معافیت مالیاتی کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا/ سال آینده مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده خواهند بود

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱، گفت: به منظور حمایت از تولید و کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا و اصناف تا مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان این قشر از پرداخت مالیات معاف شوند.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از ایرنا، «رحیم زارع»‌ در توضیح نشست روز چهارشنبه کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ مجلس شورای اسلامی به خبرنگاران گفت: در جلسه امروز نمایندگان در جریان بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه سال آینده در موافقت با پیشنهاد کمیسیون فرهنگی، وزارت صنعت، معدن و تجارت را مکلف کردند که از طریق شرکت‌های خودروسازی ایران خودرو و سایپا از محل تولید محصولات ملی خود نسبت به فروش خودرو به جانبازان بالای ۲۵ درصد دارای محدودیت های جسمی و حرکتی و جانبازان ۵۰ تا ۷۰ درصد و فرزندان شهدا با معرفی بنیاد شهید و امور ایثارگران با تقسیط ۵ ساله و کارمزد ۴ درصد اقدام کند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ افزود: بر اساس مصوبه کمیسیون، وزارت نیرو مکلف شد، به منظور کاهش هدررفت آب در شبکه‌های توزیع و خطوط انتقال آب شرب از طریق نشت یابی و رفع نشت و همچنین رفع انشعابات غیرمجاز با استفاده از ساز و کار متقابل با مشارکت بخش غیردولتی، منابع آبی اعم از آب یا پسآب معادل صرفه‌جویی شده از طریق اصلاح شبکه‌های توزیع را در اختیار سرمایه‌گذار و در محل مصرف جهت استفاده در مصارف صنعت اختصاص دهد.

زارع یادآور شد:به منظور حمایت از تولید و کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا و اصناف تا مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان این قشر از پرداخت مالیات معاف شوند. سهم پرداخت مالیات آنها نسبت به مالیات‌های مستقیم که ۲۵ درصد است،‌ ۵ درصد کمتر شده و ۲۰ درصد محاسبه می‌شود.

وی افزود:‌ اعضای کمیسیون تلفیق مصوب کردند که صادرکنندگانی که از پرداخت مالیاتی معاف هستند، معافیت آنها منوط به بازگشت ارز ناشی از صادرات انجام شود. همچنین کمیسیون تلفیق مصوب کرد که در سال ۱۴۰۱ مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی مشابه سرزمین اصلی مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده خواهندبود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ ادامه داد: مددجویان کمیته امداد خمینی(ره)‌ و بهزیستی از پرداخت هزینه‌های صدور پروانه‌های ساختمانی، هزینه دهیاری و شهرداری، و هزینه انشعاب آب، برق، گاز، فاضلاب برای واحدهای مسکونی اختصاص یافته بر اساس الگوی مصرف، فقط برای یک بار معاف می‌شوند.

زارع اضافه کرد: کمیسیون تلفیق مصوب کرد مبلغ ۳ هزار میلیارد تومان از منابع حاصل از واردات خودرو در اختیار صندوق بیمه اجتماعی و روستاییان و عشایر قرار گرفته تا نسبت به بیمه شدن یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از افرادی که در روستاها و عشایر بیمه نیستند، اقدام شود.

نماینده مردم آباده در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: کمیسیون تلفیق مصوب کرد که یک درصد از عوارض سیگار به کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی با نسبت سهم هر کدام ۵۰ درصد تخصیص یابد. همچنین مبلغ ۵ هزار میلیارد تومان بابت سود تسهیلات مسکن در اختیار صندوق ملی مسکن قرار گرفت و مبلغ ۵ هزار میلیارد تومان نیز در اختیار وزارت ورزش و جوانان برای احداث و تکمیل پروژه‌های نیمه تمام ورزشی با اولویت شهرستان‌ها و روستاهای کم برخوردار قرار گرفت.

وی افزود: کمیسیون مصوب کرد که مبلغ هزار میلیارد تومان برای تولید دانش بنیان به معاونت علمی ریاست جمهوری پرداخت شود و مبلغ هزار میلیارد تومان برای ساخت خوابگاه‌های متاهلی در اختیار وزارتخانه‌های علوم،‌ تحقیقات وفناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار خواهد گرفت.

زارع یادآور شد: دراین نشست مصوب شد مبلغ هزار میلیاردتومان برای اتمام سالن‌های ورزشی نیمه تمام در اختیار بسیج قرار گرفته و  باقیمانده آن در اختیار وزارتخانه‌های بهداشت برای خرید و تجهیز اورژانس و خانه‌های بهداشت  و همچنین وزارت آموزش و پرورش به میزان هر کدام ۵۰ درصد قرار بگیرد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ مجلس شورای اسلامی ادامه داد:‌کمیسیون تلفیق بودجه در این نشست وزارت صنعت، معدن و تجارت را مکلف کرد تا نسبت به واگذاری مجوزهای معادن تعطیل در اختیار خود در قالب شرکت‌های سهامی عام طرح از طریق بازار سرمایه اقدام کند.  همچنین وزارت صنعت چهار ماه پس از اجرای این قانون مجوز کلیه معادن تعطیل که بیش از یکسال از تعطیلی آن‌ها می‌گذرد به صورت خودکار لغو می شود و گزارش آن باید حداکثر تا ۶ ماه به کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ارائه کند. آیین نامه اجرایی این بند نیز ظرف یک ماه با پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت و تایید شورای عالی بورس باید تدوین و اجرایی شود.

این نماینده مجلس یادآور شد: به موجب موافقت نمایندگان با الحاق جزء ۵ به بند (ق) تبصره ۶، حداکثر فرصت رفع تعهد ارزی کالاها و تجهیزات مورد استفاده در پروژه های خدمات فنی و مهندسی یک سال پس از دریافت صورت وضعیت تایید شده، توسط سازمان توسعه تجارت است.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
ایرنا
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا