۶۷ هزار نفر از فارغ‌التحصیلان در طرح کارورزی جذب بازار کار شدند

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

بر اساس تازه ترین آمار اجرای طرح کارورزی در کشور بیش از ۱۵۸ هزار و ۵۰۰ نفر از فارغ‌التحصیلان در این طرح ثبت‌نام کرده‌ و بیش‌ از ۶۷ هزار نفر جذب بازار کار شده‌اند.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از ایسنا، طرح کارورزی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به استناد ماده (۷۱) قانون برنامه ششم توسعه و به عنوان یکی از برنامه‌های موثر وزارت کار ذیل برنامه سیاستهای فعال بازار کار در قالب تبصره (۱۸) قوانین بودجه سنواتی تدوین شده و زمینه‌های لازم برای ارائه آموزشهای شغلی به فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بـا استفاده از ظرفیتهای بلااستفاده موجود در واحـدهای فعال اقتصادی در بخشهای خصوصی و تعاونی را فراهم کرده است.

از مهمترین اهداف طرح کارورزی می‌توان به افزایش قابلیت جذب و اشتغال دانش‌آموختگان از طریق انتقال مهارت و تجربه در محیط کار برای ورود به بازار کار، ایجاد انگیزه کارآفرینی و کسب و کار در دانش‌آموختگان، فراهم کردن زمینه انتقال دانش از دانش‌آموخته به کارگاه و کاهش هزینه بکارگماری نیروی کار برای کارفرما اشاره کرد.

این طرح یکی از طرح‌های اثرگذار در توسعه اشتغال و بازار کار است که بستر آشنایی با محیط کار و جذب کارجویان در بنگاه‌های اقتصادی را فراهم می‌کند و وزارت کار مجری آن در سالهای اخیر بوده است

کمک هزینه کارورزی وجهی است که در پایان دوره مقدماتی کارورزی و متناسب با مدت آن به کارورز پرداخت می‌شود و به اعتقاد کارشناسان، یکی از ویژگی‌­های برجسته آن تلفیق طرح با طرح معافیت بیمه کارفرمایی و توجه توأمان به هریک از طرف­‌های عرضه و تقاضای بازار کار است که موجب فراهم کردن شرایط جذب پایدار نیروی کار شغل اولی از سوی کارفرما می‌شود.

آخرین آمار اجرای طرح کارورزی در کشور نشان می‌دهد که ۱۵۸ هزار و ۵۴۴ نفر داوطلب در این طرح ثبت نام کرده‌اند که از این تعداد ۶۷ هزار و ۳۵۳ نفر موفق به عقد قرارداد و جذب بازار کار شده‌اند.همچنین ۲۱ هزار و ۹۱۹ بنگاه اقتصادی و واحد پذیرنده در این طرح مشارکت کرده‌اند که ۱۱ هزار و ۹۸۵ نفر مشمول معافیت بیمه‌ای شده‌اند.

 استان فارس پیشتاز بیشترین تعداد ثبت نام داوطلب، بنگاه پذیرنده و قرارداد منعقده بوده و هرمزگان کمترین میزان مشارکت واحدهای پذیرنده و قرارداد منعقده را به خود اختصاص داده است.

مهمترین مزیت طرح کارورزی برای کارآفرینان و کارفرمایان این است که در صورت جذب کارورز، از معافیت حق بیمه سهم کارفرما به مدت حداکثر دو سال برخوردار می‌شوند.داشتن مدرک دانشگاهی حداقل کارشناسی و کمتر از ۳۵ سال سن از جمله شرایط برخورداری از مزایای این طرح است و داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت از خدمت نظام وظیفه برای متقاضیان مرد الزامی است.

از نگاه کارشناسان بازار کار بیکاری یکی از ابرچالشهای مهم کشور و بازار کار در سالهای اخیر بوده است و بر همین اساس لزوم تحرک بخشی به بازار کار و ایجاد فرصتهای شغلی به ویژه برای جوانان، زنان و فارغ التحصیلان دانشگاهی همواره مورد تاکید قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا، بنگاه‌های اقتصادی و فارغ التحصیلان دانشگاهی که علاقمند به بهره‌مندی از مزایای دوره کارورزی و معافیت بیمه‌ای هستند می‌توانند به سامانه کارورزی وزارت کار به نشانی https://karvarzi.mcls.gov.ir مراجعه و ثبت‌نام کنند.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
ایسنا
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا