سال گذشته رکورد کارآفرینی صنعتی کشور شکسته شد

معاون صنایع عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با تلاش فعالان صنعتی، در سال گذشته رکورد کارآفرینی صنعتی کشور شکسته شد که مرهون تلاش و همت مدیران واحدهای تولیدی و اشتغال آفرین است.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از ایرنا، «محمد مهدی برادران» در مراسم نخستین اجلاس ابرکارآفرینان ایران با بیان این مطلب اظهار داشت: بر اساس آمار اعلامی سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی و وزارت کار، سال گذشته رکورد اشتغال صنعتی کشور با هشت میلیون و ۳۲۹ هزار و ۱۰۰ نفر، توسط جامعه کارآفرین شکسته شد و این افتخار بزرگی برای کشور است که به واسطه عملکرد فعالان صنعت، معدن، کشاورزی و بازرگانی رقم خورد.

وی با قدردانی از تلاش و مجاهدت کارآفرینان و صاحبان صنایع به‌ویژه در بخش خصوصی، تصریح کرد: خداوند به شما توفیق داده و صفت رزاقیت خود را در کشور، به‌واسطه کارآفرینان و صنعتگران به منصه ظهور رسانده که مایه خرسندی و شکرگذاری از درگاه احدیت است.

معاون صنایع عمومی وزارت صمت تاکید کرد: در سال گذشته برای نخستین بار، رشد صادرات در حوزه غیر نفتی نسبت به آمار دو سال قبل، از عدد ۳۷.۵ میلیارد دلار به ۵۳ میلیارد دلار رسید که رشد بسیار خوبی است و تلاش خواهیم کرد آن را ۷۵ میلیارد دلار برسانیم.

وی به موفقیت‌ها و پیشرفت های حوزه صنعت اشاره و اضافه‌کرد: در گذشته به دنبال استفاده از تجربیات و علوم دانشگاهیان برای پیوند دانشگاه و صنعت و بهره مندی صنایع از دانشگاهیان بودیم، در حالی که هم اکنون، باید دانشگاهیان را برای رسیدن به صنعت تشویق کنیم. این موضوع، نشانگر رشد شتاب گونه صنایع و پیشرفت روز افزون علمی آنان است.

معاون صنایع عمومی وزارت صمت خطاب به کارآفرینان گفت: دولت در کنار شما بوده و هست و موانع را در مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت رصد کرده و مشکلات را احصاء کرده است و تلاش می‌کند در حوزه صنایع ملی و استان‌ها پیگیر رفع موانع تولید و اشتغال بوده و از کمک‌ مجموعه هایی مانند خانه صنعتکاران ایران در این مسیر بهره ببرد.

قدرت فکر و همت صنعتکاران مایه امید است

در ادامه این مراسم، «سید علیرضا بنی‌هاشمی» رییس خانه صنعتکاران ایران، متذکر شد: خانه صنعتکاران ایران با بیش از ۲۵ سال سابقه فعالیت، همواره در کنار کارآفرینان و فعالان اقتصادی، صنعتی، معدنی و کشاورزی کشور بوده است، به طوری که این مجموعه توانسته است در دو سال گذشته، با تلاش‌ها و پیگیری‌های فراوان، بیش از ۱۲ هزار و ۷۰۰ فرصت شغلی را در کشور تثبیت کند.

وی ادامه‌داد: خانه صنعتکاران ایران با مطالبه گری و پیگیری های درست و مهندسی شده و ایجاد شبکه‌های خارجی و پلتفرم‌های مالی برای کمک به صنعتکاران و دور زدن تحریم‌ها، توانسته است به رسالت خود در حمایت از کارآفرینان و صنایع کشور عمل کرده و همواره به‌عنوان حامی صادق، در کنار صنعتگران و کارآفرینان بماند.

رییس خانه صنعتکاران ایران با انتقاد از عملکرد اقتصادی برخی از مدیران اجرایی کشور، گفت: نا امید نیستیم، زیرا مشاهدات ما در بازدیدهایی که از طریق خانه صنعتکاران ایران از صنایع کشور داریم، نشان‌دهنده قدرت فکر و همت صنعتکاران و مایه امید ما است.

بنی‌هاشمی ادامه‌داد: با وجود گله‌مندی که در بدنه تولید وجود دارد، مطالبه گری و افق برای صنعت ما بسیار روشن است و اگر ساز و کارها اصلاح و در مسیر واقعی خود قرار گیرد، با مطالبه گری درست، می توانیم تولیدی رو به جلو داشته باشیم.

رییس خانه صنعتکاران ایران با اعلام آمادگی برای حمایت از صنعتگران و تولیدکنندگان، تاکید کرد: افتخار ما این است که در کنار طلایه‌داران خط مقدم اقتصاد و صنعت کشور ایستاده ایم و بر این باوریم که به نمایندگی از همه کارآفرینان، صنعتگران و فعالان حوزه معدن و کشاورزی، با مطالبه گری مجدانه، از تولیدکنندگان حمایت می‌کنیم تا تولید رونق بیشتری بگیرد و بتوانیم سهم بیشتری از بازارهای جهانی در اختیار بگیریم.

لزوم ارزش آفرینی به پول ملی

همچنین «سید محمد موسوی» رییس هیات امنا خانه صنعتکاران ایران، با اشاره به مشکلات پیش‌روی صنایع و بنگاه‌های اقتصادی کشور گفت: براساس منویات رهبر معظم انقلاب و تاکیدات ایشان، همه مدیران اجرایی باید چتر حمایتی خود را بر سر صنعتگران و فعالان اقتصادی بگسترانند تا با حمایت از فعالیت‌های آنان، گامی مثبت در مسیر توسعه صنعتی و اقتصادی کشور برداشته شده و موجبات استقلال اقتصادی و صنعتی و حمایت از اشتغال پایدار را فراهم کند.

وی با تاکید بر لزوم ارزش آفرینی به پول ملی و تلاش برای کاهش مداخله دلار و پول‌های خارجی در اقتصاد و تجارت ایران، اضافه کرد: فعالان اقتصادی کشور با تلاش برای کاهش مداخله پول‌های خارجی در مبادلات تجاری کشور، زمینه های افزایش ارزش پول ملی را فراهم کنند.

موسوی با بیان اینکه امروز تولید بی رمق است و اگر درمان نشود بی رمق‌تر خواهد شد، افزود: برخی صنایع کوچک و بزرگ دچار آسیب شده اند و در سایه بروکراسی پیچیده اداری و گاها بی توجهی مدیران اجرایی به حل مشکلات آنان، سرمایه‌گذاران دچار دلسردی شده و با فروش و واگذاری واحدهای صنعتی خود، سرمایه‌های ارزشمندشان را از کشور خارج کرده و به سرمایه گذاری در کشورهای دیگر می پردازند؛ بنابراین چاره جویی برای حل این معضل به صورت جدی باید پیگیری شود و خانه صنعتکاران ایران، به عنوان مجموعه ای مردم نهاد، این موضوع را مجدانه پیگیری می کند.

رییس هیات امنا خانه صنعتکاران ایران تاکید کرد: باید ساز و کاری اندیشیده شود تا با شناسایی مدیران متخلف، از اعمال نفوذ یا کارشکنی آنان جلوگیری شده و برای رسیدگی به تخلفات به دستگاه قضایی معرفی شوند.

موسوی اظهار داشت: صنعتگران، فعالان اقتصادی، معدنی و کشاورزی، سرداران خط مقدم و موتور پیشران اقتصاد کشور بوده و کارگران زحمتکش، سربازان این نظام هستند و لازم است با آنان طوری برخورد کنیم که سرمایه‌های خود را در خدمت اقتصاد و صنعت کشور قرار داده و به خارج از کشور نبرند.

وی در پایان سخنان خود با تمجید از فعالان اقتصادی و صنعتی کشور، خاطرنشان کرد: امروز صحنه تولید، اشتغال و کارآفرینی کشور دچار ناپدری و نامادری نامهربان شده است و اگر نظام را دوست داریم باید اقتصاد را تقویت کنیم و مدیران اجرایی و قانونگذاری نیز باید به گونه ای برنامه ریزی کنند که فعالیت ها در حوزه اقتصاد به خوبی پیگیری و اجرا شود.

براساس این گزارش، افزون بر ۵۰۰ نفر از کارآفرینان و مدیران واحدهای اقتصادی، صنعتی، معدنی و کشاورزی در نخستین اجلاس ابرکارآفرینان ایران حضور داشتند که در پایان این مراسم، ۳۴ مجموعه کارآفرین کشور به عنوان «ابر کارآفرینان ایران» انتخاب شدند و با اهدای لوح سپاس و تندیس ویژه، مورد تجلیل قرار گرفتند.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
ایرنا

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا