سورنا ستاری: شرکت‌های بزرگ اقتصادی به حوزه دانش‌بنیان ورود کنند

تنها رسانه اختصاصی برخط موتورسیکلت در ایران

معاون علمی رییس جمهور گفت: شرکت‌های بزرگ اقتصادی کشور باید در موضوع دانش بنیان ها ورود کرده و از این بخش حمایت بیشتری داشته باشند.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از ایرنا، سورنا ستاری سه شنبه شب در نشست ستاد نوآوری ،فناوری و اقتصاد دانش بنیان استان یزد، افزود:  در حوزه دانش بنیانها  همه چیز تدریجی و با حرکت مستمر است و با تلاش  همه چیز امکان پذیر است و نباید منتظر غول چراغ جادو باشیم بلکه با تلاش و سخت کوشی و توجه به نخبگان خودمان، هر چیزی امکان پذیر است و باید فرصت بدهیم و در این مبارزه از هیچی به همه چیز  رسیده و خواهیم رسید و نقش شرکت های بزرگ در این حوزه بسیار اثر گذار است.

وی ادامه داد:کارخانه نوآوری مفهومی جدید است که بدون پول دولتی و فقط با بودجه بخش خصوصی اداره می شود و خوشبختانه در یزد این مراکز وجود دارد که مرکز درخشان نیز بعنوان یکی  از نمادهای کارآفرینی یزد، بازسازی و افتتاح شد که باید بعنوان نماد کارآفرینی جدید هم مطرح شود و فاز دوم آن نیز باید ادامه یابد.

معاون علمی رییس جمهور گفت:ارتباط بین شرکت‌های بزرگ و ساختار اقتصاد دانش بنیان هنوز شکل نگرفته و شرکت هایی که در حوزه معدن و نساجی بخش مهمی از اقتصاد استان  و کشور هستند، هنوز در حوزه دانش بنیان ورود نکرده اند و ارتباط متقابل شکل نگرفته است. این مراکز به مواد اولیه و بسیاری از تکنولوژی ها نیاز دارند و این ارتباط باید شکل بگیرد تا شرکت های دانش بنیان این درخواست ها را برآورده کنند.

ستاری ادامه داد:  باید این مهم ،هدف گزاری شود و در قانون جهش تولید نیز سعی کردیم این ساختار ایجاد شود و معافیت ها و مشوق های بسیاری پیش بینی شده تا شرکت ها به سمت دانش بنیان حرکت کنند و یکی از اصول دانش بنیان یعنی ماشین سازی و تولید آن در داخل کشور انجام شود.

وی افزود: بیشترین تعاملات ما در آینده با وزارت اقتصاد، صمت و کشاورزی است و بیشترین موارد قانون جهش تولید نیز در ارتباط با شرکت های دانش بنیان است و ظرفیت های بسیار خوبی پیش بینی شده، البته  آیین نامه های آن نیز تا نیمه شهریور تدوین خواهد شد.

معاون علمی رییس جمهور گفت: مبارزه در این اقتصاد با رقابت ایجاد می شود و افرادی که تا چند سال پیش ، بخش دانش بنیان را مسخره می کردند، امروز به سمت فناورانه حرکت کرده اند و لذا بخش قدیمی اقتصاد اگر خود را به روز نکند، قطعا خواهد باخت و دیگر نمی تواند ادامه دهد و فناوری و اطلاعات علم روز است که باید همه به آن مجهز شوند.

علی خیرالدین معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم نیز در این نشست گفت: استان یزد طبق آماری که از سراسر کشور گرفته شده، در زمینه برگزاری نشست ستاد نوآوری مقام اول کشور را دارد و رویکرد بسیار خوبی در این استان وجود دارد که قابل تقدیر است همچنین شرکت های دانش بنیان نوع سوم هم میتوانند از تسهیلات نوع یک استفاده کنند و خوشبختانه شش پارک علم و فناوری کشور از جمله یزد می توانند شرکت های دانش بنیان را ارزیابی کرده  و تسهیلات را دریافت کنند که شامل واگذاری اراضی و دریافت تسهیلات است و معافیت مالیاتی نیز شامل شرکت هایی است که در پارک علم و فناوری مستقر باشند.

مهران فاطمی استاندار یزد نیز در این نشست گفت: آمادگی کامل داریم هر گونه ظرفیتی را در استان فعال کنیم و از دولت و مجموعه معاونت فناوری در خواست داریم بخشی را که باقی مانده است تمام شود و پروژه هایی که ناتمام مانده به اتمام برسد  همچنین به شهرستانهای کمتر برخوردار هم توجه شده و هر گونه حمایت از این بخشهای فناورانه و دانش بنیان برما واجب است و همه گونه حمایت را داشته و خواهیم داشت.

در این نشست جمعی از نمایندگان تشکل ها و شرکت‌ها فناور و دانش بنیان و همچنین رییس پارک علم و فناوری استان یزد نیز گزارشی از اقدامات انجام شده ارائه کرد و تفاهم نامه هایی نیز بین شرکت های دانش بنیان و برخی از دستگاه های اجرایی استان به امضا رسید.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
ایرنا
برای مشاهده کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا