ارائه تخفیف ۵۰ درصدی گمرک استان مرکزی به شرکت‌های دانش‌بنیان

تنها رسانه اختصاصی برخط موتورسیکلت در ایران

مدیرکل گمرکات استان مرکزی از تخفیف ۵۰ درصدی گمرک به فعالان اقتصادی و شرکت‌های دانش‌بنیان استان مرکزی خبر داد و گفت: شرکت‌های فعال مجاز اقتصادی دارای سوابق خوب در استان مرکزی از تسهیلات ویژه گمرکی بهره‌مند می‌شوند.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از تسنیم، اسماعیل حسینی، با اشاره به سه ماموریت ویژه که از سوی وزیر اقتصاد و دارایی برای گمرکات کشور تعریف شده است اظهار داشت: تامین نیازمندی‌های بخش تولید یکی از وظایف گمرک است چراکه کالاهایی که برای نیازمندی‌های بخش تولید وارد می‌شوند باید در سریع‌ترین زمان ممکن از گمرک ترخیص شود که در این میان یکی از وظایف گمرک تسهیل در امر بازرسی کالاها در بحث ماشین‌ آلات، مواد اولیه، دستگاه‌های خط تولید و غیره است. 

وی افزود: روانسازی صادرات از دیگر وظایف گمرک است چراکه تقاضا برای تولید داخل را افزایش می‌دهد بنابراین اگر بتوان صادرات را روانسازی کرد به طور حتم سبب افزایش صادرات به کشورهای هدف می‌شود به ویژه با شرایط اقتصادی حال که نیازمندهای تولید داخل کشور ایران افزایش پیدا کرده است.  

مدیرکل گمرکات استان مرکزی با اشاره به اینکه اقدامات خوبی از سوی گمرک در زمینه نیازمندی‌های بخش تولید و روانسازی صادرات انجام شده است تصریح کرد: یکی از اقدامات در راستای نیازمندی‌های بخش تولید و روانسازی صادرات افزایش روزهای کاری است چراکه نمی‌توان در بحث ترخیص کالا به ویژه کالاهای صادراتی توقف ایجاد کرد در همین راستا حتی در روزهای تعطیل بسته به نیاز مشغول به کار هستیم. 

حسینی کمبود نقدینگی را از دیگر مشکلات شرکت‌های تولیدی دانست و گفت: بسیاری از شرکت‌های تولیدی با کمبود نقدینگی مواجه هستند بنابراین در راستای تسهیل در روند صادرات و واردات دریافت ضمانت‌نامه‌های گمرکی به ویژه ترخیص نسیه کالا برای شرکت‌های تولیدی در نظر گرفته شده است. 

وی بیان کرد: در حال حاضر از شرکت‌هایی که با کمبود نقدینگی مواجه هستند ضمانت‌نامه یکساله دریافت می‌شود یا درصدی از کالای آنها ترخیص شود و درصدی از کالا به عنوان تضمین حقوق ورودی کالا در گمرک بماند که بتوانند تولید خود را انجام دهند و بعد از کامل شدن نقدینگی شرکت پرداخت انجام شود. 

مدیرکل گمرکات استان مرکزی خاطرنشان کرد: در راستای کاهش هزینه‌های تولید واردات شرکت‌های تولیدی انبارهای اختصاصی مد نظر قرار گرفته است به طوری که برای اکثر شرکت‌هایی که به صورت گسترده واردات مواد اولیه، ماشین‌آلات، قطعات انجام می‌دهند انبار اختصاصی در نظر گرفته شده است. 

حسینی عنوان کرد: در حال حاضر نزدیک به 24 انبار اختصاصی وجود دارد که 22 انبار در سطح استان و خارج از استان به طور کامل فعال است، با توجه به تسهیلات خوبی که گمرکات اراک نسبت به سایر گمرکات ارائه می‌دهد هم اکنون سه شرکت تولیدی گلپایگان درخواست انبار اختصاصی داشته که دو مورد از آن در گلپایگان فعال است بنابراین از هر جای کشور درخواست برای دریافت تسهیلات از گمرک اراک وجود داشته باشد اعطای تسهیلات علاوه بر شرکت‌های تولیدی به دیگر شرکت‌ها ارائه می‌شود. 

وی ادامه داد: در راستای شعار سال تولید دانش بنیان و اشتغال از شرکت‌های دانش‌بنیان ضمانت‌نامه‌های یکساله پذیرفته می‌شود این درحالی است که مابقی شرکت‌های تولیدی هر زمان از سال مراجعه داشته باشند فقط تا بهمن ماه از آنها ضمانت‌نامه پذیرفته می‌شود اما شرکت‌های دانش بنیان هر زمان از سال مراجعه داشته باشند می‌توانند ضمانت‌نامه یکساله ارائه کنند و بعد از یکسال پرداخت خود را انجام دهند. 

مدیرکل گمرکات استان مرکزی بیان کرد: شرکت‌های فعال مجاز اقتصادی که سوابق خوبی در گمرکات کشور دارند از سوی گمرک شناسایی شده و اطلاعات این شرکت‌ها تحت عنوان فعالان مجاز اقتصادی در اختیار گمرکات ایران قرار داده می‌شود و تسهیلاتی که به شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه می‌شود به ویژه در زمینه ضمانت‌نامه‌های بانکی برای فعالان اقتصادی نیز در نظر گرفته می‌شود همچنین خارج از نوبت به این شرکت‌ها خدمات ارائه می‌شود به طوری که اگر پرونده‌ای در بحث کمیسیون‌ها یا استرداد حقوق ورودی داشته باشند نسبت به سایر شرکت‌ها خارج از نوبت رسیدگی می‌شود. 

حسینی افزود: در راستای کاهش هزینه‌های صادرات و واردات 50 درصد از هزینه‌های فعالان مجاز اقتصادی و شرکت‌های دانش‌بنیان تخفیف داده می‌شود به عنوان مثال اگر هزینه انبارداری این شرکت‌ها 10 میلیون تومان شود 5 میلیون از شرکت‌های دریافت می‌شود یا در خصوص خدماتی که خارج از ساعات اداری در خارج از گمرک و در محل کار انجام می‌شود باید مبلغی باید به گمرک پرداخت شود که 50 درصد این مبلغ برای شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های فعال مجاز اقتصادی تخفیف در نظر گرفته می‌شود. 

وی مبارزه با قاچاق کالا را از دیگر وظایف گمرکات دانست و خاطرنشان کرد: گمرک علاوه بر اینکه می‌تواند کاشف کالای قاچاق باشد با سایر سازمان‌های فعال در بحث مبارزه با کالای قاچاق همکاری مناسبی دارد این درحالی است که در صورت کشف کالای قاچاق، گمرک نسبت به تعیین ارزش کالا اقدام و به تعزیرات ارائه می‌دهد همچنین رسیدگی به پرونده‌های قاچاق به ویژه در بحث ازری برعهده گمرک است.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
تسنیم
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا