علی خیرالدین: گرنت فناوری به سامانه نان وصل می‌شود

معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم با اشاره به آغاز فعالیت سامانه نظام ایده‌ها و نیازها (نان) گفت: تلاش می‌کنیم که صندوقی برای این سامانه به منظور حمایت‌های مالی از ایده‌ها و نیازها ایجاد کنیم. در همین راستا، گرنت فناوری به سامانه نان وصل می‌شود تا برای رفع نیازها هزینه شود.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از ایسنا، دکتر علی خیرالدین در جلسه بررسی پیشرفت عملکرد سامانه نظام ایده‌ها و نیازها (نان) که به منظور پیشبرد اهداف سامانه ملی نان در مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) برگزار شد، با اشاره به اینکه این سامانه از ابزارهای قدرتمند جهت ایجاد نظام ملی نوآوری مبتنی بر ایجاد ارتباط مستقیم بین نیازهای جامعه، صنایع خصوصی دولتی و پژوهشگران، شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق، پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد است، تصریح کرد: باید شرح وظایف و ساختار عملکردی سامانه مشخص شود تا بدون هیچ گونه خللی بتواند به جامعه خدمت‌رسانی کند.

وی ادامه داد: متقاضیان با مراجعه به این سامانه می‌توانند نیازهای ثبت شده را مشاهده کنند یا ایده خود را برای یک نیاز ثبت کنند. این پروسه منجر به انعقاد قرارداد و برطرف شدن نیاز می‌شود. علاوه بر کاربردی شدن تحقیقات، مراکز علمی می‌توانند احساس مشارکت تمام آحاد کشور را برانگیزند و طوفان فکری ملی در ساختن ایرانی آباد و توسعه‌یافته ایجاد کنند. 

معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم توضیح داد: n-index از موارد مهمی دیگری است که در این سامانه پیگیری می‌شود. همچنین، زیرساخت نرم افزاری و نحوه عملکرد فرایند سامانه نان نیز در مجموعه ISC به سرانجام خواهد رساند. سامانه نظام ایده‌ها و نیازها (نان) https://nan.ac، آغاز به کارکرده است. تلاش می‌کنیم که صندوقی برای این سامانه به منظور حمایت‌های مالی از ایده‌ها و نیازها ایجاد کنیم. در همین راستا، گرنت فناوری به سامانه نان وصل می‌شود تا برای رفع نیازها هزینه شود. 

گزارش‌ها به هیات دولت ارسال می‌شود

دکتر محمدجواد دهقانی، رئیس مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری نیز در این جلسه گفت: از تلاش‌های مجموعه مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری، وزارت علوم و کارگروه‌های مشاوره‌ای برای تدوین سیاست‌گذاری، اجرا و پیاده‌سازی سامانه و تهیه فرآیندها و شیوه‌نامه‌ها قدردانی می‌کنم. همچنین  پیگیری‌های مستمر وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رونمایی از نسخه آزمایشی این سامانه در اردیبشهت ۱۴۰۱ را مهمترین مشوق تیم اجرایی می‌دانم.

وی با بیان اینکه گزارش‌های فعالیت سامانه نان پس از اینکه نیازها و ایده‌ها در آن ثبت شد و به امضای دو طرف قرارداد رسید و از سوی وزارت علوم اعلام شد، اظهار کرد: گزارش عملکرد این سامانه هر ۶ ماه به هیئت دولت ارسال می‌شود. دانشگاه‌ها و سازمان‌هایی که فعالیت بیشتری داشته‌اند، مشخص می‌شوند. تعریف نیازها، واگذاری و تخصیص پروژه‌ها و گرنت‌ها به مشارکت در ارائه ایده جهت رفع نیازهای ثبت شده را باید مهمترین ویژگی سامانه شفافیت دانست. 

به نقل از روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری، سامانه نظام ایده‌ها و نیازها (نان) زمینه‌ای برای ارتباط نیازهای مختلف با تحقیقات و مراکز تحقیقاتی کشور است. متخصصان می‌توانند نیازهای خود را در حوزه‌ها و سطوح مختلف اجتماعی و صنعتی در این سامانه ثبت کنند. همچنین مشوق‌های علمی برای مراکز دانشگاهی فعال در سامانه در نظر گرفته شده است.  چشم انداز نهایی این سامانه از سه مرحله تشکیل شده: ۱. ارائه ایده و نیاز ۲. محصول ۳. اشتغال دانش‌بنیان. مراحل ثبت ایده در سامانه «نان» شامل انتخاب نیاز، ثبت اطلاعات، تأیید اطلاعات و صدور گواهی است.

در این جلسه همه حاضرین نقطه نظرات خود را درباره نحوه فرایند دریافت، ثبت و نهایی شدن نیازهای ثبت شده در این سامانه تا انعقاد قرارداد به منظور حل مشکلات کشور ارائه کردند و به بحث و تبادل نظر پرداخته و تصمیمات مهمی جهت ادامه کار گرفتند. 

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
ایسنا
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا