دکتر سید محمد مقیمی: دانشگاه کارآفرین بدون توجه به علوم پایه محقق نمی‌شود

تنها رسانه اختصاصی برخط موتورسیکلت در ایران

رئیس دانشگاه تهران دانشگاه با تاکید بر اهمیت علوم پایه در ایجاد دانشگاه‌های کارآفرین، گفت: کارآفرینی واقعی وقتی اتفاق می‌افتد که نوآوری و اختراع بتواند آن را مورد حمایت قرار دهد از طریق دانشمندان علوم پایه است که اختراعات و نوآوری شکل می‌گیرد و پس از آن است که صاحب کسب‌وکار می‌تواند به تجاری‌سازی ایده بپردازد.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از ایسنا، دکتر سید محمد مقیمی درآئین اختتامیه پنجمین دوره جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان که با حضور وزیر جهاد کشاورزی، رؤسای دانشگاه‌های صنعتی شریف و شهید بهشتی، رئیس هیئت امنای بنیاد نیکوکاری جمیلی، رئیس هیئت مدیره بنیاد حامیان دانشگاه تهران و جمعی از مسئولان و خیرین دانشگاه تهران و نهادهای علمی و فرهنگی در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد، با قدردانی از رئیس هیئت امنای بنیاد نیکوکاری جمیلی بخاطر حمایت مادی و معنوی از برگزاری پنجمین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان، اظهار کرد: حمایت خیرین نیک‌اندیش از این جشنواره نشان می‌دهد که رویکرد جدیدی از سوی خیرین در نهاد علم در حال ترویج و فرهنگ‌سازی است که آن حمایت از خود علم است.

وی با قدردانی از تمامی خیرین دانشگاه تهران تاکید کرد: همه خیرین منشأ اثرات ماندگار و برکات زیادی برای دانشگاه تهران و سایر نهادهای علمی کشور بوده‌اند، ولی کمتر دیده شده که در بخشی غیر از کمک به ارتقای زیرساخت‌های فیزیکی و تجهیزاتی و بویژه در حوزه‌های مربوط به جنبه‌های نرم دانشگاهی از جمله تشویق و ترغیب دانشمندان و اندیشمندان و پژوهشگران به شکل نظام‌مند حرکت کرده باشند.

دکتر مقیمی افزود: کمک به دانشگاه‌ها برای تأمین و ارتقای زیرساخت‌های فیزیکی و تجهیزاتی حتماً لازم است، ولی سرمایه گذاری در زمینه زیرساخت‌های منابع انسانی دارای اهمیت بسیار بیشتری از سایر حوزه‌های دانشگاه است. دانشگاه‌ها هم لازم است در تعریف فعالیت‌های مشترک با خیرین برای حمایت از پژوهشگران و اندیشمندان، دارای برنامه و پیش‌قدم باشند. همچنین امیدواریم این فرایند با شرایطی که ما در دانشگاه‌ها ایجاد می‌کنیم، بتواند اعتماد خیرین را در کمک به علم و دانشگاه تقویت کند.

رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر اهمیت علوم پایه در پیشرفت کشور، گفت: وقتی صحبت از دانشگاه نسل ۳ و ۴ می‌شود، عموماً نگاه‌ها معطوف به مفهوم دانشگاه کارآفرین است و تصور بر این است که دانشگاه کارآفرین یعنی که ما بتوانیم علوم دانشگاهی را کاربردی کنیم و شاهد راه‌اندازی کسب‌وکارهای کارآفرینانه به عنوان خروجی فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها باشیم. با این حال باید توجه داشت که در فرایند کارآفرینی یک زنجیره را شاهد هستیم که هر کدام از آن عناصر وجود نداشته باشند، در حقیقت فرایند کارآفرینی تکمیل نمی‌شود.

دکتر مقیمی با اشاره به اینکه کارآفرینی فرایندی است که دارای سه مرحله نوآوری، اختراع و کارآفرینی است، افزود: یک فرایند کارآفرینی موقعی به سامان می‌رسد که ایده‌های جدید مبتنی بر مبناها و پایه‌های جدید شکل گیرد، سپس اختراع و نوآوری تبدیل به یک خدمت یا محصول ملموس شود و در نهایت با ریسک و مخاطره‌ای که یک کارآفرین با فراهم آوردن منابع مالی مخاطره‌پذیر نسبت به راه‌اندازی کسب‌وکاری اقدام می‌کند، تجاری‌سازی محصول انجام شود. اگر یکی از این حلقه‌ها مفقود شود یا خللی در آن بوجود بیاید، فرایند کارآفرینانه به معنی واقعی شکل نمی‌گیرد.

دکتر مقیمی با تاکید بر اهمیت علوم پایه در ایجاد دانشگاه‌های کارآفرین، خاطرنشان کرد: کارآفرینی واقعی وقتی اتفاق می‌افتد که نوآوری و اختراع بتواند آن را مورد حمایت قرار دهد. بدون علوم پایه، دو مرحله دیگر فرایند کارآفرینی قطعاً شکل نمی‌گیرد و از طریق دانشمندان علوم پایه است که اختراعات و نوآوری شکل می‌گیرد و پس از آن است که صاحب کسب‌وکار می‌تواند به تجاری‌سازی ایده بپردازد.

به نقل از وزارت علوم، وی با اشاره به سخنان اخیر مقام معظم رهبری در خصوص توجه به نخبگان و فراهم کردن زمینه‌هایی که مانع خروج نخبگان از کشور می‌شود، گفت: متأسفانه بیشترین مهاجرت نخبگان در حوزه علوم پایه است و یکی از حوزه‌های مهاجرپذیر هم در حوزه علوم پایه است. برگزاری جشنواره‌هایی مانند جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان و تشویق جوانان نخبه قطعاً یکی از زمینه‌های ایجاد علاقه برای کار علمی در کشور است. برگزیدگان این جشنواره، یک مخزن ارزشمند برای کشور محسوب می‌شوند که باید از آن مراقبت کنیم و مراقبت ما این خواهد بود که بتوانیم با کارآفرینی و تجاری‌سازی ایده‌ها، این زنجیره را تکمیل کنیم و انگیزه‌ای را در دانشمندان جوان فراهم کنیم.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
ایسنا
برای مشاهده کلیک کنید.

پایگاه خبری کارآفرینی پرس

اولین و تنها رسانه برخط اختصاصی کارآفرینی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا