محمدصادق خیاطیان: نهاد کتابخانه‌های عمومی زمینه‌ساز پیشرفت اقتصاد دانش‌بنیان است

تنها رسانه اختصاصی برخط موتورسیکلت در ایران

مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری گفت:نهاد کتابخانه‌های عمومی نقش مهمی در حوزه دانش بنیان و زمینه‌سازی برای اقتصاد دانش بنیان دارند. 

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از ایرنا، محمدصادق خیاطیان روز سه‌شنبه در آیین افتتاحیه همایش بین المللی طراحی و توسعه خدمات کتابخانه های عمومی؛ ایده‌ها، الگوها و تجربه‌ها در شهر شیراز اظهار کرد: رکن اصلی اقتصاد دانش بنیان نیروی انسانی توانمند،با دانش و صاحب نوآوری است که نهاد کتابخانه‌ها چه به صورت پلتفرمی و ساختاری و چه از نظر نیروی انسانی می‌تواند نقش بسزایی در این زمینه داشته باشد.

رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهور تولید ثروت از دانش را به عنوان تعریف کلی برای دانش‌بنیان عنوان کرد و ادامه داد: نهاد کتابخانه‌های عمومی نقش مهمی در حوزه دانش بنیان و زمینه‌سازی برای اقتصاد دانش بنیان دارند. 

وی گفت: کتاب زیربنای تمدن بشری است و اگر این جمله را مبنا قرار بدهیم می‌توانیم به جایگاه کتاب و اهمیت کتاب پی ببریم و در دوران علم، تعقل، فرهنگ و تکنولوژی، اهمیت و جایگاه کتاب بیش از گذشته درک کنیم.

خیاطیان افزود: اهمیت و جایگاه کتاب بر کسی پوشیده نیست و علی رغم تمام پیشرفت‌های بشری در عرصه تکنولوژی و اطلاع رسانی و اشاعه علم و دانش به نظر می‌رسد که کتاب همچنان از جایگاه والایی بهره می‌برد.

وی گفت: هرچند که نوآوری را باید در اشاعه علمی ترویج کرد و بسط داد اما اهمیت کتاب و نسخ مکتوب همچنان جایگاه ویژه‌ای دارند و نمی‌توان این جایگاه را خدشه‌دار کرد.

او ادامه داد: کتاب وسیله و ابزار خوب و ارزشمندی برای انتقال دانش و گسترش بینش‌ها و ارائه مفاهیم است. 

خیاطیان بیان کرد: بسیاری از جامعه‌شناسان معتقدند که اقوام و مللی که با مطالعه مأنوس بوده‌اند و کتاب و کتابخوانی برای آنها اولویت داشته است توانسته‌اند فرهنگی ماندگارتر و پویاتر از خود به جای بگذارند.

وی به نقش نهاد کتابخانه‌های عمومی اشاره کرد و گفت: جایگاه نهاد کتابخانه‌های عمومی نیز به عنوان پیشران عرصه اشاعه علم و ترویج علم دارد و از پیشینه طولانی در کشور بهره می‌برد بر کسی پوشیده نیست.

خیاطیان افزود: کشور ایران همواره در عرصه اشاعه و تولید دانش پیشتاز بوده است و امروز شاهد هستیم که نهاد کتابخانه‌های عمومی در ترویج و توسعه علمی نقش بسزایی داشته است.

وی گفت: بسیاری از نوآوری‌هایی که امروز در عرصه اشاعه علم و ترویج کتاب و کتابخوانی نیاز داریم از دل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بیرون می‌آید. 

خیاطیان به ضرورت بهره‌گیری از ابزارهای جدید و نوآوری در عرصه کتاب و کتابخوانی گفت: بایستی از نوآوری، جذب نخبگان و برگزاری رویدادها و استفاده از شبکه‌های نخبگانی در تولید محتوا، توزیع و ترویج کتاب و کتابخوانی بهره ببریم و مسیر توسعه کتاب و کتابخوانی را دنبال کنیم.

وی بیان داشت: اگرچه نرم‌افزارها، سخت‌افزارها و تکنولوژی‌ها می‌توانند در مسیر توسعه کتاب و کتابخوانی نقش مهمی ایفا کنند اما نباید از نیروی انسانی صاحب تجربه و فعال این حوزه غفلت کرد.

خیاطیان بر لزوم استفاده از نیروهای مجرب، متخصص و با انگیزه در حوزه کتاب و کتابخوانی تأکید کرد و گفت: فرد کتابدار و فردی که در معرض مخاطبین برای ترویج کتاب و کتابخوانی قرار می‌گیرد از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. 

وی توانمندسازی نیروهای فعال در حوزه کتابخوانی را ضروری دانست و گفت:برگزاری این همایش نقش کلیدی در ترویج و اشاعه علم دارد. 

رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهور گفت: از ابزارهای جدید غافل نشویم. اگر موضوع کتاب را یک امر اجتماعی بدانیم و برطرف کردن نیاز اجتماعی را  وظیفه حاکمیتی و مردمی قلمداد کنیم، قطعا ابزارهای نوآوری پاسخگوی مناسبی برای رفع نیازهای کشور هستند.

وی ادامه داد: ذات و فطرت مردم این است که به کتابخوانی علاقه دارند اما برای جذب آنها به کتابخوانی باید زمینه‌ها فراهم شود ابزارهای جدید به کار گرفته شود. 

خیاطیان عنوان کرد: در تولید محتوای کتاب برای کودک و استفاده از ابزارهای جدید برای ترویج و تشویق کودکان به کتابخوانی عقب هستیم.

رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهور گفتمان دولت سیزدهم گفتمانی مردمی است، اعلام کرد: با استفاده از شبکه نخبگانی در دانشگاه‌ها و استفاده از ظرفیت مردم و خیرین می‌توانیم مسیر ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی را با شتاب بیشتری پیش ببریم.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، این همایش که تا روز چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت در ادامه رویکرد نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و توجه به حوزه پژوهش در برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات   برای مشارکت کتابداران، سیاستگذارن در طرح موضوع «طراحی خدمت» با همکاری انجمن علمی ارتقای کتابخانه‌های عمومی ایران و انجمن جامعه‌شناسی ایران برگزار شده است.

آیین افتتاحیه این مراسم با حضور دکتر محمد صادق خیاطیان؛ رییس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری و محمدهادی ایمانیه استاندار فارس و دکتر ناریش آگرول رییس انجمن بین‌المللی علوم و فناوری اطلاعات و با ابارالیسون رییس ایفلا و اساتید علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه های کشور برگزار شد.

برگزاری هفت کارگاه  آموزشی از دیگر برنامه‌های این همایش است. 

آیین اختتامیه این همایش نیز با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار خواهد شد.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
ایرنا
برای مشاهده کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا