مسعود داودی: سرفصل دروس دانشگاهی منطبق با نیازهای بازار و صنعت نیست

تنها رسانه اختصاصی برخط موتورسیکلت در ایران

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنجان گفت: طرح پویش اگر در برنامه‌ریزی درسی مدیران گروه جدی‌تر لحاظ شود، می‌تواند در آینده کشور بسیار مؤثر باشد و دانشجویان کارآمدی برای بازار کار تربیت کند.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از آنا؛ همایش ملی پویش اشتغال با حضور دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، بابک نگاهداری سرپرست مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی، نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی، برخی از معاونان سازمان مرکزی، رؤسای استان‌های دانشگاه آزاد اسلامی، برخی مقامات عالی کشور، فعلان اقتصادی و استادان دانشگاهی به‌صورت حضوری و مجازی به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان برگزار شد.

در پایان این مراسم، دانشجویان برتر دانشگاه آزاد اسلامی واحدهای استان اصفهان ازجمله زهرا افتاده، محسن میرزایی و محمد خدادادی (واحد اصفهان (خوراسگان))، مائده‌سادات هاشمی (واحد نایین)، محمد قاسمی (واحد لنجان)، حمید یاوری (واحد شاهین شهر)، سحر کرمان‌پور (واحد دهاقان)، زهرا کیماسی (واحد شهرضا)، رضا مرادی (واحد گلپایگان)، سیدعلیرضا لاجوردی (واحد کاشان)، پیمان مهران‌پور (واحد دهق (مهردشت)) و علی یقینی (واحد نجف‌آباد) تجلیل شدند.

دانشگاه آزاد اسلامی واحدهای شاهین‌شهر، مهردشت(دهق) و لنجان هم به عنوان واحدهای برتر استان اصفهان در همایش ملی پویش اشتغال مورد تجلیل قرار گرفتند.  به همین مناسبت با سیدمسعود داودی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنجان گفت‌وگویی انجام شد و دلایل این برتری، محاسن و ویژگی‌های طرح پویش را جویا شده است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانیم.

طرح پویش بخشی از خلأ نیروی کار بنگاه‌های اقتصادی را پر می‌کند

ارزیابی شما از طرح پویش دانشگاه آزاد اسلامی چیست؟

اگر دانشجو در طرح پویش به مهارت کافی برسد، می‌تواند با کارفرما قرارداد بسته و مبلغی به‌عنوان دستمزد یا پاداش از طرف کارفرما به حساب دانشگاه واریز شود که این مبلغ به‌عنوان شهریه دانشجو منظور خواهد شد.داوودی: طرح پویش به‌عنوان ایده‌ای کارآمد برای حل معضل بیکاری و اشتغال با افزایش و ارتقای توانمندی‌های تجربی و کاربردی دانشجویان در راستای دستیابی به دانشگاهی کارآمد، کارآفرین و برطرف کردن نیازهای صنعت و جامعه طراحی شده که در این طرح دانشجو در زمان تحصیل در دانشگاه به‌صورت حضوری نیز در صنعت وارد می‌شود و در کنار استادکاران ماهر در صنعت، مهارت خود را افزایش می‌دهد. در واقع دانشجویان با ورود به صنعت تجربه کسب کرده و بر اساس علاقه، شغل آینده خود را تجربه می‌کنند.

در این طرح بر اساس اعلام نیاز صنایع، دانشجویان علاقه‌مند، می‌توانند همزمان با تحصیل وارد بازار کار شوند و تعدادی از واحدهای کارآموزی خود را به‌صورت جدی و تعریف شده بگذرانند. طرح پویش می‌تواند بخشی از خلأ نیروی کار بنگاه‌های اقتصادی را پر کند و با تربیت نیروی انسانی توانمند، بستر مناسب را برای پاسخ به نیازهای صنایع ایجاد کرده و زمینه استخدام، اشتغال، پویایی و کارآفرینی دانشجویان را فراهم کند. این طرح فرصت بسیار خوبی بوده تا در آن هزاران دانشجو با ظرفیت بالا، فعال و علاقه‌مند به تخصص به‌کارگیری شوند.

استقبال از طرح پویش چگونه بوده است و چقدر می‌تواند در اشتغال و مهارت بعد از تحصیل دانشجویان مفید باشد؟

داوودی: طرح پویش با تقویت ارتباط دانشگاه با صنایع گوناگون، تعامل دانشگاه و صنعت را گسترش داده و نیروی انسانی مشترک توسط دانشگاه برای صنعت را پرورش می‌دهد تا متناسب با نیاز صنعت و بنگاه‌های اقتصادی-اجتماعی نیروی کارآمد تربیت شود.

استقبال خوبی از طرح پویش شده است؛ چراکه دانشجویان همراه با تحصیل به فعالیت در بازار کار مشغول شده و بازار یا صنعت به‌عنوان استاد راهنمای این دانشجویان، توانمندی آنان را برای فعالیت در عرصه محیط واقعی کار افزایش خواهند داد.

اگر دانشجو در طرح پویش به مهارت کافی برسد، می‌تواند با کارفرما قرارداد بسته و مبلغی به‌عنوان دستمزد یا پاداش از طرف کارفرما به حساب دانشگاه واریز شود که این مبلغ به‌عنوان شهریه دانشجو منظور خواهد شد.

معایب و محاسن طرح پویش دانشگاه را چه چیزهایی می‌دانید؟

داوودی: طرح پویش برای دانشجویان مزایایی از قبیل جذب و استخدام در صنایع، شرکت‌ها و مؤسسات، استفاده از بورسیه تحصیلی برای پرداخت شهریه و استفاده از خدمات بیمه‌ای دارد. دانشجویان می‌توانند از فرصت‌های شغلی شناسایی‌شده توسط دانشگاه، استفاده کنند و از این‌رو امکان جذب و استخدام آنان در صنایع و مؤسسات فراهم‌شده و نیروهای ماهرتری برای صنعت و بنگاه‌های اقتصادی تربیت می‌شوند.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
آنا
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا