سفارش رپورتاژ آگهی: 09128237336

درباره آموزش جویندگان کار فاقد مهارت در اساسنامه جدید آموزش فنی و حرفه‌ای

رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای با اشاره به تصویب طرح اساسنامه این سازمان گفت:هدف تربیت نیروی کار ماهر و نیمه‌ماهر (آموزش جویندگان کار فاقد مهارت)، ارتقای مهارت نیروی کار شاغل، ایجاد و توسعه کارآفرینی، افزایش خوداشتغالی و… در اساسنامه آمده است.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از تسنیم، با توجه به مشکلات عدیده در حوزه اشتغال و همچنین وجود نیروهای کار فراوان و آموزش ندیده و البته فارغ‌التحصیل دانشگاهی، نیاز جدی کشور به بحث آموزش‌های تخصصی که منجر به ایجاد شغل شود از مهمترین مسایل است. مسئله‌ای که وجود دارد این است که مطابق آمار سازمان فنی و حرفه‌ای تقریباً 50درصد مهارت‌آموزان جذب بازار کار می شوند.

سازمان فنی و حرفه‌ای در راستای رسالت خود بحث مهارت را در طرح های مختلف دنبال می‌کند.

در همین راستا معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور از تصویب طرح اساسنامه این سازمان کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: با هدف چابک سازی مهارت‌آموزی در کشور؛طرح اساسنامه سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی تصویب شد.

وی ادامه داد: اصلاح ساختار از سطح ستاد تا شهرستان‌‌ها، رتبه‌بندی و طراحی مسیر شغلی مربیان، ایجاد مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای هیأت امنائی در کنار مراکز ثابت دولتی و آموزشگاه‌های آزاد، پیش بینی اختصاص مجدد 2 درصد از درآمد حاصل از اجرای قانون کارآموزی، اصلاح ساعات کاری مربیان، راه‌اندازی شورای مهارت در تمامی استان‌ها به صورت رسمی و دارای قانون مشخص و … از مفاد این اساسنامه می‌باشد.

معاون وزیر کار با اشاره به تصویب قانون تشکیل سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در سال 1359، اظهار داشت: در طول این چند دهه سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای بدون اینکه تغییری در ساختار و قوانین داشته باشد، اداره شده است لذا در طول این سال‌ها نیازهایی در این حوزه ایجاد شده که می‌طلبد تحولی در این سازمان بر اساس نیازهای روز ایجاد شود.

وی اذعان داشت: پیش از این، اساسنامه سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای با توجه پیگیری‌های مکرر و مطرح کردن مشکلات معیشتی و رفاهی کارکنان ساعی و خدوم، چالش‌های قانونی و مشکلات منابع درآمدی و مالی، ساختاری و … با نمایندگان مردم شریف در مجلس شورای اسلامی و پس از مشخص شدن ظرف زمانی از سوی اعضای ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای عالی آموزش، تربیت فنی و حرفه‌ای و مهارتی و پیرو جلسات مکرر با اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و لحاظ شدن نظرات، طرح اساسنامه سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور را تدوین کرده است.

حسینی‌نیا با اشاره به بررسی مفاد و جزئیات اساسنامه در کمیته فنی و حرفه‌ای و مهارت آموزی با حضور نمایندگان مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و سازمان برنامه و بودجه کشور، تصریح کرد: بیش از 640 مرکز آموزش فنی و حرفه ای دولتی و حدود 14 هزار آموزشگاه فنی و حرفه‌ای آزاد از ظرفیت‌های مهارت‌آموزی در این سازمان می‌باشد که در آن به ارائه آموزش‌های غیررسمی مهارتی در 6500 استاندارد آموزشی، با هدف تربیت نیروی کار ماهر و نیمه‌ماهر (آموزش جویندگان کار فاقد مهارت)، ارتقای مهارت نیروی کار شاغل، ایجاد و توسعه کارآفرینی، افزایش خوداشتغالی، ایجاد مهارت‌های پیش از اشتغال به منظور کاهش دورۀ جست‌و‌جوی شغلی و تقویت کسب شغل و … پرداخته می‌شود.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا