تاثیر اقتصادی جنگ روسیه و اوکراین بر ایران چیست؟/آیا ایران از تمرکز سیاست خارجی آمریکا خارج شد؟

صادرات گاز بر اساس قراردادهای بلندمدت است و کشورهای بزرگ صادرکننده گاز قطر، استرالیا و آمریکا گاز موجود خود را بر اساس قراردادهای بلندمدت پیش‌فروش کرده‌اند و گازی وجود ندارد.

به گزارش کارآفرینی پرس، محمدحسین ادیب تحلیل‌گر اقتصادی در کانال تلگرامی خود نوشت: مدودف رئیس‌جمهور سابق روسیه در ئوتیتی نوشت: «اولاف شولتز، صدراعظم آلمان دستور داد تا مجوز خط لوله نورد استریم 2 متوقف شود. خب؛ به جهان جدیدی که در آن اروپایی‌ها به‌زودی مجبورند برای هزار مترمکعب گاز 2000 یورو بپردازند، خوش آمدید.»

ایران روزانه ۷۰۰ میلیون مترمکعب از پارس‌ جنوبی، ۲۵۲ میلیون مترمکعب از دیگر میدان‌ها و ۷۰ میلیون مترمکعب از بخش گازهای همراه با نفت تولید می‌‌کند.

ایران به سادگی می‌تواند کمبود گاز جهان را جبران کند. ایران جدیدی با ورود به بازار گاز نه که ممکن، که در راه است. (تو را به هیچ اتفاق بهتری نخواهم داد).

روسیه ۵٧٠ میلیارد دلار ذخائر ارزی در خارج دارد و معادل ۴٨٠ میلیارد دلار نیز بدهی خارجی، یعنی روسیه فقط ٩٠ میلیارد دلار بیش از بدهی‌اش در خارج، پول دارد.

٨٠ درصد پس‌انداز خارجی روسیه در بانک‌های انگلیس و آمریکا نگهداری می‌شد که دیروز آمریکا و انگلیس آن را مسدود کردند‌‌، ٨٠ درصد ۵٧٠ میلیارد دلار دیروز مسدود شد.

آیا بدهی خارجی روسیه از محل ذخائر ارزی‌اش پرداخت خواهد شد؟ یعنی بدهی‌اش را از محل دارایی‌اش در خارج تسویه خواهند کرد؟ 

ابدا چنین نیست و ماهیت تحریم‌های بانکی تا کنون اینگونه نبوده است. روسیه دارایی‌اش مسدود شد و بدهی‌اش را باید کار کند و پرداخت کند و این دو هیچ ارتباطی با هم ندارد.

احتمالا تحریم روسیه ١۵ سال دوام خواهد داشت و در این ١۵ سال روسیه باید کار کند و بدهی ۴٧٠ میلیارد دلاری را پرداخت کند و پول اش در بانک‌های آمریکا و انگلیس هم تا ١۵ سال دیگر صرف حل مشکلات آمریکا و انگلیس می‌شود.

چرا سوئیفت را برای روسیه مسدود نکردند؟ اگر سوئیف مسدود می‌شد روسیه امکان پرداخت بدهی خارجی عظیم‌اش را نداشت و تحریم روسیه به بحران بانکی در غرب منجر می‌شد، بستن سوئیفت به معنای بستن راه وصول طلب از روسیه بود که این مجازات بانک‌های غربی بود تا تحریم روسیه.

تمرکز سیاست خارجی آمریکا با بحران اوکراین بر روسیه خواهد بود و در آینده بر چین، ایران از تمرکز سیاست خارجی آمریکا خارج شد، خارج شدن ایران از تمرکز سیاست خارجی آمریکا به معنای کاهش ریسک های ژئوپلیتیک برای ایران است، کاهش ریسک‌های ژئوپلیتیک به کاهش انتظارات تورمی در ایران منجر می‌شود.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
کانال تلگرامی محمدحسین ادیب
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا