پروژه‌های فناورانه با ازبکستان در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق تجاری‌سازی خواهد شد

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری معاونت علمی با وزارت توسعه نوآوری ازبکستان، گفت: پیرو این تفاهم‌نامه پروژه‌های فناورانه مشترک با ازبکستان در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق تجاری‌سازی می‌شود.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از ایسنا، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و ابراهیم عبدالرحمان‌اف وزیر توسعه نوآوری ازبکستان پنجشنبه این تفاهم نامه همکاری‌ را به منظور تعامل‌های دانشی، فناورانه و نوآورانه دو کشور امضا و درباره محورهای مشترک همکاری‌های فناورانه و نوآورانه، گفت‌وگو کردند.

ستاری با بیان این‌که تلاش کردیم در سفر وزیر توسعه نوآوری ازبکستان، مدل‌های همکاری فناورانه و ظرفیت‌های بالقوه در نوآوری را با هدف تعریف پروژه‌های مشترک، ارائه کنیم، ادامه داد: شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق دو طرف، محور تعریف همکاری‌های مشترک هستند و در قالب، پژوهش های فناورانه آماده تعامل هستیم، اما نباید فراموش کنیم که تولید محصول دانش‌بنیان، توسعه فناوری و تجاری‌سازی پژوهش، کار شرکت‌ها است و دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها وظیفه ایجاد زمینه تربیت و بلوغ نیروی انسانی را بر عهده دارند. 

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری،  با اشاره به ۶۵۰۰ شرکت دانش بنیان و ۱۵۰۰ شرکت خلاقی که وظیفه دارند فناوری را به ازبکستان انتقال دهند، ادامه داد: آماده هستیم تا از این فرآیند حمایت کنیم، اما لازمه آن این است که شرکت‌های متناظر در ازبکستان این بستر را برای همکاری داشته باشند.

وی درباره زمینه‌های تعامل‌ها و ارتباطات علمی  و فناورانه مشترک، گفت: نمونه‌های موفقی از این تعامل را با سایر کشورها تجربه کرده‌ایم. این همکاری از طریق حمایت مالی مشترک دو کشور از پروژه‌های پژوهشی و فناورانه مشترک دو کشور رخ می‌داد و یکی از زیربناهای اصلی همکاری‌های مشترک همکاری علمی و فناورانه کشورها قرار گرفته است. آماده هستیم تا در تمامی محورهای مشترک با یکدیگر همکاری کنیم و در قالب یک کمیته، از توسعه طرح‌های فناورانه حمایت کنیم.

از ظرفیت‌ها و تجربیات ایران در فناوری‌ها استفاده می‌کنیم

عبدالرحمان‌اف، وزیر توسعه نوآوری ازبکستان نیز در این مراسم، ظرفیت‌های ایران در حوزه های زیست‌فناوری، کشاورزی و گیاهان دارویی و آب را پیشرو و کمک کننده به ازبکستان دانست و گفت: این فناوری‌ها می‌تواند به حل مشکلات زیست محیطی و معضلات آب در ازبکستان به ویژه دریاچه آرال کمک کند.

عبدالرحمان‌اف بیان کرد: این امکان وجود دارد که دانشجویان و متخصصان با یکدیگر همکاری کنند و تجربه هایشان را در زیست‌فناوری، دارو، کشاورزی و آب با یکدیگر در میان بگذارند. با دیدن تجربیات موفق ایران در نمایشگاه فناوری های ایران ساخت، انتقال فناوری شرکت‌ها و مراکز پژوهشی به ازبکستان را آغاز خواهیم کرد. 

وی با بیان این‌که شرایط برای انتقال فناوری از ایران به ازبکستان فراهم است، ادامه داد: فناوری‌های مدیریت کیفیت، نمک زدایی و سایر فناوری ها می‌تواند به صورت پایلوت در منطقه آرال پیاده شود، همچنین از پیاده سازی این طرح های فناورانه حمایت می کنیم.

وزیر توسعه نوآوری ازبکستان همچنین از معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران برای حضور در رویداد فناورانه ازبکستان و نمایش دستاورد شرکت‌های دانش بنیان ایرانی در هفته نوآوری ازبکستان دعوت کرد. 

وی از همکاری با سازمان حفاظت محیط زیست، جهاد کشاورزی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حوزه های گوناگون گفت و اعلام کرد: با پارک فناوری پردیس توافق شد تا از پروژه‌های استارت‌آپی مشترک با حجم مالی ۲میلیون دلار حمایت شود.

آغاز فصلی چنو در همکاری‌های فناورانه

هدف از این تفاهم نامه تقویت همکاری بین طرفین در زمینه فعالیت‌های فناورانه، نوآوری در زمینه‌های مشترک و مورد نیاز دو کشور است. 

فناوری، نوآوری و فناوری‌های نرم و صنایع خلاق، همکاری در حوزه‌هایی چون زیست‌فناوری، فناوری اطلاعات و ارتباطات، فناوری نانو، کشاورزی، سلول‌های بنیادی و آب، برخی از محورهای این تفاهم نامه همکاری است. 

انجام پروژه‌های تحقیق و توسعه مشترک در زمینه نوآوری و علوم کاربردی، حمایت و تسهیل جابجایی کارشناسان ایرانی و ازبکستانی، سازمان‌دهی کارگاه‌ها و کنفرانس‌های تخصصی در فناوری‌های مختلف، تشویق و تسهیل فعالیت شرکت های مبتنی بر فناوری برای توسعه محصول از سایر محورهای تفاهم نامه همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت توسعه نوآوری ازبکستان است.

به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، با امضای این تفاهم‌نامه، زمینه ایجاد مراکز فناوری و نوآوری دو کشور، اجرای طرح‌های مشترک و فناورانه دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی، شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق دو کشور، حضور فعالان فناور طرفین در رویدادهای حوزه علم، فناوری و نوآوری از جمله «نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران‌ساخت»، «ایران اینوتکس» و ازبکستان اینوویک فراهم می‌شود. 

اجرای دوره های کوتاه مدت برای محققان جوان، دانشمندان، شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق در زمینه نوآوری‌ها، فناوری‌ها و محصولات نوآورانه در دستور کار همکاری‌های دوجانبه به شمار می‌رود که برای اجرای این تفاهم‌نامه، کمیته مشترک علم، فناوری و نوآوری ایجاد می‌شود که متشکل از نمایندگانی از طرفین خواهد بود.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
ایسنا
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا