یک شرکت دانش‌بنیان موفق به ایجاد اشتغال برای ۲۰۰ نفر با تولید آجر نسوز شد

تنها رسانه اختصاصی برخط موتورسیکلت در ایران

یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی آجرهای نسوزی تولید کرده که در صنعت ساختمانی کاربردهای زیادی دارد؛ محصولات این شرکت به کشورهایی همچون عراق،‌ ارمنستان، افغانستان، آذربایجان و حتی ایتالیا صادر شده و برای ۲۰۰ نفر نیز اشتغال‌زایی کرده است.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از تسنیم؛ آجر نسوز یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی است که عمدتاً در دیواره‌های ساختمان و حتی نمای ساختمان از آن استفاده می‌کنند. این آجرها از متریال‌های مقاوم در برابر حرارت، سایش و یخبندان‌های مکرر است و قابلیت مصرف در تمام شرایط اقلیمی را دارد.

استفاده از آجرهای نسوز تنها به ساخت و ساز ختم نمی‌شود بلکه در بسیاری از صنایع از جمله فولاد، سیمان، سرب، روی، شیشه و غیره استفاده می‌شود؛ یک شرکت‌ دانش‌بنیان با نوآوری‌های خلاقانه در این حوزه فعالیت می‌کند.

“اسفندیار بیگی” مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان گفت: این شرکت در حوزه صنعت ساختمان فعالیت می‌کند و تولیدکننده آجرهای زرد و قرمز است. آجرهای نسوز به آجرهایی گفته می‌شود که خاک آن از معدن‌های مختلفی تهیه می‌شود و داخل خاک آنها مقداری آهن و آلومینیم وجود دارد و به دلیل اینکه در دمای بالا پخت می‌شود قادر است حرارت بالایی را تحمل کند.

بیگی با بیان اینکه این شرکت از سال 77 کار خود را آغاز کرده است، گفت:‌ در سال 88 به فکر ایجاد نوآوری در کار خوب افتاده و با بررسی‌های میدانی و علمی متوجه شدیم که آجرهای نسوز در ایران بسیار کم است و به همین دلیل به سراغ تولید این آجرها افتادیم؛ تنوع آجرهای نسوز ما بسیار زیاد است و محصولات این شرکت در شکل و اندازه‌های مختلف تولید می‌شود.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان گفت: محصولات ما به کشورهایی همچون عراق،‌ ارمنستان، افغانستان، آذربایجان و حتی کشورهایی مثل ایتالیا صادر شده است. این صادرات باعث شده است که ارزآوری زیادی برای کشور ایجاد شود و از طرفی دیگر اشتغال‌زایی نیز در این شرکت انجام شده که 50 نفر به صورت مستقیم و 150 نفر به صورت غیرمستقیم بوده است.

“مهدی یوسفی” مدیر تولید این شرکت دانش‌بنیان نیز گفت: خاک‌های نسوز از معادن مختلف از سرتاسر ایران در شرکت ما تخلیه می‌شود و این خاک‌های تخلیه‌شده به نسبت‌های تعیین شده ترکیب شده و به قسمت آسیاب می‌رود و بعد از آن رطوبت معینی به آنها داده می‌شود که بعد از 24 ساعت این خاک به دستگاه‌های پرس تزریق شده و در اندازه‌های مختلف درمی‌آید.

وی ادامه داد: این آجرها هنوز خام است که در کوره‌ها چیده می‌شود و این آجرهای خام در طول 3 یا 4 روز پخته شده و به فرم و رنگ دلخواه خود می‌رسد. آجرها بعد از سرد شدن از کوره تخلیه می‌شوند و براساس رنگ‌بندی و تقسیم‌بندی، بسته‌بندی شده و تحویل مشتری می‌شوند.

مواد اولیه و روند تولید آجر نسوز برحسب محل مصرف، حرارت کوره، محیط شیمیایی، فشار، سایش و تغییرات درجه دما متغیر است و با حداقل مواد گدازآور تهیه می‌شود و در واقع از انواع خاک‌های نسوز تهیه می‌شود. آجر نسوز نما فقط برای نمای خارجی ساختمان نیست، بلکه در فضاهای داخلی و مرطوب مانند حمام و آشپزخانه و حتی کف نیز قابل استفاده است. 

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
تسنیم
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا