های استانی هم ارتقای سواد مالی در کشور است. علیرغم آشنایی اولیه مردم با بازار سرمایه و همان ۳۵ درصد سواد مالی، متاسفانه بنگاه‌های اقتصادی به خصوص بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط، آشنایی به مراتب کمتری با بازار سرمایه دارند. به منظور مردمی کردن اقتصاد، همانطور که باید مردم را ترغیب به سرمایه‌گذاری کرد؛ باید گزینه‌های سرمایه‌گذاری (ابزار‌های همچون اوراق بدهی یا سرمایه‌ای) نیز در اختیار آنان قرار داد.

هدف ما از سفر به استان یزد به عنوان یک استان صنعتی این است که با کمک ارکان بازار سرمایه و نهاد‌های مالی، این ارتباط بین مردم و بنگاه‌های اقتصادی برقرار شود که هم اطلاعات لازم در اختیار عموم قرار بگیرد و هم ابزار‌ها تعریف شود و… و در نهایت شاهد ارتقای شاخص‌های سواد مالی در کشور باشیم.

عشقی در مورد حضور مستقیم بازار سرمایه در استان‌ها گفت: در برخی موارد، خدماتی که در بازار سرمایه ارائه می‌شود به صورت الکترونیکی است و کل کشور به آن دسترسی دارند و تکه شدن آن مفهومی ندارد؛ اما در خصوص خدمات مشاور سرمایه‌گذاری و ارتقای سواد مالی، نیاز به فعالیت و حضور جدی‌تر است؛ لذا هم شرکت بورس به عنوان متولی تالار‌های منطقه‌ای ملزم خواهد بود بورس منطقه‌ای را تقویت کند و دوره‌های آموزشی و ارتباطات لازم را در بورس منطقه‌ای ایجاد کند و هم پیشنهاد می‌کنم اتاق بازرگانی مستقلاً واحدی تحت عنوان تامین مالی از طریق بازار سرمایه ایجاد کند که ارتباط مستقیم با ارکان بازار سرمایه داشته باشد و پیشنهادات مطرح شده را پیگیری کند و ضمنا، اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی هم کند.

اگر نیاز به کمک در خصوص محتوای آموزشی، اجرا تعریف ابزار و… هم باشد ما حتماً کمک خواهیم کرد. قطعاً در فرصت کم سفر‌های استانی نمی‌توان به تمام شرکت‌ها مشاوره داد؛ اما باید اتاق بازرگانی و استانداری و… طرح‌ها را جمع آوری کنند. ابزار‌های مختلف و متعددی برای تامین مالی شرکت‌های کوچک و متوسط از طریق بازار سرمایه داریم، سکو‌های تامین مالی جمعی هم به راحتی می‌تواند در این زمینه کمک کند.

عشقی در بحث شرکت‌های سهامی عام پروژه نیز اظهار کرد: تلاش می‌شود به محض تکمیل و ارسال مدارک مجوز‌های لازم صادر شود. اولین شرکت سهامی عام پروژه‌ای که در اولین سفر استانی کرمانشاه داشتیم، روز گذشته ثبت شد و آماده پذیره نویسی است. شرکت بسیار بزرگ و خوبی است که می‌تواند کل استان کرمانشاه را متحول کند و از طریق پذیره نویسی می‌تواند چند هزار میلیارد تومان تامین مالی کند.

تلاش برای تسریع در فرآیند صدور مجوز تاسیس نهاد‌های مالی در استان‌ها

عشقی همچنین در خصوص مجوز‌های نهاد‌های مالی گفت: این آمادگی را داریم که اگر در استان درخواستی برای تاسیس نهاد‌های مالی از جمله شرکت مشاور سرمایه گذاری و شرکت تامین سرمایه باشد، مجوز آن صادر شود. قطعاً صدور مجوز باید بر اساس دستورالعمل‌ها و قوانین باشد، اما قول میدهیم این فرایند در اسرع وقت انجام شود.
رئیس سازمان بورس در خصوص تامین مالی از طریق اوراق بدهی عنوان کرد: آقای صدرایی توضیحاتی در این زمینه ارائه کردند. ما در حوزه تامین مالی از طریق بازار بدهی هم در سازمان بورس موافقت اصولی‌های خوبی خصوصاً در مورد اوراق شهرداری صادر کرده‌ایم؛ ولی تاکید جدی بر اوراق شرکتی داریم تا سهم تامین مالی بخش خصوصی افزایش یافته و شرکت‌ها از این طریق تامین مالی کنند. البته همانطور که میدانید به دلیل شرایط خاص اقتصادی در تمام دنیا، نرخ بهره بالا بوده و بعضی شرکت‌ها نمی‌توانند این نرخ را تامین کنند و به همین دلیل هم به جای اوراق بدهی، اوراق سرمایه‌ای منتشر می‌کنند.

تسهیل و تسریع پذیرش شرکت‌های دانش‌بنیان در برنامه‌های سازمان بورس

رئیس سازمان بورس در خصوص شرکت‌های دانش‌بنیان اظهار کرد: در فرابورس هم بحث پذیرش شرکت‌های دانش‌بنیان و هم بحث راه‌اندازی تابلو این شرکت‌ها را پیگیری می‌کنیم که این موضوع با سرعت بالا و خارج از نوبت انجام شود و فرآیند پذیرش شرکت‌های دانش‌بنیان خیلی طول نکشد. تسهیل و تسریع فرآیند پذیرش شرکت‌های دانش‌بنیان در برنامه‌هاست.
عشقی تصریح کرد: به منظور ارتقای سواد مالی در بین دانش‌آموزان هم دیروز، دوستان در مدرسه‌ای حضور داشتند. سامانه‌ای طراحی شده که به صورت تعاملی آموزش‌های لازم را به آنان می‌دهد و این سامانه برای دانش‌آموزان بسیار جذاب است. امروز هم همزمان با این همایش این برنامه ادامه دارد.
وی افزود: این آمادگی را داریم که این موضوع را گسترش دهیم و حتی مدرسین و معلمین را آموزش دهیم. ارتقای سواد مالی باید در بین دانش‌آموزان، دانشجویان و بنگاه‌های اقتصادی ادامه یابد تا سطح سواد مالی در کشورمان افزایش پیدا کند.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
صدا و سیما

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا