رویداد استارت‌آپ‌ توانبخشی معلولان، سالمندان و جانبازان برگزار شد/ ایده‌های منتخب مورد حمایت بخش‌های فناوری دانشگاه‌ها قرار می‌گیرند

تنها رسانه اختصاصی برخط موتورسیکلت در ایران

رویداد «استارت‌آپ‌ فناوری توانبخشی معلولان، سالمندان و جانبازان» با حضور جمعی از ایده پردازان، فناوران و فعالان حوزه توانبخشی در ۱۵ ایده منتخب هیات داوران بصورت مجازی برگزار شد.

به گزارش کارآفرینی پرس به نقل از مهر، سومین رویداد ملی «استارت‌آپ‌ فناوری توانبخشی معلولان، سالمندان و جانبازان» به مدت دو روز در ۱۱ و ۱۲ آذرماه ۱۴۰۰ به همت مدیریت توسعه فناوری سلامت دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همکاری شرکت های خیریه و فناور، صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه تهران، دانشگاه علوم پزشکی ایران، مرکز تحقیقاتی خصوصی و واحد علمی کاربردی برگزار شد.

دکتر فرهاد طباطبایی قمشه دبیر علمی این رویداد ملی در نشست مجازی این رویداد که با استفاده از مترجم ناشنوایان، به زبان اشاره نیز بازگو شد، گفت: تیم های تشکیل شده از صاحبان ۱۵ ایده منتخب و همراهان آنان، با هدایت و راهنمایی منتورهای رویداد، نسبت به بررسی همه جانبه و تکمیل ایده مربوطه اقدام می‌کنند.

وی افزود: افتتاحیه رسمی رویداد صبح (جمعه) با حضور داوران و منتورها، و برای تبادل نظر بر روی طرح اولیه تهیه شده از ایده ها برگزار خواهد شد تا از میان ۱۵ ایده کارشناسی شده، سه ایده در مراسم اختتامیه و همزمان با روز جهانی معلولان معرفی شود.

مدیر توسعه فناوری سلامت معاونت تحقیقات دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی افزود: این رویداد، نهالی است که توسط همکاران فناور در یکی از شرکت های فناوری دانشگاه و با حمایت خیرین و با میزبانی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی به ثمر نشسته است.

طباطبایی خاطرنشان کرد: این رویداد با هدف توسعه فناوری توانبخشی برای ارائه سهل تر و در دسترس تر خدمات توانبخشی، بهزیستی و سلامت اجتماعی به همه آحاد جامعه و ملت شریف ایران، برگزار شده است.

ایده‌های منتخب مورد حمایت بخش‌های فناوری دانشگاه‌ها قرار می گیرند

در ادامه، دکتر معیری رئیس رویداد با توضیح روند اجرایی و چگونگی فرایند اجرایی پیش رویداد گفت: ۱۵ ایده برتر براساس امتیازات هیات داوران معرفی شده و صاحبان و تیم های ایده پرداز در اتاق های جلسات مجازی ایده ها را تشریح می‌کنند.

وی گفت: ۱۵ ایده انتخاب شده از میان ۴۵ ایده، حداقل از ۷ داور و حداکثر از ۱۰ داور امتیاز قابل قبول و مجوز ورود به رویداد را دریافت کردند. تیم های تشکیل شده برای این ۱۵ ایده، طی دو روز با تکمیل و رفع نواقص ایده خود، با یکدیگر به رقابت می پردازند. پس از افتتاحیه رویداد، طرح اولیه کسب و کار مربوط به ایده، به داوران رویداد ارائه می شود و از میان آنها، سه ایده انتخاب، و از هدایای نقدی بهره مند شوند.

وی افزود: همه ۱۵ ایده منتخب مورد حمایت شتاب دهندگان، سرمایه گذاران، صندوق نوآوری، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بخش های فناوری دانشگاه ها قرار می‌گیرند.

معیری با تاکید بر اهمیت این فرایند، توصیه هایی به صاحبان ایده و تیم های همکار ارائه داد و افزود: صاحبان هر ایده باید در ۷ دقیقه، طرح اولیه کسب و کار از ایده خود را در حضور داورها و سرمایه گذاران ارائه بدهد و آنان را مجاب کند که بتوانند حمایت های مادی و معنوی از این ایده ها داشته باشند.

۱۵ ایده کارشناسی شده برای فعالیت های فناورانه و تولید محصول در حوزه فناوری توانبخشی معرفی می‌شود

آناهیتا زرندی راد دبیر اجرایی سومین رویداد ملی «استارت آپ فناوری توانبخشی معلولان، سالمندان و جانبازان» گفت: با برگزاری این رویداد ۱۵ ایده کارشناسی شده برای فعالیت های فناورانه و تولید محصول در حوزه فناوری توانبخشی معرفی می‌شود.

وی افزود: تیم داوران این رویداد با بررسی کلیپ های سه دقیقه ای از ایده های ایده پردازان که در حوزه توانبخشی معلولان، سالمندان یا جانبازان تهیه و در سایت مربوطه بارگذاری شده بود، به داوری اولیه پرداخته و قرار است که از میان ۵۴ ایده در داوری اولیه، ۱۵ ایده انتخاب شود تا با کمک تیم هایی که تشکیل می شوند و با هدایت و راهنمایی منتورهایی که از متخصصان و صاحبنظران حوزه های فناوری و توانبخشی می باشند، ایده ها بررسی و تکمیل شوند.

زرندی راد خاطرمشان کرد: ایده ها از سه منظر « کاربردی بودن ایده، قابلیت ساخت و تولید ایده، قابلیت سرمایه گذاری و تجاری سازی ایده » مورد داوری اولیه قرار می گیرند و ۱۵ ایده برتر جهت حضور در روزهای رویداد (۱۲ و ۱۳ آذر ماه) انتخاب می‌شود.

وی در مورد تشکیل تیم های تخصصی که با هدایت و راهنمایی منتورها فعالیت خواهند کرد، گفت: در این رویداد متناسب با هر ایده، تیمی متشکل از دانشجویان رشته های کامپیوتر، برق، مکانیک، طراحی صنعتی، مهندسی پزشکی، مدیریت بازرگانی، حسابداری، اقتصاد و علوم بهزیستی و توانبخشی، بصورت مجازی تشکیل می شود تا با هدایت و راهنمایی یک منتور تخصصی (مربی) برای هر تیم، فعالیت ۳۶ ساعته بصورت شبانه روزی بر روی ایدها آغاز شود.

زرندی راد خاطرنشان کرد: منتورها از متخصصان و کارشناسانی هستند که در حوزه های کاربردی و تکنیکی صنعت توانبخشی فعالیت های چشمگیری دارند و صاحب شرکت هایی در حوزه توانبخشی و کارآفرینی هستند.

وی با اشاره به اهداف برگزاری این رویداد که شامل «حمایت تجهیزاتی جهت تبدیل ایده ها به محصول اولیه، سرمایه گذاری بر روی ایده ها، حمایت مالی از ایده ها، کمک به تجاری سازی و بازاریابی ایده ها، کمک به ثبت شرکت و اخذ مجوزهای لازم » می شود، گفت: برهمین اساس، داوران این رویداد از متخصصان زبده و فعال حوزه های فناوری و توانبخشی در مراکز تحقیقاتی و دانشگاه های کشور، انتخاب و دعوت شده اند.

دبیر اجرایی سومین رویداد ملی «استارت آپ فناوری توانبخشی معلولان، سالمندان و جانبازان» افزود: افتتاحیه رویداد را همزمان با روز جهانی معلولان (جمعه ۱۲ آذرماه) آغاز می شود و در مراسم اختتامیه شنبه ۱۳ آذرماه، ایده های نهایی توسط یک نماینده از هر تیم در حضور داوران، منتورها و سرمایه گذاران بصورت مجازی ارائه خواهد شد.

وی افزود: سخنرانانی از میان منتورها و داوران انتخاب شدند که برای هدایت و آموزش تخصصی شرکت کنندگان در فاصله های زمانی مشخص، در رویداد سخنرانی خواهند کرد، و سخنرانان مراسم اختتامیه نیز مسئولان علمی و اجرایی کشور هستند.

زرندی راد اظهار داشت: همه صاحبان محصول، ایده پردازان و علاقه مندان به بازار کسب و کار حوزه توانبخشی که در سایت همایش ثبت نام کرده و در این رویداد ملی شرکت کنند، گواهی شرکت دریافت می کنند، ضمن آنکه از میان ۱۵ ایده برتر، سه ایده و تیم مربوطه، مشخص شده و به هر یک (تیم اول تا سوم) جوایز نقدی تعلق می گیرد.

وی افزود: علاوه بر جوایز نقدی، ثبت شرکت همه ۱۵ تیم مطابق سهام بندی توافقی، اختصاص محل استقرار و تجهیزات اداری (بمدت یک سال بصورت رایگان) برای شرکت ها (تیم ها) با انتخاب صاحبان آنها در یکی از مکان های اعلامی دانشگاهی، برگزاری دوره های کوتاه مدت خلاقیت و کارآفرینی به صورت رایگان و آغاز فعالیت یکساله روی ایده ها، از دیگر امتیازهای اعطایی است.

هولدینگ های شرکت‌های فناوری عرضه تجهیزات توانبخشی تشکیل شود

در همین زمینه دکتر امیرسالار جعفرپیشه مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان حوزه فناوری توانبخشی گفت: تشکیل هولدینگ های شرکت‌های عرضه تجهیزات توانبخشی، می تواند به رشد فناوری توانبخشی کشور کمک کنند.

وی افزود: بازار توانبخشی به دلایل مختلف، بازار نحیفی است، چون خدمت گیرندگان آن اغلب ضعیف هستند، و توان پرداخت بالایی ندارند، این بازار نحیف و شکننده است، بنابراین وجود شرکت هایی که بخواهند با یکی دو محصول در این بازار فعالیت کنند، صرفه اقتصادی نداشته و احتمالا منجر به شکست می شوند، لذا پیشنهاد می کنم که با همکاری نهادهای نظارتی، حمایتی و حاکمیتی، به سمت هولدینگ های شرکت های عرضه تجهیزات توانبخشی برویم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی در مورد دلایل عدم پیشرفت فناوری توانبخشی در کشور گفت: فناوری توانبخشی نسبت به فناوری های دیگر، خیلی عقب است و مشکل ما این است که تکنولوژی روز فناوری توانبخشی به دلایل مختلف، به کشور ما وارد نمی شود، دلایلی همچون تحریم ها و قیمت های بالا مطرح است و اگر جوانتر ها وارد بشوند، می توانند همان تکنولوژی را با قیمت مناسب و قابل قبول در بازارعرضه کنند.

جعفرپیشه، خاطرنشان کرد: ضرورت وجود سیاست های حاکمیتی است که افراد را مجبور کند تا از تکنولوژی های روز استفاده کنند، آموزش های بالینی ما، باید به سمتی تغییر شکل پیدا کند که برمبنای تکنولوژی باشد و وجود یک مدیریت متمرکز که بتواند حوزه های لبه تکنولوژی توانبخشی را شناسایی بکند و آنها را به عنوان چند اولویت مورد حمایت قرار بدهد. یعنی از ایده افرادی که در این حوزه ها، از رویکرد فناوری توانبخشی در دنیا اطلاع دارند، حمایت ویژه داشته باشد.

این فناور حوزه توانبخشی افزود: بنظر می آید که مسیر رو به رشدی در پیش است، با حمایت های خوبی که انجام می شود و بهایی که از سوی معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری به حوزه توانبخشی و رفاه اجتماعی با جدیت داده می شود، و انصافا هرچه که ما خواستیم را تامین کردند، فکر می کنم که الان دیگر نوبت جوانترهاست که بیایند و از این فضایی که مهیا شده، استفاده کنند.

پایان پیام/

اگر به دنبال مطالب مفید هستید موفقیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم
منبع
مهر
برای مشاهده کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا