تشریح مؤلفه‌هایی برای پیشبرد اهداف دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی

معاون آموزش‌های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی نور گفت: آموزش مهارت در دوره‌های متوسطه و حتی ابتدایی می‌تواند برای پیشبرد اهداف دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی کارساز باشد.دانشکده مهارت و کارآفرینی واحد نور دارای ۲۵۰ دانشجوی فعال است.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از آنا، دوازدهم بهمن ۹۹ با صدور بخشنامه‌ای، نظام‌نامه «نظام آموزش فنی، حرفه‌ای و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی» که به تصویب شورای گسترش دانشگاه رسیده بود، ابلاغ شد و بر اساس آن، آموزش‌های فنی، حرفه‌ای و مهارتی در دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس رویکردهای «تدوین استانداردهای آموزشی مبتنی بر شایستگی‌های حرفه‌ای»، «برنامه‌ریزی گسترش انواع آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و مهارتی بر اساس تقاضای بازار کار»، «توسعه رشته‌ها در قالب خوشه‌های حرفه‌ای، متناسب با آمایش ملی و استانی»، «گنجاندن پرورش روحیه کارآفرینی در تمامی شئون برنامه‌های آموزش» و «آموزش توأمان نظری و عملی برای افزایش توانایی سرمایه انسانی» برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود.

خرداد ۱۴۰۰ «آیین‌نامه نحوه تأسیس و اداره امور دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی» به رؤسای استانی و واحدهای ویژه دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ و تأکید شد؛ این آیین‌نامه که به‌تفصیل در اختیار واحدهای دانشگاهی قرار گرفته، شامل مواردی از جمله مقدمه و تعاریف، تأسیس دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی، اداره امور دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی، آموزش‌های کوتاه مدت و… است.

واحدهای دانشگاهی براساس بندهای این آیین‌نامه و بنا به مقتضیات سند مأموریت و آمایش، برنامه‌ریزی و کارآفرینی دانشگاه و شرایط ناحیه‌ای با تأمین امکانات می‌توانند دانشکده مهارت و کارآفرینی تأسیس کنند. در این راستا طبق مصوبه شورای دانشگاه آزاد اسلامی، دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی در واحدهای دانشگاهی راه‌اندازی می‌شوند و آموزشکده‌های فنی‌حرفه‌ای سما در این دانشکده ادغام و وظایف جدیدی برعهده می‌گیرند.

با توجه به نقش مهم مهارت در اشتغال فارغ‌التحصیلان و اقدام دانشگاه آزاد اسلامی در ایجاد دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی و آغاز ادغام آموزشکده‌ها طبق بخشنامه از شهریور ۱۴۰۰ با مسئولان دانشگاه و معاونان آموزش‌های عمومی و مهارتی واحدهای دانشگاهی گفت‌وگو یی انجام شد که در این شماره از پرونده «دانشجو، مهارت، اشتغال» گفت‌وگو با جهانفر خالقی‌نیا معاون آموزش‌های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نور را می‌خوانیم.

خالقی‌نیا با تشریح بایدها و نبایدهای حوزه مهارت، کارآفرینی و اشتغال سما اظهار کرد: اگر برنامه‌ای به‌صورت منسجم از طرف سازمان برای همه مدارس سما در نظر گرفته شود، آموزش مهارت در دوره‌های متوسطه و حتی در مقاطع ابتدایی می‌تواند برای پیشبرد اهداف دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی و در کل برای کشور بسیار کارساز باشد.

وی عنوان کرد: با توجه به نیاز کشور به افراد ماهر و متخصص و نیاز به اشتغال‌زایی، ایده بازنگری در ساختارهای قبلی نظام مهارت‌آموزی دانشگاه آزاد اسلامی (ادغام آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای) و تولد دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی بسیار عالی و مناسب بوده است.

دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت بنا بر نیاز و ضرورت هر استان، منطقه و ناحیه به‌صورت سه‌ماهه و ۶ماهه تعریف می‌شود.

معاون آموزش‌های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نور درباره پروژه ادغام آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای گفت: در این واحد دانشگاهی طبق آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌های سازمان در این راستا اقدام شده و ادغام صورت پذیرفته و اکنون در دانشکده مهارت و کارآفرینی واحد نور، حدود ۲۵۰ دانشجوی فعال مشغول به تحصیل هستند.

خالقی‌نیا چالش‌های طرح ادغام آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای را برشمرد و بیان کرد: از آنجا که پرورش افراد ماهر به‌ویژه در رشته‌های فنی، نیاز به آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های مجهز دارد، تأمین منابع مالی از دغدغه‌های اکثر معاونان آموزش‌های عمومی و مهارتی است و در صورت تجهیزنشدن، دستاوردهای باکیفیتی که مدنظر سازمان است، حاصل نخواهد شد.

وی مطرح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی واحد نور دارای یک مدرسه در مقطع ابتدایی دخترانه با حدود ۲۶۰ دانش‌آموز، یک مدرسه در مقطع متوسطه اول با حدود ۸۵ دانش‌آموز و یک هنرستان پسرانه با حدود ۴۵ دانش‌آموز بوده و دانشکده مهارت و کارآفرینی آن دارای ۲۵۰ دانشجوی فعال است.

اهداف مهم نظام‌نامه نظام آموزش فنی، حرفه‌ای و مهارتی

معاون آموزش‌های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نور اهداف مهم نظام‌نامه نظام آموزش فنی، حرفه‌ای و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی را آموزش نیروی انسانی ماهر، متخصص و کارآمد، ایجاد فضا و امکانات لازم برای توسعه کسب‌وکار و کارآفرینی بوده و آموزش همزمان نظری و مهارت‌های تخصصی عنوان کرد و ادامه داد: با توجه به وجود امکانات خوب و مناسب در مراکز فنی و حرفه‌ای شهرستان نور، صحبت‌های اولیه برای انعقاد تفاهم‌نامه در حوزه مهارت و کارآفرینی با این مراکز انجام شده و آنها هم استقبال کرده‌اند.

خالقی‌نیا تشریح کرد: دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت دوره‌هایی بوده که بنا بر نیاز و ضرورت هر استان، منطقه و ناحیه، به‌صورت سه ماهه و ۶ ماهه تعریف می‌شود و افراد دارای حداقل مدرک دیپلم می‌توانند در این دوره‌ها شرکت کنند و در پایان دوره برای شرکت‌کنندگان گواهینامه صادر خواهد شد. در واحد نور برای چند دوره صحبت‌هایی صورت گرفته؛ اما اقدام عملی انجام نشده است.

وی مطرح کرد: با توجه به اینکه دغدغه بسیاری از دانشجویانی که وارد دانشگاه‌ها، دانشکده مهارت و کارآفرینی می‌شوند، دستیابی به شغل مناسب بوده و دغدغه بسیاری از کارآفرینان یا افرادی که ایده کارآفرینی دارند، تأمین منابع مالی مربوط به آن است؛ اگر مسئولان سازمان بتوانند تفاهم‌نامه‌هایی را با مؤسسات و بانک‌ها، منعقد کرده تا تسهیلات لازم برای کارآفرینان و فارغ‌التحصیلان فراهم شود، سبب ایجاد اشتغال در کشور و سبب جذب دانشجوی بیشتر در دانشکده‌ها خواهد شد.

مأموریت مدارس عالی مهارت

معاون آموزش‌های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نور درباره مأموریت مدارس عالی مهارت توضیح داد: این مدارس در راستای همان آموزش‌های کوتاه‌مدت تأسیس می‌شوند و هدف اصلی آنها آموزش تخصصی و حرفه‌ای است و تداخلی با آموزش در دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی نخواهند داشت؛ بلکه می‌توانند مکمل آموزش فارغ‌التحصیلان دانشکده مهارت و کارآفرینی باشند.

خالقی‌نیا تأکید کرد: ایجاد دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی با اهداف عالی که مدنظر مسئولان سازمان بوده مستلزم ایجاد تعامل و هماهنگی و همکاری بین تمام اعضای واحد دانشگاهی و حمایت مسئولان استانی و سازمان مرکزی است و تلاش معاونت آموزش‌های عمومی و مهارتی به تنهایی در این مسیر مثمر نخواهد بود.

به گزارش آنا، معاونت آموزش‌های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرده است که برای اجرایی‌کردن مصوبه شورای دانشگاه(نظام آموزش فنی، حرفه‌ای و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی) علاوه‌ بر ظرفیت‌های سایر بخش‌های دانشگاه، آموزشکده‌های سما به دانشکده مهارت و کارآفرینی تبدیل می‌شوند و متولی اصلی اجرای آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای و مهارتی در واحدهای دانشگاهی خواهند بود و مدارس عالی مهارت هم به زیرمجموعه دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی منتقل می‌شوند.

به گفته سیدمحمد بطحایی معاون آموزش‌های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی ۱۱۶ دانشکده مهارت و کارآفرینی در سال تحصیلی جدید فعال و آموزش‌های مهارتی جایگزین آموزش فنی و حرفه‌ای کلاسیک شده‌اند و پیش‌بینی می‌شود که ۱۲۰ هزار دانشجو در این دانشکده‌ها حضور یابند. مدارس عالی مهارتی هم که از دل دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی شکل می‌گیرد، تاکنون ۱۰۳ مدرسه پیشنهاد شده است و ۷۰ مدرسه مجوز راه‌اندازی دریافت کرده‌اند.

پایان پیام/

اگر به اخبار مثبت علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
آنا
برای مشاهده کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا