‌ نظام مالی کسب‌وکارهای فناورانه تقویت خواهد شد

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

 نظام مالی نوآوری حوزه دانش‌بنیان‌ها با امضای تفاهم‌نامه‌ای مشترک میان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی تقویت می‌شود.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از ایرنا، تفاهم‌نامه‌ای مشترک میان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی با هدف تقویت زیست‌بوم نوآوری و توسعه کسب‌وکارهای فناورانه و نوآورانه برای تامین منابع مالی پایدار در قالب یک همکاری مشترک به امضای روح‌الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهور و محمدصادق خیاطیان رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی رسید.

در این همکاری دوجانبه معاونت علمی ریاست جمهوری ماموریت دارد تا بخشی از منابع خود را در راستای اجرای اهداف این توافق‌نامه از طریق اعطای عاملیت به صندوق نوآوری و شکوفایی تخصیص دهد و با استفاده از ظرفیت این صندوق برای مدیریت منابع حمایتی صندوق توسعه ملی و عاملیت منابع سایر دستگاه‌های اجرایی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان گام بردارد.

استفاده حداکثری از ظرفیت‌ها و امکانات حمایتی و اعتباری شورای راهبری از جمله «اعتبار مالیاتی مرتبط با تحقیق و توسعه» و «سرمایه‌گذاری در راستای اجرای مفاد این توافق‌نامه» نیز دیگر رسالتی است که معاونت علمی ذیل این توافق‌نامه بر عهده دارد.

در چهارچوب این توافق‌نامه درخواست‌های متقاضیان باید از مسیرهای مختلفی شناسایی شده و مورد حمایت قرار گیرند. یکی از این مسیرها این است که معاونت علمی نسبت به شناسایی و ارزیابی درخواست‌های متقاضیان اقدام و آنها را برای دریافت خدمات به صندوق معرفی کند، در این صورت صندوق متعهد خواهد بود ضمن استفاده حداکثری از ابزارهای لازم در خصوص اهرمی‌سازی منابع، مطابق با معرفی نامه صادر شده و از محل منابع معاونت علمی نسبت به ارائه خدمات به این متقاضیان اقدام کند.

براساس گزارش معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، در صورت پرداخت مستقیم نیز صندوق نوآوری و شکوفایی باید ظرف مدت ۱۰ روز کاری پس از تکمیل مدارک توسط متقاضی نسبت به پرداخت اقدام کند. در این صورت، ریسک تأمین مالی بر عهده معاونت علمی است. همچنین صندوق اقدامات لازم برای وصول مطالبات را انجام خواهد داد.

مسیر دیگر این است که این درخواست‌ها توسط صندوق نوآوری و شکوفایی ارزیابی شوند. در این صورت صندوق می‌تواند نسبت به ارزیابی درخواست‌های متقاضیانی که راسا به این صندوق مراجعه کرده‌اند یا توسط دستگاه‌های اجرایی از جمله معاونت علمی ریاست جمهوری و ستادهای آن به صندوق معرفی شده‌اند، اقدام کرده و ضمن استفاده حداکثری از ابزارهای لازم در خصوص اهرمی‌سازی منابع نسبت به ارائه خدمات به آنها اقدام کند.

در صورتی که این طرح‌ها توسط معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری نیز تأیید شوند، منابع مورد نیاز به صورت مساوی توسط این معاونت و صندوق نوآوری و شکوفایی تأمین می شود.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا