طرح پيشنهادى وزارت صمت براى تقويت نقش آفرينى شركت هاى دانش بنيان و خلاق

تنها رسانه اختصاصی برخط موتورسیکلت در ایران

دولت با طرح پیشنهادی وزارت صمت برای نوسازی و بازسازی صنایع کشور موافقت کرد تا زمینه نقش‌آفرینی شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق تقویت شود.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از آنا، هیئت وزیران با هدف کاهش مصرف و شدت انرژی و آلایندگی، افزایش بازدهی و ارتقای کیفیت تولیدات داخلی و رقابت‌پذیری آن‌ها، با طرح پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و تجارت با عنوان «طرح نوسازی و بازسازی صنایع کشور» موافقت کرده است.

این طرح صرفاً محدود به تغییر فناوری یا ماشین آلات نیست و همزمان اقداماتی از جمله اصلاح ساختار مالی و مدیریتی، نیروی انسانی، سرمایه و … را نیز شامل می‌شود.

کاهش قیمت تمام شده محصولات تولیدی و افزایش رقابت‌پذیری واحدهای تولیدی، نوسازی خط تولید و ارتقای فناوری واحدها به منظور تداوم حضور در بازار، افزایش راندمان، کاهش ضایعات، تکمیل خطوط و استفاده حداکثری از ظرفیت های تولید و افزایش بهره‌وری، از دیگر اهداف طرح یادشده است.

واحدهای تولیدی دارای مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت، صنوف تولیدی دارای مجوز، براساس قانون نظام صنفی و واحدهای صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی دارای مجوز از وزارت جهاد کشاورزی، با اولویت بخش‌های خصوصی و تعاونی در کلیه موارد، دامنه شمول این طرح را تشکیل می‌دهد.

شکل‌گیری کارگروهی با حضور معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

بر اساس این مصوبه، برای تعیین زمانبندی تحقق اهداف قانون برنامه ششم توسعه کشور در بخش نوسازی و بازسازی صنایع، تعیین اولویت‌های رشته‌ای بر اساس قانون برنامه ششم توسعه کشور، تعیین سهم بنگاه‌های مختلف (کوچک، متوسط و بزرگ) در طرح و تدوین فرآیندها، دستورالعمل‌های اجرایی، بررسی و رفع موانع اجرایی و نظارت بر حسن اجرای طرح، توسط کارگروهی تخصصی دنبال خواهد شد.

این کارگروه با حضور نمایندگان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت(رئیس کارگروه)، جهاد کشاورزی، ارتباطات و فناوری اطلاعات و علوم، تحقیقات و فناوری، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، سازمان برنامه و بودجه کشور، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان ملی استاندارد ایران و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در سطح معاون دستگاه تشکیل می‌شود. همچنین مصوبات کارگروه با تأیید و امضای وزیر صنعت، معدن و تجارت ابلاغ خواهد شد.

پس از اطلاع رسانی لازم و دریافت درخواست متقاضیان در سامانه مربوط وزارت صنعت، معدن و تجارت، واحدهای تابعه استانی، براساس قوانین و مقررات مربوط و مصوبات کارگروه یاد شده، نسبت به بررسی درخواست‌ها اقدام و واحدهای واجد شرایط دریافت تسهیلات بازسازی و نوسازی را به بانک‌های عامل معرفی خواهد کرد.

از دیگر محورهای نشست امروز هیئت دولت، نظارت بر حسن اجرای این مصوبه بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت بود و این وزارتخانه موظف شد گزارش عملکرد طرح در دوره اجرای برنامه ششم توسعه کشور را به صورت سالانه به سازمان برنامه و بودجه کشور ارائه دهد.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
آنا
برای مشاهده کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا