سفارش رپورتاژ آگهی: 09128237336

درباره نقش تعاونی‌های زنان در رشد تولید و اشتغال

درحال حاضر تعاونی‌های زنان کارآفرین در رشد اقتصاد و افزایش تولید و درآمد نقش موثری دارند و حمایت مالی از آنها می تواند بستر توسعه مشارکت‌های جمعی، افزایش تولیدات داخلی و اشتغالزایی را در کشور فراهم کند.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از ایسنا، بنگاه‌ها و واحدهای کوچک اقتصادی هستند که در تولید ملی، اشتغال‌زایی، کارآفرینی و افزایش تولید ناخالص داخلی سهم بسزایی دارند و می‌توانند تاب آوری خوبی در بحران‌های اقتصادی و شرایط تحریم داشته باشند.

در طول یک دهه گذشته تعاونی‌های بسیاری با عنوان تعاونی زنان در کشور تاسیس و با اقبال خوبی همراه شدند. با توجه به تحولات سریع اجتماعی – اقتصادی در سطح جهانی و ملی و مطرح شدن موضوع مشارکت سازمان یافته زنان، نقش تعاونی‌ها در توانمند سازی زنان بارزتر شده است. این تشکل‌های مردمی با افزایش توانمندی‌های زنان، سبب قدرت بخشی آنان جهت ایفای نقش برجسته‌تر در تصمیم گیری‌ها و فعالیت‌های اجتماعی می‌شوند.

تحولات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و ارتقای سطح تحصیلات و دانش عمومی، مسئولیت اجتماعی زنان در فرآیند رشد و توسعه اقتصادی کشورها و ضرورت حضور هر چه بیشتر آن‌ها در عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی احساس می‌شود، در چنین شرایطی بخش تعاون از طریق تقویت فرهنگ مشارکت مردمی، زمینه مناسب برای اشتغال زنان بوده و زمینه حضور را برای فعالیت اقتصادی و فرهنگی در کنار حفظ حریم و جایگاه آن‌ها فراهم می‌سازد.

محمد شیخ‌حسینی مدیرعامل بانک توسعه تعاون از پرداخت بیش‌ از ۱۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی به زنان در سال گذشته خبر داده و می گوید:سایر تسهیلات پرداختی به بانوان در سال گذشته ۵۴۰۰ میلیارد تومان بوده است و امسال تلاش می‌کنیم با هدف‌گذاری کمک به رشد تولید این پرداخت‌ها صورت گیرد.

او می گوید: در حالی که رشد منابع در نظام بانکی ۲۵ درصد بوده است، رشد منابع در بانک توسعه تعاون بیش از ۳۳ درصد و رشد منابع ارزان‌قیمت ۴۸ درصد بوده است.

مدیرعامل بانک توسعه تعاون تعیین سیاست‌ها، اهداف، روش‌ها و الگوهای مناسب جهت اجرای برنامه‌های حمایتی و تشویقی را مهم‌ترین وظایف محوری دولت در زمینه توسعه کارآفرینی زنان و ایجاد اشتغال مناسب برای زنان دانسته و می گوید: بانک توسعه تعاون به عنوان یکی از ارکان کمک به رشد اقتصاد مردم‌ پایه در نظام اسلامی در مسیر تحقق تأکیدات مقام معظم رهبری، توجه ویژه‌ای به حمایت از اشتغال بانوان و بسترسازی برای نقش‌آفرینی آنان در تعالی اقتصاد کشور داشته و دارد و در سال گذشته مشوقی برای تعاونی‌های زنان کارآفرین بوده است.

به گفته شیخ حسنی، تعاونی های زنان کارآفرین بستر و اهرمی مناسب برای توسعه اقتصادی و افزایش تولید و درآمد به شمار می روند.
کارشناسان اشتغالزایی در سطوح محلی،جلوگیری از افزایش قیمت محصولات و خدمات و کاهش هزینه‌های تولید را جمله اثرات توسعه کارآفرینی در تعاونی‌های زنان عنوان می کنند.

به گزارش ایسنا، حمایت از شرکت­‌های تعاونی زنان جهت تسهیل ورود آنها به بازار با هدف توسعه بازار و پایداری کسب و کار، فراهم کردن امکان فروش مجازی تولیدات و توانمندسازی تعاونی‌ها در مناطق محروم با اولویت تعاونی‌های زنان نقش موثر و بسزایی در رشد اقتصادی، رونق تولید و بهبود معیشت و درآمد خانواده‌ها دارد.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
ایسنا

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا