فن‌بازار تخصصی معدن راه‌اندازی خواهد شد

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

دبیر شبکه فن بازار ملی ایران با بیان این که طی سه سال گذشته بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان قرارداد در فن بازارها منعقد شده است، گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون نیز ۸۴ قرارداد بالغ بر ۱۸۶ میلیارد تومان در این زمینه منعقد شده است.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از ایرنا،  «محمدصالح خالقی» روز شنبه در نشست مشترک مدیران و کارگزاران فن بازارهای کشور که با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهوری در محل خانه نوآوری و فناوری ایران واقع در نمایشگاه بین‌المللی برگزار شد، افزود: فن بازار ملی ایران از سال ۸۱ فعالیت خود را شروع کرده و در همه استان‌های کشور راه‌اندازی و متعاقب آن در راهبردهای ۱ و ۳ نقشه جامع علمی کشور بر توسعه آن‌ها تاکید شده است.

وی یادآور شد: بعد از شروع فعالیت های فن بازارها، نقشه جامع علمی کشور به موضوع توسعه و ساماندهی این فن بازارها تاکید داشته است. فن بازار ملی ایران رویکرد جدید خود را بعد از ابلاغیه شورای عالی انقلاب فرهنگی به معاونت علمی در سال ۹۱ آغاز کرد.

دبیر شبکه فن بازار ملی ایران با بیان این که سال‌ها مسئولیت اجرای فن بازارها به پارک فناوری پردیس واگذار شده است، گفت: تدوین آیین نامه تاسیس شبکه فن بازار و توسعه فن بازارها و تدوین آیین نامه راهبری کارگزاران تجارت فناوری (بروکرهای فناوری) از دیگر اقدامات در توسعه این شبکه به شمار می‌رود، ضمن آنکه نقشه فن بازارها در یک روند ۹ ساله تدوین شد.

خالقی افزود: بر اساس برنامه‌های اجرایی، تاکنون ۲۰ دفتر فن بازار در شرکت شهرک های صنعتی و ۱۱ دفتر فن بازار در پارک های علم و فناوری ایجاد شده و جذب سرمایه‌گذاری روی اختراعات، نوآوری ها و فناوری و رفع نیازهای صنعتی با استفاده از توان داخلی از جمله ماموریت‌های کارگزاران است.

وی این شبکه را مشتمل بر کارگزاران فن بازار منطقه ای، کارگزاران توسعه بازار محصولات فناورانه، کارگزاران شناسایی نیاز و حل مساله، کارگزاران فن بازار تخصصی و کارگزاران جذب سرمایه دانست و ادامه داد: به صورت کلی بیش از ۷۰ کارگزار از سراسر کشور زیرمجموعه شبکه کارگزاران تجارت فناوری فن بازار ملی ایران فعالیت می‌کنند. در واقع کارگزاران تجارت فناوری بر اساس سه شاخص عمومی، تخصصی و آموزشی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و گواهینامه‌های تایید فعالیت را دریافت می‌کنند.

خالقی خاطرنشان کرد: مرکز فن بازار ملی ایران، ۳۱ هزار و ۸۱۲ کاربر دارد که بر اساس اطلاعات جدید احصاشده تا هزار و ۴۳۷ شرکت، ۱۴ هزار و ۳۱۹ محصول و ۸۹۶ تقاضا در مرکز فن بازار ملی ایران وجود دارد.

وی با بیان اینکه تاکنون فن بازارهای تخصصی در حوزه‌های نفت، گاز و پتروشیمی راه‌اندازی شده است، از راه‌اندازی فن بازار تخصصی معدن با همکاری ایمیدرو تا پایان سال خبر داد.

دبیر شبکه فن بازار ملی ایران در ادامه گفت: در شبکه فن بازار ملی ایران ۱۲۰ رویداد تجاری مختلفی طی این سال ها برگزار شده است که در حوزه تجهیزات پزشکی، شهری، لوازم خانگی، مواد غذایی، پلاستیک و پلیمر، کاشی و سرامیک، سنگ، نفت، تجهیزات پزشکی و تجهیزات ورزشی و توانبخشی، رنگ و پوشش‌های صنعتی شیمیایی و پلیمر، آرایشی و بهداشتی، پساب تا آب بوده است.

خالقی با بیان اینکه طی سه سال گذشته بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان قرارداد در فن بازارها منعقد شده است، افزود: در زمینه توسعه بازار ۳۷۰ قرارداد بالغ بر ۵۱۰ میلیارد تومان، در حوزه رفع نیاز ۷۵ قرارداد بالغ بر ۵۵ میلیارد تومان، در حوزه سرمایه گذاری ۳۰ قرارداد بالغ بر ۲۳۵ میلیارد تومان منعقد شده است.

دبیر شبکه فن بازار ملی ایران در خصوص تعداد و میزان قراردادها از ابتدای سال ۱۴۰۱ گفت: از ابتدای امسال، ۸۴ قرارداد بالغ بر ۱۸۶ میلیارد تومان منعقد شده است.

همه بخش‌ها باید برای توسعه فناوری تلاش کنند

مهدی صفاری رییس پارک فناوری پردیس نیز در این نشست اظهار داشت: فن بازار دو بار در سال را به برگزاری نشست با فن بازارهای استانی اختصاص می دهد. فن بازارها با بدنه دولتی و خصوصی در سراسر کشور مشغول به فعالیت هستند. فن بازار از سال ۸۱ شروع به فعالیت کرده است و در نقشه جامع علمی کشور این شبکه به عنوان یکی از حلقه‌های توسعه تجارت مورد تاکید قرار گرفته است.

رییس پارک فناوری پردیس بیان اینکه توسعه این فن بازار با ابلاغ دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت گرفت، ادامه داد: بر اساس این اقدام در یک دهه اخیر توسعه این شبکه آغاز شد، به گونه‌ای که اکنون در همه استان‌های کشور دفاتر فن بازار استانی راه‌اندازی شده است.

وی با بیان اینکه بروکرهای فن بازارها فعالیت های مربوط به تجاری سازی و توسعه بازار در بدنه دولتی در استان‌ها را دنبال می‌کنند، افزود: همه بخش‌ها باید در حوزه توسعه فناوری تلاش کنند.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
ایرنا
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا