صادق‌صادق زاده به سمت دبیر ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته منصوب شد

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری طی حکمی، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته را معرفی کرد.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از ایسنا، روح‌الله دهقانی فیروزآبادی، برای رصد و شناسایی ظرفیت‌ها و چالش‌های توسعه فناوری در داخل کشور و حمایت هدفمند از توسعه زیرساخت های تحقیق و توسعه فناوری‌های اولویت‌دار این حوزه؛ صادق صادق‌زاده را به عنوان دبیر ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته منصوب کرد.

در حکم دهقانی فیروزآبادی خطاب به صادق‌زاده آمده است:

“نظر به مراتب شایستگی، تخصص و تجارب و به پیشنهاد رییس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی به موجب این حکم جنابعالی را به عنوان دبیر ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته منصوب می‌کنم”.

در این حکم به صادق‌زاده ماموریت داده شده است که در زمینه «رصد و شناسایی ظرفیت‌ها و چالش‌های توسعه فناوری در داخل کشور و جایگاه آن در آینده در تعامل با بازیگران  مختلف این حوزه» تلاش کند و با «بهره‌گیری از نتایج مطالعات آینده‌نگاری فناوری با هدف تعیین اولویت‌های کاری ستاد و مشارکت فعال در تدوین نقشه راه توسعه فناوری با هدف ارتقای همه ابعاد کارکردی نظام نوآوری فناوری» گام بردارد.

همچنین «توسعه فناوری‌های نوظهور و تحول‌آفرین اولویت‌دار به منظور پاسخ به نیازمندی‌های آینده کشور با استفاده حداکثری از همه ظرفیت داخلی زیست‌بوم نوآوری و با توجه به ظرفیت همکاری‌های فناورانه بین‌المللی» دیگر رسالتی است که معاون علمی برای دبیر ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته در نظر گرفته است.

«حمایت هدفمند از توسعه زیرساخت‌های تحقیق و توسعه فناوری‌های اولویت‌دار با شناسایی و شبکه‌سازی زیرساخت‌های آزمایشگاهی، ساخت، تامین تجهیزات و مواد و برنامه‌ریزی و اجرای اقدامات مرتبط با رفع کمبودها» و «حمایت از برنامه‌های شتابدهی مراکز نوآوری تخصصی و سایر فعالیت‌های کارآفرینانه مورد نیاز توسعه فناوری در کشور» از اولویت‌های این ستاد تعریف شده است.

طبق این حکم، «برگزاری رویدادها و اجرای فعالیت‌های ترویجی مؤثر با هدف شبکه‌سازی میان بازیگران مختلف این حوزه و ایجاد مشروعیت در نهادهای سیاست‌گذار به منظور اتخاذ سیاست‌های مناسب برای توسعه فناوری در کشور» و «ارتقای ظرفیت‌های انسانی لازم و بهره‌گیری صحیح از نخبگان علمی و سرآمدان فناوری برای توسعه فناوری‌های اولویت‌دار» از دیگر ماموریت‌های این ستاد تعیین شده است.

ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته موظف است برای «بازارسازی محصولات و دستاوردهای فناورانه اولویت‌دار با توجه به ضرورت‌ها در مراحل مختلف توسعه فناوری» و «مشارکت حداکثری در اجرای برنامه‌های ملی و چند حوزه‌ای با همکاری سایر ستادهای توسعه فناوری» اهتمام جدی داشته باشد.

به نقل از معاونت علمی ریاست‌جمهوری، صادق صادق‌زاده دکترای دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت ایران- طراحی کاربردی در حال حاضر به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران فعالیت دارد. از جمله فعالیت‌ها و سوابق اجرایی وی می‌توان به «ریاست پژوهشکده محیط زیست کیش» و «عضویت در کمیته هوشمندسازی شورای برنامه و بودجه شهرداری تهران» اشاره کرد. وی نقش اثرگذاری در رفع نیاز صنایع کشور به طور خاص در ۴ پروژه در سطح ملی ایفا کرده و حدود ۱۰۰ مقاله ISI و ۴۰ مقاله کنفرانس بین‌المللی و تالیف و گردآوری ۱۱ کتاب آموزشی در حوزه مهندسی مکانیک به نام وی به ثبت رسیده است.

تجربیات وی در حوزه صنعتی و عملیاتی شامل «راه‌اندازی خط تولید کاتالیست سیلیکاژل گرانول برای اولین بار در کشور»، «ساخت دستگاه اندازه‌گیری عمق بستر آب (اکوساندر)»، «ساخت دستگاه ۳ حسگری اندازه‌گیری آنلاین مشخصه‌های آب در اعماق مختلف»، «ساخت دستگاه ۷ حسگری اندازه گیری آنلاین مشخصه‌های آب در اعماق مختلف»، «ساخت دستگاه ترازسنج دریایی»، «ساخت نمونه صنعتی دستگاه تولید برق از امواج دریا»، «ساخت نمونه صنعتی دستگاه رانشگر کمک غواص حرفه‎‌ای»، «ساخت دستگاه ضخامت‌سنج صنعتی جهت اسکن خطوط رول کارخانه فیبرشیشه»، «ساخت سامانه برآورد فشار دینامیکی شناورهای دریایی»، «ساخت نمونه صنعتی دستگاه تولید آب از رطوبت هوا»، «ساخت نمونه صنعتی دستگاه ترمال سایکلر برای نمونه‌های پلیمری و چندفازی»، «ساخت نمونه صنعتی اسکیمر جمع‌کننده لکه‌های نفتی از روی آب» و «تائیدیه نانومقیاس برای محصول نانواکسید گرافن و تائیدیه نانومقیاس برای محصول سیلیکاژل» می‌شود.

وی همچنین به عنوان دانشمند برتر جوان جهان اسلام در حوزه محیط زیست (برگزیده رقابت علمی کنز در بنیاد مصطفی) در سال ۱۳۹۷ و جزء دانشمندان ۲ درصد برتر دنیا در سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ بوده است. کسب رتبه اول پروژه‌های پژوهشی وزارت نیرو در سال ۱۴۰۱، تولید صنعتی نانوماده گرافن برای اولین بار در کشور، رونمایی از محصول ملی اسکیمر جمع‌آوری لکه‌های نفتی توسط وزیر راه و رونمایی از محصول ملی دستگاه تولید آب از رطوبت هوا توسط رئیس سازمان فضایی نیز دیگر افتخاراتی است که در کارنامه صادق‌زاده ثبت شده است.

از جمله فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی صاداق‌زاده نیز می‌توان به استاد مشاور دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه علم و صنعت ایران، معاونت فرهنگی دانشکده فناوری‌های نوین دانشگاه علم و صنعت ایران، مسئول دبیرخانه هیات اجرایی جذب اعضای هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران، استاد راهنمای دوره سوم طرح شهید احمدی روشن بنیاد ملی نخبگان و عضو شورای اندیشه‌ورز سازمان بنادر و دریانوردی اشاره کرد.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
ایسنا
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا