حمایت از شرکت‌­های فناور و دانش­‌بنیان در بخش کشاورزی

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

با امضای تفاهم‌نامه همکاری میان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان، شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی و صندوق حمایت از توسعه پژوهش و فناوری در بخش کشاورزی؛ زیست‌بوم فناوری و نوآوری این صنعت گسترش می‌یابد.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از خبرگزاری دانشجو، این تفاهم‌نامه با هدف توسعه و توانمندسازی زیست‌بوم نوآوری و کارآفرینی در حوزه­‌های کشاورزی و صنایع وابسته به امضا رسید. در چارچوب این همکاری مشترک، تعاملات هم­‌افزا در راستای توسعه زیست­‌بوم نوآوری و فناوری و همکاری طرفین برای بهره مندی از ظرفیت­های متقابل افزایش خواهد یافت.

این همکاری‌ها و تعاملات؛ «حمایت از فعالیت شرکت­‌های فناور و دانش­‌بنیان در بخش کشاورزی»، «افزایش ضریب نفوذ دانش و فناوری در صنعت کشاورزی و صنایع وابسته توسط طرفین تفاهم»، «تقویت بخش خصوصی و توانمندسازی آن‌ها با هدف کاهش هزینه‌های تولید بخش کشاورزی»، «توسعه بازار محصولات دانش‌بنیان داخلی» و «ارتقای ابزار‌های موثر در حمایت از تولیدکنندگان داخلی محصولات بخش کشاورزی و امنیت غذایی» را هدف قرار داده است.

محمدحسین بهشتی، معاون نوآوری و تجاری­ سازی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری در این جلسه، گسترش تعاملات چند جانبه میان دستگاه‌ها را یک ضرورت دانست و تاکید کرد که این همکاری‌ها باید به سایر حوزه‌ها نیز تسری یابد.

وی افزود: حمایت از شرکت­‌های فناور و دانش­‌بنیان و همچنین لزوم تسهیل فرآیند حمایت از استارتاپ­‌ها، واحد‌ها و موسسات فناور و شرکت­‌های دانش­‌بنیان، نوآور و فناور بخش کشاورزی نیز دیگر اولویتی است که باید در معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری به شکل جدی پیگیری شود.

معاون نوآوری و تجاری­ سازی فناوری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش­‌بنیان ادامه داد: در مورد فعالیت‌های مختلف به خصوص در حوزه کشاورزی باید زیرساخت‌های مربوط نیز فراهم شود تا اجرای طرح‌ها و ایده‌ها با موفقیت همراه باشد.

حسین مهدی­ دوست، رییس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی نیز با ارائه گزارش مختصری از فعالیت­‌هایی که تاکنون در راستای استفاده از ظرفیت موجود و حمایت از شرکت­‌ها توسط صندوق­‌های فعال ذیل شرکت مذکور انجام شده است، گفت: فرصت برای استفاده از ظرفیت­‌های موجود در صندوق­‌ها توسط معاونت برای توسعه بازار شرکت­‌های فعال در حوزه کشاورزی، وجود دارد و باید به کمک آن‌ها به چالش­‌ها پاسخ دهیم.

مریم ملونی مدیر دفتر نوآوری و کسب و کار نوین معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری بر شیوه اجرایی­ سازی تفاهم­‌نامه منعقده فی­ مابین طرفین و لزوم وجود هم­‌افزایی برای بررسی ساز و کار‌های لازم جهت حمایت مادی و معنوی از توسعه بازار کالا و خدمات دانش‌بنیان بخش کشاورزی بر اساس پتانسیل­‌های موجود در طرفین تفاهم تاکید کرد.

وی همچنین گفت: این دفتر می‌تواند در زمینه ایجاد و توسعه زیرساخت­‌های فیزیکی مثل مراکز نوآوری، شتابدهنده و غیره، استانداردسازی، تعرفه گذاری، تجاری­ سازی و خدمات فنی و تخصصی بخش کشاورزی به شرکت‌های متقاضی کمک کند.

در ادامه این نشست، مجید ولدان، رییس هیئت مدیره صندوق حمایت از توسعه پژوهش و فناوری در بخش کشاورزی به ساختار سازمانی، سهامداران و اعضاء صندوق­‌های کشاورزی اشاره کرد و چالش­‌های موجود در بازار برای شرکت‌های حوزه کشاورزی را سنتی بودن فرآیند کشاورزی، رقابت با محصولات خارجی و عدم وجود نهاده­‌های دانش­‌بنیان و فناورانه دانست.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
خبرگزاری دانشجو
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا