سرمایه صندوق نوآوری و شکوفایی دو برابر شد

تنها رسانه اختصاصی برخط موتورسیکلت در ایران

معاون نوآوری و توسعه فناوری صندوق نوآوری و شکوفایی کشور گفت: در حال حاضر ۷ هزار شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد و خوشبختانه موجودی و سرمایه صندوق نوآوری و شکوفایی دو برابر شد.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از تسنیم ، دومین جلسه توسعه اقتصاد دانش‌بنیان با حضور رضا قربانی زرین، معاون نوآوری و توسعه فناوری صندوق نوآوری و شکوفایی، معصومه خان‌احمدی مشاور مدیرعامل صندوق نوآوری و شکوفایی، محسن افشارچی استاندار زنجان، علی آذر پیوند رئیس پارک علم و فناوری استان زنجان، مسئولان استانی و روسای شرکت‌های دانش بنیان استان شامگاه سه‌شنبه هفتم تیرماه در سالن پیامبر اعظم (ص) استانداری زنجان برگزار شد.

در این جلسه رضا قربانی‌زرین، معاون نوآوری و توسعه فناوری صندوق نوآوری و شکوفایی کشور اظهار داشت: شرکت دانش‌بنیان از سال 89 شروع و سیر صعودی آن از سال 92 بوده است که در حال حاضر 7 هزار شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد.

وی افزود: 78 شرکت دانش‌بنیان در استان زنجان هستند که با توجه به ظرفیت دانشگاهی و صنعتی استان باید افزایش پیدا کنند.

معاون نوآوری و توسعه فناوری کشور با اشاره به تشکیل صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: در ابتدا سه هزار میلیارد تومان سرمایه اسمی صندوق بود که در حال حاضر با قانون جهش تولید به دو برابر افزایش پیدا کرد.

وی با اشاره به ارائه خدمات به شرکت‌های دانش بنیان افزود: این خدمات در چهار دسته از جمله  تسهیلات، ضمانت‌نامه، سرمایه‌‌‌گذاری، توانمندسازی ارائه می‌شود و تلاش می‌کنیم شرکت های دانش بنیان را تقویت کنیم.

قربانی زرین بیان کرد: از سال 97 به بعد جهش خوبی در صندوق نوآوری رخ داده و به جای اینکه همه شرکت‌ها از تسهیلات صندوق استفاده کنند با بانک تفاهم نامه همکاری امضا شده است و بانک‌ها از بین شرکت‌ها بازاریابی می‌کنند و باید در استان‌ها همکاری بین بانک‌ها و شرکت‌های دانش بنیان به وجود بیاید.

وی گفت: از آذرماه سال 97 تا پایان 1400 صدور هفت هزار و 125 میلیارد تومان ضمانت نامه در قالب سه هزار و 340 فقره  انجام شده و فرآیند صدور ضمانت‌نامه نیز به کمتر از یک هفته کاهش پیدا کرده است.

مدیر معاون نوآوری و توسعه فناوری با بیان توانمندسازی صندوق عنوان کرد: به منظور کمک به توسعه بازار کسب و کار شرکت‌های دانش بنیان، صندوق با پرداخت بلاعوض بخشی از هزینه خدمات تجاری سازی و بهره‌مندی بیشتر شرکت‌های دانش بنیان مستقر در استان‌ها از خدمات توانمندسازی و عدالت در توزیع کشوری این خدمات، از طریق انعقاد و تمدید توافق نامه با 31 پارک علم و فناوری  این کارها را اجرایی کرده است.

وی گفت: در استان زنجان بررسی‌ها حاکی از عدم وجود شتاب دهنده  کارخانه نوآوری و صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه شرکتی CVC در استان است که مسئولان باید تلاش کنند زمینه این‌ها را در استان فراهم کنند.

پایین بودن ضریب نفوذ شرکت‌های دانش‌بنیان در زنجان

قربانی زرین ادامه داد: ضریب نفوذ شرکت‌های دانش بنیان استان 56 درصد است که بسیار پایین است و باید مسئولان استان تلاش خود را برای بالا بردن ضریب نفوذ شرکت‌های دانش بنیان استان انجام دهند.

وی به عملکرد صندوق در استان اشاره کرد و گفت: از 98 شرکت دانش بنیان استان 78 شرکت فعال هستند و 79 فقره قرارداد تسهیلات به مبلغ 2 ‌هزار و 969 میلیارد ریال به33 شرکت دانش بنیان پرداخت شده است.

وی در ادامه گفت: دو فقره قرارداد ضمانت نامه به مبلغ 27 میلیارد ریال به دو شرکت دانش بنیان ارائه شده و 198 فقره پرداخت توانمندسازی به مبلغ 4.8میلیارد ریال به46 شرکت دانش بنیان پرداخت شده است.

در ادامه محسن افشارچی استاندار زنجان گفت: ما با پارک فاوا ارتباط نزدیکی داریم و قرار است دو کار اساسی را پارک فاوا علاوه بر کارهای دیگر انجام دهد و روی آنها متمرکز است که یکی از آنها افزایش هوشمندی گلخانه‌ها است که بر روی آن تاکید داریم.

وی به احداث گلخانه‌ها اشاره کرد و افزود: در حال حاضر یک گلخانه بزرگ صنعتی 40 هکتاری در حال احداث است که تا آخر سال به اتمام خواهد رسید و همچنین شهرک گلخانه‌ای در نیک‌پی در حال ساخت است.

استاندار زنجان بیان کرد: کشاورزی برای ما از لحاظ امنیت غذایی اهمیت فراوانی دارد و یکی از مصادیق بارز بهره‌وری کشاورزی است که برای رشد، بهره‌وری 3.5 درصد در نظر گرفته‌ شده است.

وی عنوان کرد: آب، انرژی و کشاورزی باید مورد توجه قرار گیرد و باید نسبت به آن‌ها حساس بود و کشاورزی باید حداقل منابع را استفاده کرده و حداکثر آورده را داشته باشد.

افشارچی با اشاره به نگاه خاص و ویژه به مسئله شرکت‌های دانش‌بنیان در سال جاری گفت: نگاه به دانش شرکت های دانش بنیان تغییر پیدا کرده و در حال حاضر تبدیل به یکی از مسئله‌های مهم و ضروری کشور شده است.

وی بیان کرد: تمام دستگاه‌های صنایع در استان و یا سایر استان‌ها ساخته کشورهای دیگر است و دانش ساخت آن هم برای کشورهای خارجی است و فقط خروجی و مواد قابل استفاده آن برای مردم ما است.

استاندار زنجان با تاکید بر تولید دانش گفت: اگر بخواهیم دانش تولید کنیم هزینه آن کم  و آورده آن بیشتر است و با توجه به داشتن نیروهای متخصص و آماده سازی زیر ساخت‌ها این کار انجام شود.

وی افزود: متاسفانه یکی از مشکلاتی که با آن مواجه هستیم، خروج نیروهای انسانی متخصص از کشور است و اگر آن‌ها در کشور احساس مفید بودن کنند هیچ وقت این کار را انجام نمی‌دهند. 

افشارچی ابراز داشت: با وجود سه پارک علم و فناوری استان و سه دانشگاه تراز اول که در استان وجود دارد می‌توان از ظرفیت نیروهای انسانی و ظرفیت دانشگاه ها استفاده کافی را ببریم.

وی گفت: سبد صنایع دانش استان متنوع  است و نباید منتظر ماند تا به سراغ شرکت‌ها بیایند و باید از ظرفیت آنها به بهترین نحو استفاده کنیم تا بتوانیم تعداد شرکت های دانش بنیان را در استان افزایش دهیم.

در ادامه علی آذر پیوند رئیس پارک علم و فناوری استان زنجان گفت: طبق رویدادهای مسئله محور، نیازهای استان را از صنایع احصا کرده‌ایم و با بسیاری از صنایع صحبت شده که اگر پارک ایده داشته باشند مورد حمایت صنایع قرار گیرند.

وی افزود: تلاش می‌کنیم برای ایده‌ها، هسته تشکیل شود و یا اگر دانشگاه‌ها راهکاری برای این کار دارد ارائه دهند یا در قالب حمایت از پایان نامه ها وارد عمل شوند.

آذر پیوند به برگزاری نخستین رویداد کشوری تانا در استان اشاره کرد و گفت: این رویداد در 22 تیرماه با حضور روسای پارک‌های کشور در استان زنجان برگزار خواهد شد.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
تسنیم
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا