ایجاد ۲۵ هزار شغل دانش‌بنیان در دانشگاه‌ها در سال ۱۴۰۰

تنها رسانه اختصاصی برخط موتورسیکلت در ایران

زلفی‌گل با اشاره به اینکه معاونت فناوری و نوآوری، برای مدیریت هدفمند پارک های علم و فناوری و مراکز رشد تاسیس شد،گفت: در سال گذشته بیش از ۲۵ هزار شغل در واحدهای فناور و شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک های علم و فناوری ایجاد شد.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از آنا، محمدعلی زلفی گل وزیر روز پنجشنبه در اجلاس روسای دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها که با حضور رییس جمهور در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد، خطاب به رییس جمهور اظهار کرد: حضور حضرتعالی در اجلاس روسای دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پارک های علم و فناوری را مغتنم دانسته و می ستاییم. خداوند بزرگ را شکر گذاریم که به یمن پیروزی انقلاب اسلامی، در سایه استقلال سیاسی، آزادی و جمهوری اسلامی، شاهد پیشرفت علم، فناوری و نوآوری در همه عرصه‌ها هستیم.

وی ادامه داد: در بدو پیروزی انقلاب اسلامی، تعداد کل دانشجویان کشور ۱۷۰ هزار نفر بود که معادل تعداد دانشجویان دکتری کشور در حال حاضر است. اکنون حدود ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار دانشجو در حال تحصیل در کشور وجود دارد.  ۳۰ درصد کل دانشجویان، تحصیلات تکمیلی هستند. تولید علم کشور در سال ۲۰۲۱  در قالب انتشار ۱۱۰ هزار مقاله بوده که از این تعداد، حدود ۷۸ هزار مقاله در مجلات تحت نمایه بین المللی منتشر شده اند که منجر به کسب رتبه ۱۵ در تولید علم جهان شده است.

زلفی گل تاکید کرد: بیش از ۳۵ درصد از این مقالات با مشارکت محققان و دانشمندان بین المللی انجام شده است که این واقعیت، حکایت از مرجعیت، مقبولیت و دیپلماسی علمی موفق دانشمندان، استادان و دانشجویان کشورمان و توانمندی آنها در عبور از مرزهای جغرافیایی و سیاسی و دستیابی به افق¬های جدید علم و علوم نوپدید دارد.

وی گفت: با برنامه ریزی و تدبیر علمی حوزه معاونت پژوهشی در یک‌سال گذشته، ۱۸ مجله علمی تحت نمایه بین المللی قرار گرفتند، این در حالی است که در چهار دهه گذشته ۱۰۹ مجله از وزارت عتف، تحت نمایه بین المللی قرار گرفته بود. وظیفه خویش می دانم که خدمت دانشمندان، پژوهشگران، استادان، دانشجویان و یاوران علمی که جهادگران عرصه علم و فناوری هستند، خدا قوت و دست مریزاد عرض نموده و تلاش آنها را بستایم.

وزیر علوم افزود:‌ از طرف دیگر توجه به تحقیقات کاربردی نیز مدنظر دانشگاهیان بوده است. در سال ۱۴۰۰ مبلغ قراردادهای ارتباط با صنعت دانشگاه ها و پژوهشگاه ها، از مرز ۴۱ هزار میلیارد ریال عبور کرد. در این راستا سامانه نظام ایده ها و نیازها تأسیس، مصوب و در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ آمد. انتظار می‌رود این سامانه بتواند حلقه واسطی هوشمند، برای تقویت ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه باشد.

وی خاطرنشان کرد: در راستای تحقیقات توسعه ای و تولید خدمت، ثروت و سرمایه از دانش، ساختار سازمانی وزارت عتف بازآرایی و معاون فناوری و نوآوری، برای مدیریت هدفمند پارک های علم و فناوری و مراکز رشد تاسیس شد. در سال گذشته بیش از ۲۵ هزار شغل در واحدهای فناور و شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک های علم و فناوری ایجاد شد.

زلفی گل گفت:‌ در راستای تحقق آموزش هدفمند، شاگردپروری و نوآوری فرهنگی، بازنگری نظام سنجش و انگیزش نیز، مد نظر قرار گرفت. از آنجایی که آموزش پژوهش- محور، پژوهش آموزش- محور و مهارت محور نمودن آموزش، پیش نیاز افزایش کار آمادگی دانش آموختگان دانشگاهی است، بازنگری در نوع سیاست‌گذاری ارکان آموزش اعم از: یاددهنده، یادگیرنده و محتوا در حال اجرا است. امید است با خرد جمعی جامعه دانشگاهی بتوانیم به سمت تحقق دانشگاه حکمت بنیان و تمدن ساز، گام های موثری برداریم. برنامه ریزی برای تقویت علوم پایه و علوم انسانی هم، در دستور کار وزارت عتف قرار دارد.

وی ادامه داد: اگرچه برای تقویت علوم پایه و علوم انسانی، عزمی فرابخشی لازم است، در این راستا مرکز هماهنگی آموزش و پژوهش قرآنی و علوم انسانی در وزارت عتف و کارگروه تقویت علوم پـایه ایجاد شده که در حال انجام وظیفه سـازمانی خویش است.  در سال گذشته افزایش بهره وری در نظام اداری وزارت عتف نیز مورد توجه قرار گرفت. ایجاد درگاه خدمات الکترونیکی، اتوماسیون اداری قابل رصد و شفاف به گونه‌ای که هر ذی نفع بدون حضور فیزیکی بتواند، هر لحظه تقاضای اداری خویش را رصد کند و مدیران فرادستی به صورت لحظه‌ای، بتوانند کارکنان و مدیران خویش را ارزیابی کنند. در راستای ارایه خدمات علمی و فناوری به صنعت و جامعه و تحقیقات نیاز- محور، تأسیس سامانه «درگاه آشنایی با نخبگان و دانشمندان» نیز در دست اقدام است.

عضو هیات دولت سیزدهم تاکید کرد:‌ توجه به جغرافیای اوقات فراغت دانشجویان و حمایت از تشکل‌های اسلامی، انجمن های علمی، کانون های فرهنگی و صنفی، هیئت های مذهبی از جمله وظایف اصلی دیگر، در دانشگاه ها است. در این راستا، به اختصاص سه درصد از اعتبارات دانشگاه ها، برای امور فرهنگی مذکور تأکید شده است. نسبت سه به یک ساعات اوقات فراغت دانشجویان نسبت به ساعات کلاس های رسمی آموزش، فرصتی مناسب برای، آموزش حرفه‌ای، افزایش نشاط و درک اجتماعی و سیاسی، خدمات مشاوره ای و فعالیت‌های اجتماعی و مذهبی دانشجویان است که نباید روسای محترم دانشگاه‌ها از آنها غافل باشند.

وی یادآور شد: به یمن سفرهای پر خیر و برکت جنابعالی به تمامی استان‌های کشور که مورد تأیید رهبر حکیم و فرزانه انقلاب نیز قرار گرفت، بخش آموزش عالی هم بهره شایسته‌ای را برده و خواهد برد. از طرف جامعه فرهیخته دانشگاهی، بابت اختصاص ۵۸ هزار میلیارد ریال برای تکمیل و تجهیز ۷۰۰ هزار متر مربع پروژه های نیمه تمام مؤسسات آموزشی، پژوهشی و فناوری وابسته به وزارت عتف، نهایت تقدیر و تشکر را دارم.

یقیناً با حمایت ویژه جنابعالی از پروژه‌های نیمه تمام، در سال های آینده شاهد افزایش سرانه آموزشی، پژوهشی، فناوری، نوآوری، فرهنگی، ورزشی و رفاهی در مؤسسات آموزش عالی خواهیم بود.


۱۳ اقدام برای تحول در عرصه های علوم، تحقیقات و فناوری

زلفی گل در پایان عنوان کرد: روسای محترم مؤسسات آموزش عالی، برای تحول در عرصه های علوم، تحقیقات و فناوری، اقدامات زیر باید انجام شود.
۱.    تلاش در جهت تحقق برنامه‌های تحولی دولت محترم در بخش آموزش عالی و برنامه تقدیمی اینجانب به مجلس شورای اسلامی
۲.    استفاده حداکثری از ظرفیت صندوق تازه تأسیس؛ علوم، تحقیقات و فناوری
۳.    عملیاتی کردن بیمه پژوهش و فناوری، براساس آیین نامه تولید دانش بنیان مربوط به وزارت عتف که اخیراً  در هیئت دولت مصوب شده است.
۴.    حاکم شدن ارزش های انقلاب بر محیط دانشگاه ها، مطابق راهبردهای موجود در سند دانشگاه اسلامی
۵.    پیگیری اختصاص درصد مصوب سهم پژوهش از درآمد ناخالص ملی در برنامه توسعه ششم
۶.    ارزشیابی مدیران بر اساس میزان عملیاتی نمودن برنامه راهبردی مصوب هیات امنای هر دانشگاه و برنامه تحولی دولت مردمی
۷.    تلاش در جهت کسب حمایت فرابخشی برای مهارت محور کردن آموزش، زیرا برای کسب مهارت، حضور دانشجویان در وزارتخانه‌ها و صنایع مختلف ضروری است
۸.    اولویت دادن به پروژه‌های نیمه‌تمام در بخش عمرانی
۹.    اختصاص اعتبارات به موسسات آموزش عالی بر اساس سرانه دانشجو و استاد، نرخ خدمات محلی، بهره وری و قیمت تمام شده و میزان خدمات رفاهی، ورزشی، آموزشی، پژوهشی و فرهنگی
۱۰.    استفاده از اختیارات قانونی شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری در سیاستگذاری، تأمین مالی و نظارت بر فعالیت های این حوزه 
۱۱.    عملیاتی کردن آیین نامه دانش بنیان مصوب دولت در حوزه وزارت عتف
۱۲.    استفاده از ظرفیت‌ قانون های جهش تولید و حمایت از خانواده و جوانی جمعیت
۱۳.    برنامه ریزی و حمایت برای زایش و رویش، واحدهای فناور و شرکت های دانش-بنیان، در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد

زلفی گل همچنین اعلام کرد: سال تحصیلی ۱۴۰۲- ۱۴۰۱ کاملاً حضوری است. انتظار می‌رود از بسترها، شیوه‌ها و تجربیات تدریس مجازی، در دوران کرونا، در دوران پساکرونا نیز، برای تفهیم بهتر مطالب، مازاد بر ساعات کلاس های حضوری، جهت پرسش و پاسخ، حل تمرین، برگزاری همایش های علمی و کارگاه‌های آموزشی و پر کردن ساعات فوق برنامه دانشجویان عزیزمان، نهایت بهره برداری شود.

وی در پایان تاکید کرد:‌ آینده داران و آینده سازان میهن اسلامی به عنوان امانت ملت شریف ایران به ما دانشگاهیان سپرده می شوند. فرصت خدمت به نسل های آینده را غنیمت بدانیم و نسل های عالم تر، عاقل تر و داناتر را به جامعه خویش تقدیم کنیم. رمز موفقیت آموزش مؤثر نسل جوان امروز، در گرو عشق، حلم، محبت و مدارا نهفته است.

گفتنی است، نشست رؤسای دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و بوستان‌های علم و فناوری سراسر کشور در محل دانشگاه امیر کبیر برگزار شد. در این نشست که با حضور رییس جمهور، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، رؤسای دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و بوستان‌های علم و فناوری سراسر کشور برگزار شد، چند تن از رؤسا در حضور آیت الله رئیسی به بیان مسائل، مشکلات و دیدگاه‌های خود پرداختند.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
آنا
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا