روح الله دهقانی فیروزآبادی: بزرگترین اقدام حمایتی برای شرکت‌های دانش‌بنیان بازار سازی است

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: بزرگترین اقدام حمایتی برای شرکت‌های دانش بنیان، بازار سازی است و ما می‌توانیم بازارهای داخلی و خارجی را برای آنها توسعه دهیم.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از مهر، روح الله دهقانی فیروز آبادی در جمع خبرنگاران، گفت: ایران با تاریخچه طب قوی اختصاصی خود و دارا بودن یک زیست بوم قوی در حوزه گیاهان دارویی، ظرفیت عظیمی برای بازار ملی و دنیا دارد.

وی با بیان اینکه متأسفانه حجم صادرات گیاهان دارویی ما ۷۰۰ میلیون دلار است، گفت: نیمی از حجم این صادرات ۷۰۰ میلیون دلاری کشور مربوط به زعفران می‌شود.این عدد به نسبت ۱۵۰ میلیون دلار گردش مالی این صنعت در دنیا، عدد کمی است.

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بیان کرد: طبق سند مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی پیش بینی می‌شود که حداقل ۳ میلیارد دلار ظرفیت در کشور در این حوزه وجود داشته باشد.

دهقانی گفت: اگر ظرفیت‌های زنجیره ارزش گیاهان دارویی را در حوزه تولید محصول، فرآوری و محصولات جانبی و تجهیزات پزشکی ببینیم می‌توانیم پتانسیل ۱۵ میلیارد دلاری را در این صنعت متصور شویم.

وی اضافه کرد: معاونت علمی در ستاد توسعه فناوری‌های گیاهان دارویی، عزم جدی برای توسعه بازار گیاهان دارویی دارد.

دهقانی از همه شرکت‌های دانش‌بنیان، اساتید دانشگاه‌ها و مردم دعوت کرد که به این فرصت جدی در کشور توجه کنند.

به گفته وی، سلامت حوزه‌ای است که هیچ گاه تعطیل نمی‌شود و در سال‌های اخیر نیز نشان داده که رویکرد مردم به طب مکمل به محصولات گیاهی به شدت در حال افزایش است.

دهقانی عنوان کرد: بزرگترین اقدام حمایتی برای شرکت‌های دانش بنیان، بازار سازی است که ما می‌توانیم در این قالب بازارهای داخلی و خارجی را برای آنها توسعه دهیم و تسهیل گری کنیم.

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: صدور مجوزها، آماده کردن زیر ساخت‌هایی چون پالایشگاه گیاهان دارویی، کشت گیاهان دارویی با همکاری وزارت جهاد کشاورزی نیاز به تسهیل‌گری دارد که معاونت علمی این نقش را برعهده دارد.

وی ادامه داد: در این میان وزارت امور خارجه نیز می‌تواند در توسعه این بازار کمک کند.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
مهر
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا